• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bitwa pod Ali Masjid  Podstrony: [1] 2 [3]
  Przeczytaj także...
  Peszawar (ang. Peshawar, urdu پشاور, Paśawar) – miasto w północnym Pakistanie liczące około 1 439 205 mieszkańców (2010). Stolica Chajber Pasztunchwa (d. Północno-Zachodniej Prowincji Pogranicznej).Pułkownik – stopień oficerski. W SZ RP jest to najwyższy stopień wojskowy korpusu oficerów starszych, natomiast w okresie międzywojennym – korpusu oficerów sztabowych. W większości sił zbrojnych po stopniu pułkownika (ang. i fr. – colonel, niem. Oberst, ros. полковник) są stopnie generalskie.
  Siły brytyjskie[ | edytuj kod]

  Termin ultimatum minął 20 listopada. Wobec braku odpowiedzi od Szer Alego Chana wojska brytyjskie wkroczyły do Afganistanu. Brytyjczycy podzielili swoją armię na trzy części. Siły Polowe Południowego Afganistanu (South Afghanistan Field Force) generała-porucznika Stewarta wkroczyły do tego kraju przez przełęcze Bolan i Khojak, a następnie zdobyły Kandahar. Przez przełęcz Kurram w kierunku na Kabul maszerowało 4 000 żołnierzy Sił Polowych Kurram (Kurram Field Force) pod dowództwem generała-majora Robertsa.

  Wojna rosyjsko-turecka – konflikt między Rosją a imperium osmańskim w latach 1877-1878. Na frontach działania wojenne toczyły się od 24 kwietnia 1877 do 31 stycznia 1878.Szer Ali Chan (pasztu: شېر علي خان, ur. 1825 r. zm. 21 lutego 1879 r.) – emir Afganistanu w latach 1863-1866 oraz od roku 1868 aż do śmierci. Był trzecim synem z Dost Mohammada Chana - założyciela dynastii Barakzai.

  Najliczniejszym brytyjskim związkiem operacyjnym w tej fazie działań wojennych były Siły Polowe Doliny Peszawaru (Peshawar Valley Field Force) pod dowództwem generała-porucznika Samuela Browne'a. Jego oddziały składały się z czterech brygad piechoty, jednej brygady kawalerii i Królewskiej Artylerii. 1 Brygadą Piechoty dowodził brygadier-generał Macpherson. Składała się ona z 4 bengalskiej brygady strzelców, 20 pułku bengalskiej piechoty (Brownlow’s Punjabis) oraz 4 pułku Gurkhów. 2 Brygada Piechoty (brygadier-generał Tytler) składała się z 1 pułku piechoty bengalskiej, 1 pułku piechoty Sikhów, 17 pułku piechoty oraz piechurów Corps of Guides. 3 Brygada brygadiera-generała Appleyarda składała się z 81 pułku piechoty oraz 14 i 27 bengalskiego pułku piechoty. W skład 4 Brygady (brygadier-generał Browne'a wchodziły 51 pułk piechoty, 6 pułk bengalskiej lekkiej piechoty i 45 pułk bengalskiej piechoty. Brygadą Kawalerii w składzie 10 pułku huzarów (2 szwadrony), 11 pułku kawalerii bengalskiej i Queen’s Own Guides Cavalry dowodził brygadier-generał Charles Gough. W skład artylerii dowodzonej przez pułkownika Williamsa wchodziła bateria artylerii konnej, bateria artylerii pieszej, 3 baterie artylerii górskiej i 3 baterie artylerii garnizonowej. Łącznie Siły Polowe Doliny Peszawaru liczyły 12 000 żołnierzy.

  Powstanie sipajów (ang. Great Mutiny, zwłaszcza w historiografii indyjskiej; także Sepoy Mutiny) – masowe antybrytyjskie wystąpienia zbrojne w Indiach w latach 1857-1859.Gurkhowie (ang. Gurkha lub Gorkha) – lud zamieszkujący Nepal, nazwany na cześć hinduskiego świętego i guru z VIII w. n.e. - Gorakhnatha. Jego uczeń Bappa Rawal założył dynastię Mewar. Potomkowie Rawala powędrowali na wschód i utworzyli odrębną gałąź rodu o nazwie Gorkha, która w drugiej połowie XVIII w. podbiła królestwo Nepalu. Gurkhowie zasłynęli głównie jako waleczni i odważni żołnierze najemni służący w szeregach brytyjskich wojsk kolonialnych (nieliczne oddziały pozostają w służbie angielskiej do dziś).

  Ali Masjid[ | edytuj kod]

  Po upływie terminu wyznaczonego Szer Alemu Chanowi ultimatum armia Browne'a opuściła Peszawaru i ruszyła do Afganistanu drogą przez przełęcz Khyber. Drogi na Kabul broniła twierdza Ali Masjid. Od jej zdobycia zależał dalszy przebieg kampanii. Fortu broniło 3700 regularnych afgańskich żołnierzy dysponujących 24 działami. Wspierała ich nieznana liczba wojowników.

  Robert Bulwer-Lytton, 1. hrabia Lytton (ur. 8 listopada 1831, zm. 24 listopada 1891) – brytyjski dyplomata i administrator kolonialny, w latach 1876-1880 wicekról Indii. Publikował także wiersze po pseudonimem Owen Meredith.Frederick Sleigh Roberts (ur. 30 września 1832, zm. 14 listopada 1914) - brytyjski wojskowy - marszałek polny, 1. hrabia Roberts.

  1 i 2 Brygada Piechoty otrzymały rozkaz pójścia drogą przez dolinę Lashora, 4 mile na wschód od przełęczy Khyber, oskrzydlenia afgańskich pozycji i obsadzenia przełęczy na tyłach wojsk przeciwnika. Brygady miały do pokonania 11 mil, ale z powodu ciemności nie zdążyli okrążyć pozycji przeciwnika w ciągu planowanych 18 godzin. Od czoła na afgańskie pozycje miały uderzyć 3 i 4 Brygada Piechoty, które nad ranem 21 listopada przekroczyły przełęcz Khyber. Doszło do wymiany strzałów. Po podciągnięciu artylerii Brytyjczycy rozpoczęli ostrzał afgańskich pozycji i czekali na efekt manewru oskrzydlającego.

  Wstępny traktat pokojowy w San Stefano – kończący X wojnę rosyjsko-turecką (1877-1878), został podpisany 3 marca 1878 w tureckiej miejscowości San Stefano (obecnie Yeşilköy), w pobliżu Stambułu. Wojna zakończyła się rosyjskim zwycięstwem.Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

  O godzinie 14:30 Browne rozkazał swoim dwóm brygadom zaatakować pozycje afgańskie. Walki trwały do godziny 17:00, kiedy stało się jasne, że tego dnia nie uda się odnieść większych sukcesów. Browne wycofał swoje oddziały i przystąpił do ponownego ataku nad ranem 22 listopada. Wówczas jednak okazało się, że Afgańczycy opuścili swoje stanowiska. Tymczasem oddziały, które miały przeprowadzić manewr oskrzydlający wciąż nie dotarły na swoje stanowiska.

  Kongres berliński – konferencja zorganizowana przez główne mocarstwa europejskie w Berlinie, w dniach od 13 czerwca do 13 lipca 1878.Wojna krymska (1853-1856) – wojna między Imperium Rosyjskim a Imperium osmańskim i jego sprzymierzeńcami (Wielką Brytanią, Francją i Sardynią).

  23 listopada wznowił działania wojenne. 24 listopada zdobył miasto Dakka i tam pozostał do końca pierwszej fazy działań wojennych. W związku z sukcesami Sił Polowych Kurram i Sił Polowych Południowego Afganistanu udało się zmusić Szer Alego do negocjacji, które doprowadziły do przyjęcia w Kabulu misji brytyjskiej i podpisania korzystnego dla Wielkiej Brytanii traktatu w Gandamak. Jednak po kilku miesiącach morderstwo brytyjskiego wysłannika, sir Pierre'a Cavignariego, doprowadziło do wznowienia działań wojennych.

  Gubernator Generalny i wicekról Indii (ang. Governor General and Viceroy of India) – głowa brytyjskiej administracji w kolonialnych Indiach. Urząd wywodził się z powstałego w 1773 r. urzędu gubernatora generalnego Fortu William. Początkowo kompetencje gubernatora były ograniczone na rzecz urzędników Brytyjskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej. Pełna władza gubernatorska została mu oddana w 1833 r. i uległa rozszerzeniu w 1858 r., kiedy Indie zostały w całości podporządkowane Koronie Brytyjskiej. Gubernatorzy przyjęli wtedy tytuł wicekróla, którego używali do 1947 r., kiedy to ogłoszono niepodległość Indii. Po tej dacie ich uprawnienia zostały zredukowane do tych posiadanych przez gubernatorów generalnych dominiów. Urząd gubernatora został zniesiony w 1950, po wprowadzeniu republiki.Kandahar (paszto کندهار pers. قندهار Qandahâr) – miasto w południowym Afganistanie, stolica prowincji Kandahar, położone nad rzeką Helmand. Liczba mieszkańców miasta wynosi ok. 450 300 ludzi (dane z 2006 roku), podczas gdy całej prowincji 886 000. Kandahar jest trzecim co do wielkości miastem Afganistanu i głównym ośrodkiem handlowym – w szczególności dla produktów rolniczych. W mieście znajduje się także międzynarodowy port lotniczy. Rozbudowana sieć drogowa w połączeniu z dogodnym położeniem geograficznym ułatwia komunikację z innymi ważnymi miastami regionu: Kabulem i Ghazni na wschodzie, Heratem na zachodzie i miastem Kweta w Pakistanie. Obok Peszawaru, Kandahar jest głównym miastem plemienia Pasztunów. W Kandaharze urodził się prezydent Hamid Karzai.


  Podstrony: [1] 2 [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Donald Martin Stewart GCB, GCSI, CIE (ur. 21 marca 1824 w Mount Pleasant w Szkocji, zm. 26 marca 1900 w Algierze), brytyjski wojskowy, naczelny dowódca wojsk w Indiach.
  Sikhizm (pendż. ਸਿੱਖੀ) – religia powstała w XV wieku w Indiach w prowincji Pendżab. Jej założycielem był Guru Nanak. Obecnie na świecie jest ok. 24 milionów wyznawców tej religii (sikhów) – żyją oni głównie w indyjskim Pendżabie, ale posiadają także liczną kilkumilionową diasporę rozsianą po krajach dawnego Imperium Brytyjskiego i w USA (tu bardzo liczni są również zachodni konwertyci na sikhizm – często w bardzo nieortodoksyjnej formie). Najważniejszym miejscem kultu jest „Złota Świątynia” w Amritsarze, w której przechowywany jest oryginał świętej księgi sikhów zwanej Sri Guru Granth Sahib.
  Kordon sanitarny – od roku 1919 pojęcie stosowane w przenośni wobec łańcucha państw (nazywanych także "państwami buforowymi"), odgradzających od potencjalnego agresora bądź państwa niebezpiecznego ideologicznie.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.651 sek.