• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bitwa o Singapur  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Bitwa - zbrojne starcie sił zbrojnych stron prowadzących wojnę, mające zwykle duży lub decydujący wpływ na przebieg lub wynik operacji, kampanii a nawet wojny. We współczesnej terminologii wojskowej bitwa to kilka jednoczesnych lub kolejnych operacji prowadzonych siłami kilku współdziałających ze sobą frontów lub grup armii przy udziale lotnictwa i ewentualnie marynarki wojennej. Potocznie bitwą określa się każde większe starcie zbrojne.Arthur Ernest Percival (ur. 26 grudnia 1887 w Aspenden, zm. 31 stycznia 1966 w Londynie) – brytyjski generał. Podczas II wojny światowej dowodził wojskami Wspólnoty Brytyjskiej na Półwyspie Malajskim, podczas walk o Malaje oraz bitwy o Singapur.
  Widok wysadzonej w powietrze przez aliantów grobli komunikacyjnej łączącej Johor z Singapurem, co opóźniło atak Japończyków na Singapur do 8 lutego
  Australijscy żołnierze obsługujący armatę 2-funtową patrzący na groblę komunikacyjną pomiędzy Johor a Singapurem, 1 lutego 1942 roku
  Mapa Singapuru z lutego 1942 roku wraz z zaznaczonymi miejscami stacjonowania alianckich jednostek
  SS „Empress of Asia” płonący po ataku japońskiego lotnictwa u wybrzeży Singapuru. Po prawej widoczny jest statek transportowy SS „Felix Rousell”. Oba okręty należały do konwoju, który przywiózł brytyjską 18. Dywizję Piechoty. Był to ostatni aliancki konwój, który dotarł do Singapuru przed jego kapitulacją
  Mapa japońskich desantów na Singapur 8 lutego i pozycji wojsk alianckich
  Myśliwce Brewster F2A Buffalo Mk I z 21. i 453. Dywizjonu RAAF na lotnisku Sembawang
  Bombowce Bristol Blenheim Mk IV na lotnisku Tengah
  Hawker Hurricane Mk II należący do 232. Dywizjonu RAF zestrzelony 8 lutego 1942 roku w pobliżu Singapuru
  Japońscy żołnierze podczas walk o Bukit Timah
  Brytyjscy żołnierze wzięci do niewoli przez Japończyków po kapitulacji Singapuru
  Gen. Yamashita i gen. Percival dyskutujący warunki kapitulacji w zakładach Forda w Bukit Timah, 15 lutego 1942 roku
  Japońscy żołnierze maszerujący na ulicach Singapuru po kapitulacji brytyjskiej

  Bitwa o Singapur (ang. Battle of Singapore) – bitwa stoczona między wojskami alianckimi a japońskimi w Singapurze podczas II wojny światowej. Singapur był główną bazą wojskową Wielkiej Brytanii w Azji Południowo-Wschodniej i nosił miano „Gibraltaru wschodu”. Bitwa o Singapur trwała od 8 do 15 lutego 1942 roku.

  Bukit Timah (chiń. upr.: 武吉知马; pinyin: Wǔjízhīmǎ; tamil.: புக்கித் திமா; malaj.: Bukit Timah; ang.: Bukit Timah) - najwyższe wzniesienie państwa-miasta Singapur o wysokości 163,63 metrów nad poziomem morza. Położone w południowej części wyspy.Azja Południowo-Wschodnia – nazwa stosowana dla określenia regionu Azji obejmującego Półwysep Indochiński i Archipelag Malajski wraz z Filipinami. Obejmuje on zatem następujące państwa: Mjanma, Tajlandia, Kambodża, Laos, Wietnam, Malezja, Singapur, Indonezja, Timor Wschodni, Brunei i Filipiny. Zajmują one powierzchnię około 4,495 mln km², z liczbą ludności przekraczającą 550 mln mieszkańców (szacunek na rok 2004).

  Bitwa zakończyła się upadkiem Singapuru i największą porażką militarną w historii Wielkiej Brytanii. Ok. 80 000 brytyjskich, indyjskich i australijskich żołnierzy zostało wziętych do niewoli razem z 50 000 innych żołnierzy alianckich pojmanych przez Japończyków podczas bitwy o Malaje. Brytyjski premier Winston Churchill nazwał sromotną klęskę Singapuru „najgorszą katastrofą” i „największą kapitulacją” w historii Wielkiej Brytanii. W ciągu zaledwie siedmiu dni, Singapur, „twierdza nie do zdobycia”, skapitulował.

  Atak na Pearl Harbor – japoński nalot w dniu 7 grudnia 1941 roku na amerykańskie bazy floty i lotnictwa na Hawajach, w tym najważniejszą bazę United States Navy na Pacyfiku w Pearl Harbor. Atak ten jest uważany za moment rozpoczęcia wojny na Pacyfiku.Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

  Preludium[ | edytuj kod]

  Bitwa o Malaje[ | edytuj kod]

   Osobny artykuł: Bitwa o Malaje.

  Japońska 25. Armia zaatakowała Malaje z Indochin nacierając w głąb północnych Malajów i Tajlandii poprzez desanty morskie przeprowadzone 8 grudnia 1941 roku. Stało się to praktycznie jednocześnie z japońskim atakiem na Pearl Harbor, by powstrzymać Stany Zjednoczone od interwencji w Azji Południowo-Wschodniej. Japońskie wojska w Tajlandii zmusiły rząd tajlandzki do pozwolenia Japończykom użycia tajlandzkich baz wojskowych do inwazji na inne państwa w Azji Południowo-Wschodniej, a następnie rozpoczęli natarcie na Malaje od strony lądu (granica malajsko-tajlandzka). W tym samym czasie Japończycy rozpoczęli bombardowanie strategicznych rejonów Singapuru. Naloty powietrzne na Singapur były przeprowadzane bez przerwy od 29 grudnia, jednakże aliancka obrona przeciwlotnicza powstrzymywała japońskie bombowce od całkowitego zniszczenia wyspy, dopóki wystarczało na to amunicji.

  Bitwa o Malaje – bitwa stoczona między wojskami alianckimi a japońskimi na Malajach od 8 grudnia 1941 roku do 31 stycznia 1942 roku podczas II wojny światowej. Podczas kampanii wojska brytyjskie oraz Wspólnoty Brytyjskiej stoczyły wiele bitew lądowych z armią japońską. Dla brytyjskich, indyjskich, australijskich i malajskich wojsk kampania na Malajach zakończyła się jednak porażką.Henry Gordon Bennett CB, CMG, DSO (ur. 16 kwietnia 1887 w Balwyn w Australii; zm. 1 sierpnia 1962 w Dural koło Sydney) – australijski generał, uczestnik obu wojen światowych.

  Japońska 25. Armia napotkała w północnych Malajach opór ze strony III Korpusu British Indian Army. Mimo że wojska alianckie przewyższały 25. Armię na Malajach i Singapurze pod względem liczebności, to japońscy dowódcy skoncentrowali swoje siły. Japończycy posiadali wsparcie ze strony lotnictwa i wojsk pancernych, a także mieli doświadczonych żołnierzy, z dobrą taktyką walki i koordynacją. Na dodatek wojska brytyjskie wielokrotnie pozwalały Japończykom na okrążenie siebie samych, wierząc, pomimo niejednokrotnych ataków Japończyków na flanki, iż malajska dżungla jest nie do przebycia. Japońskie Cesarskie Siły Powietrzne posiadały więcej samolotów i lepiej wyszkolonych pilotów, w przeciwieństwie do drugorzędnych i źle wyszkolonych pilotów alianckich i ich gorszego sprzętu na Malajach, Borneo i Singapurze. Japońskie lepsze myśliwce, głównie Mitsubishi A6M2 Zero, pomogły Japończykom w osiągnięciu przewagi powietrznej. Alianci nie posiadali żadnych czołgów i mało pojazdów opancerzonych, co stawiło ich w niekorzystnej sytuacji.

  Port lotniczy Singapur-Tengah – trzeci co do wielkości port lotniczy Singapuru. Używany jest obecnie do celów wojskowych.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Pancernik HMS „Prince of Wales”, krążownik liniowy HMS „Repulse” i cztery niszczyciele (Force Z) dotarły na Malaje zanim Japończycy rozpoczęli swoje naloty powietrzne. Zespół ten miał odstraszyć Japończyków. Mimo to japońskie samoloty zatopiły oba pancerniki, pozostawiając wschodnie wybrzeże Półwyspu Malajskiego wystawione na atak i pozwalając Japończykom kontynuowanie swoich desantów morskich. Japońskie wojska szybko odizolowały, okrążyły i zmusiły indyjskie jednostki broniące wybrzeża do kapitulacji. Japończycy szybko nacierali przez Półwysep Malajski pokonując alianckie linie obronne, mimo alianckiej przewagi liczebnej. Wojska japońskie używały także piechoty rowerowej i lekkich czołgów do szybszego przemieszczania się przez dżunglę.

  Sir Archibald Percival Wavell, 1 hrabia Wavell (ur. 5 maja 1883, zm. 24 maja 1950), GCB, GCSI, GCIE, CMG, MC, PC – brytyjski dowódca wojskowy, marszałek polny, dowódca sił Armii Brytyjskiej na Bliskim Wschodzie i w Azji podczas II wojny światowej, Gubernator Generalny i wicekról Indii (1943–1947).Port lotniczy Singapur-Sembawang – piąty co do wielkości port lotniczy Singapuru. Używany jest obecnie do celów wojskowych.

  Mimo że więcej alianckich jednostek, w tym australijska 8. Dywizja Piechoty, dołączało do kampanii Japończycy powstrzymywali alianckie jednostki od przegrupowywania się, zajmowali miasta i nacierali w kierunku Singapuru. Miasto było sercem operacji dowództwa ABDA (ABDACOM), pierwszego alianckiego połączonego dowództwa podczas II wojny światowej. Singapur kontrolował także główną żeglugę pomiędzy Oceanem Indyjskim a Oceanem Spokojnym. 31 stycznia ostatnie jednostki alianckie opuściły Malaje, a alianckie wojska inżynieryjne zniszczyły groblę komunikacyjną łączącą Johor z Singapurem. Japońscy szpiedzy, z których wielu przebranych było za singapurskich cywilów, sforsowało wkrótce po tym cieśninę Johor na łodziach pontonowych.

  Brewster Buffalo lub Brewster F2A – amerykański myśliwiec pokładowy z czasów II wojny światowej, pierwszy jednopłatowiec użytkowany przez United States Navy.Borneo – wyspa w Azji Południowo-Wschodniej, jedna z Wielkich Wysp Sundajskich. Największa wyspa Archipelagu Malajskiego i Azji, trzecia pod względem wielkości na świecie po Grenlandii i Nowej Gwinei.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Masaharu Homma, 本間雅晴 (ur. 28 stycznia 1888 - zm. 3 kwietnia 1946) – japoński generał Armii Cesarskiej, jeden z dowódców sił japońskich na Filipinach, odpowiedzialny za organizację bataańskiego marszu śmierci. Generał Homma z uwagi na swoje zainteresowanie sztuką nazywany był przez swoich podkomendnych Generałem Poetą.
  Cieśnina Johor (ang. Straits of Johor, malaj. Selat Johor, chin. upr. 柔佛海峡, pinyin Róufó Hǎixiá) − cieśnina między Półwyspem Malajskim i wyspą Singapur. Oddziela malezyjski stan Johor od Singapuru.
  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.
  Indyjska Armia Narodowa, INA (Azad Hind Fauj, ang. Indian National Army) – hinduski ochotniczy związek operacyjny sojuszniczy wobec cesarskiej Japonii podczas II wojny światowej
  Palembang - miasto w Indonezji w południowej części Sumatry nad rzeką Musi. Współrzędne geograficzne 2°59′S 104°45′E/-2,983333 104,750000. Ośrodek administracyjny prowincji Sumatra Południowa. 1505 tys. mieszkańców (2002).
  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
  HMS Indomitable – brytyjski lotniskowiec z okresu II wojny światowej, zmodyfikowanego typu Illustrious (określanego też jako podtyp Indomitable). Służył w Royal Navy w latach 1941-1954. Miał przydzielony numer taktyczny 92.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.049 sek.