• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bitwa pod Adrianopolem - 313

  Przeczytaj także...
  Bizancjum, obecnie Stambuł (stgr. Βυζάντιον Byzántion, łac. Bysantium) – starożytne miasto leżące nad cieśniną Bosfor, łączącą Morze Marmara z Morzem Czarnym, nad zatoką Złotego Rogu. Powstałe jako kolonia grecka w VII wieku p.n.e. W 324 roku cesarz rzymski Konstantyn I Wielki zdecydował o przemianowaniu miasta na Konstantynopol, a w 330 roku przeniósł do niego stolicę swojego państwa.Tracja (gr. Θρᾴκη, Thraki, łac. Thracia, bułg. Тракия, Trakija, tur. Trakya). Historycznie: starożytna kraina położona między dolnym Dunajem, Morzem Czarnym, Morzem Egejskim i rzeką Strymon (Struma). Obecnie region geograficzny na pograniczu Bułgarii (Tracja Północna), Grecji (Tracja Zachodnia) i Turcji (Tracja Wschodnia).
  Cylicja (gr. Κιλικία, Kilikia) – historyczna kraina w południowo-wschodniej Azji Mniejszej, obecnie terytorium Turcji (prowincje: Mersin, Adana, Osmaniye i Hatay). Cylicja dzieliła się na dwie części: Cilicia Trachea i Cilicia Pedias. Cilicia Trachea (asyryjskie Khillaku, od którego pochodzi nazwa Cylicji) była surowym rejonem górskim uformowanym przez góry Taurus. Skaliste przylądki nadawały się znakomicie do budowy naturalnych portów, w których często znajdowali schronienie piraci. W starożytności pokryta gęstym lasem, który dostarczał budulca dla stoczni. Cilicia Pedias leżała we wschodniej części Cylicji i prócz terenów górskich kształtowały ją nadmorskie równiny. Przez Cylicję biegł perski szlak królewski, który łączył Anatolię z Syrią i wybrzeżem cylicyjskim.

  Bitwa pod Adrianopolem – starcie zbrojne, które miało miejsce w roku 313 n.e. między wojskami Maksymina Dai i Licyniusza, zakończone zwycięstwem tego ostatniego.

  Na początku 313 Maksymin Daja wyruszył ze swoją armią z Syrii, zajmując po drodze Azję Mniejszą. Jego armia liczyła 70 000 ludzi i składała się z legionów z Mezopotamii oraz posiłków z Arabii i Armenii. Kolejnym celem Maksymina było miasto Bizancjum, którego oblężenie przeciągało się. W tym czasie Licyniusz zebrał armię w sile 30 000–40 000 żołnierzy i opuszczając Panonię podjął marsz przeciwko wojskom Maksymina. Po zdobyciu Bizancjum Maksymin skierował się w kierunku Adrianopola w Tracji, gdzie nastąpiło spotkanie z siłami Licyniusza.

  Syria (arab. سوريا / سورية, transk. Sūriyya), nazwa oficjalna: Syryjska Republika Arabska (arab. الجمهورية العربية السورية, transk. Al-Dżumhurijja al-Arabijja as-Surijja) – arabskie państwo na Bliskim Wschodzie, graniczące z Turcją (822 km), Irakiem (605 km), Jordanią (375 km), Libanem (375 km) i Izraelem (76 km).Licyniusz (właśc. Flavius Galerius Valerius Licinianus Licinius, ok. 260-325 r.) - cesarz rzymski od 11 listopada 308 do 18 września 324.

  Do bitwy doszło na równinie Campus Energus (Pola nad rzeką Eregus). Dnia 30 kwietnia 313 wojska Licyniusza stanęły w szyku, po czym ruszyły na przeciwnika. Po drodze, według relacji Laktancjusza, żołnierze zdejmując hełmy i odkładając tarcze zmówili trzykrotnie modlitwę mającą dać im zwycięstwo. Zanim doszło do starcia obaj władcy wysunęli się na czoło armii, próbując porozumieć się i zawrzeć pokój. Maksymin odmówił jednak oddania władzy, w związku z czym żołnierze Licyniusza podjęli atak, który wywołał popłoch w szeregach przeciwnika. W walce poległa połowa ludzi Maksymina, reszta zaś uciekła z pola bitwy, wśród nich Daja. Po tej klęsce Maksymin wycofał się do Cylicji, gdzie zmarł w sierpniu 313. Zwolenników Dai poddano represjom, a członków jego rodziny wymordowano.

  Anatolia (tureckie Anadolu) – kraina, należąca do Turcji, na półwyspie Azja Mniejsza (którego jest synonimem), leżąca między Morzem Czarnym a Zatoką Aleksandretty.Bellona – dom wydawniczy, specjalizujący się w literaturze historycznej oraz militarnej. W jego ofercie znajdują się także kryminały, powieści historyczne i fantastyczne, oraz albumy, kalendarze, bajki i inna literatura dziecięca i wszelkiego rodzaju poradniki pomocne w życiu codziennym.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Gazda 2008 ↓, s. 251–252.
  2. Krawczuk 2000 ↓, s. 122–123.
  3. Gazda 2008 ↓, s. 252–254.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Daniel Gazda: Wojny domowe w Imperium Rzymskim. Warszawa: Bellona, 2008. ISBN 978-83-11-11325-1.
 • Aleksander Krawczuk: Rzym, Kościół, Cesarze. Warszawa: Iskry, 2000. ISBN 83-207-1518-0.
 • Aleksander Krawczuk (ur. 7 czerwca 1922 w Krakowie) – polski historyk starożytności i eseista, profesor nauk humanistycznych, wykładowca Uniwersytetu Jagiellońskiego, były minister kultury, poseł na Sejm I i II kadencji.Panonia (łac. Pannonia) – w starożytności prowincja rzymska położona między Sawą a Dunajem; dzisiejsze tereny zachodnich Węgier, wschodniej Austrii, Chorwacji, Słowenii oraz Serbii.
  Warto wiedzieć że... beta

  Edirne (wariantowo Adrianopol) – miasto w europejskiej, północno-zachodniej części Turcji, na Nizinie Trackiej, przy ujściu rzeki Tundża do Maricy, w pobliżu granicy z Grecją.
  Maksymin II Daja lub Daza, łac. Gaius Galerius Valerius Maximinus (ur. 20 listopada 270, zm. 313) – syn siostry Galeriusza. Dzięki wujowi szybko awansował w armii, a w 305 został przez niego adoptowany. Tytuł cezara otrzymał w 305 (zarządzał Syrią i Egiptem). Po mianowaniu Licyniusza w 308 domagał się tytułu Augusta, który otrzymał. Po śmierci Galeriusza w 311 roku przejął dowództwo nad prowincjami w Azji. Konflikt z Licyniuszem i Konstantynem doprowadził do buntu (wraz z Maksencjuszem w Italii). Ostatecznie zerwał z Licyniuszem w 313. Pokonany 30 kwietnia uciekł do Nikomedii, zmarł w Tarsie w sierpniu tego samego roku (być może został otruty).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.012 sek.