• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bitwa o Kcynię

  Przeczytaj także...
  Bitwa - zbrojne starcie sił zbrojnych stron prowadzących wojnę, mające zwykle duży lub decydujący wpływ na przebieg lub wynik operacji, kampanii a nawet wojny. We współczesnej terminologii wojskowej bitwa to kilka jednoczesnych lub kolejnych operacji prowadzonych siłami kilku współdziałających ze sobą frontów lub grup armii przy udziale lotnictwa i ewentualnie marynarki wojennej. Potocznie bitwą określa się każde większe starcie zbrojne.Kcynia (niem. Exin) – miasto w woj. kujawsko-pomorskim, w powiecie nakielskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Kcynia. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. bydgoskiego.
  Królestwo Prus (niem. Königreich Preußen) – oficjalny tytuł państwa prusko-brandenburskiego po 1701, wraz z pozostałymi domenami dynastii Hohenzollernów w latach 1701-1918, od 1871 wchodzące w skład Cesarstwa Niemieckiego. Terytorium Królestwa Prus obejmowało dwie trzecie całego obszaru Cesarstwa Niemieckiego.

  Bitwa o Kcynię – starcie zbrojne, które odbyło się w miejscowości Kcynia w nocy 7/8 maja 1848 pomiędzy powstańcami wielkopolskimi a żołnierzami pruskimi. Była to jedyna regularna bitwa w czasie powstania wielkopolskiego na Pałukach.

  Na wieść o sukcesie powstańców Ludwika Mierosławskiego w bitwie pod Sokołowem 2 maja, na dużym obszarze Wielkopolski zaczęła tworzyć się polska partyzantka, która chciała ułatwić głównym siłom wyzwalanie okolicznych miejscowości. Oddziały partyzanckie zebrały się pod Szubinem oraz na południe od Kcyni (powstańcy z Gołańczy, Wągrowca i Łekna). 7 maja siły te – głównie kosynierzy – podeszły pod miasto od wschodu i południa, przeprowadzając w nocy atak. Garnizon miasta składał się jedynie z jednej kompanii piechoty, która nie spodziewała się szturmu. Po krótkiej walce Prusakom udało się jednak wycofać na południowy wschód, do Miastowic.

  Gołańcz – miasto w województwie wielkopolskim, w powiecie wągrowieckim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Gołańcz. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa pilskiego.Miastowice – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie nakielskim, w gminie Kcynia. Ludność: 330

  Zajęcie Kcyni było największym sukcesem powstańców na Pałukach, jednak brak dobrej komunikacji i wyszkolenia sprawił, że przed bitwą miasto nie zostało otoczone przez Polaków i tym samym część garnizonu zdołała umknąć. Mimo to schwytano 10 jeńców. W ręce partyzantów wpadło też 40 karabinów.

  Kosynierzy – żołnierze pieszych formacji ochotniczych i milicyjnych tworzonych na zasadzie pospolitego ruszenia, którzy uzbrojeni byli w kosy bojowe. Nazwa zazwyczaj odnosi się do okresu insurekcji kościuszkowskiej choć podobne oddziały brały udział także w innych kampaniach wojennych na terenie Polski. Jednostki te ze względu na improwizowany charakter były charakterystyczne dla działań wojennych o charakterze partyzanckim i powstańczym. Dewizą kosynierów było hasło "Żywią i Bronią", które umieszczone było na ich sztandarze.Łekno – wieś pałucka w Polsce położona w województwie wielkopolskim, w powiecie wągrowieckim, w gminie Wągrowiec, przy drodze wojewódzkiej nr 251. Łekno jest położone nad brzegiem Jeziora Łekneńskiego, na północny wschód od Wągrowca (ok. 10 km).

  Poległych powstańców pochowano w zbiorowej mogile, znajdującej się współcześnie na terenie miasta. Wydarzenia z 1848 przeszły do historii regionu jako tzw. „powstanie kosynierów kcyńskich”.

  Zobacz też[]

 • Wojsko wielkopolskie 1848 roku
 • Przypisy

  1. KazimierzK. Rakowski KazimierzK., Powstanie poznańskie w 1848 roku..., Lwów 1900, s. 252.

  Bibliografia[]

 • Kazimierz Rakowski: Powstanie poznańskie w 1848 roku. Lwów: 1900.
 • Maksymilian Prill. Wiosna Ludów – Powstanie Wielkopolskie 1848 roku na Pałukach. „Pałuki. Tygodnik Lokalny”. Nr 65 (17), 1993. Żnin. 
 • Linki zewnętrzne[]

 • Lokalizacja mogiły poległych kosynierów (pol.). [dostęp 2011-01-06].
 • Szubin (niem. Schubin) – miasto gminne typu miejsko-wiejskiego, należące do regionu Pałuk - jedno z najstarszych jego miasteczek, położone w powiecie nakielskim województwa kujawsko-pomorskiego. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do województwa bydgoskiego. Miasto leży na zboczu rozległego wzniesienia, z którego widać jego panoramę. Przez Szubin przepływają dwie niewielkie rzeki Gąsawka oraz mniej znana Biała Struga, która częściowo płynie starym korytem Gąsawki.Pałuki – region kulturowy w województwach kujawsko-pomorskim i wielkopolskim, obszar był częścią historycznej ziemi kaliskiej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wągrowiec (niem. do 1875 Wongrowiec, 1875-1920 Wongrowitz, 1941 Eichenbrück) – miasto i gmina w województwie wielkopolskim. Siedziba powiatu wągrowieckiego.
  Powstanie wielkopolskie zwane także powstaniem poznańskim – powstanie, które wybuchło w Wielkopolsce w 1848 roku, będące częścią ogólnopolskiego planu powstania narodowego w czasie europejskiej Wiosny Ludów.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Ludwik Adam Mierosławski (ur. 17 stycznia 1814 w Nemours – zm. 22 listopada 1878 w Paryżu) – polski generał, pisarz i poeta, działacz polityczny i narodowościowy, a także historyk wojskowości, brat Adama Piotra (1815-1851) – żeglarza i kapitana marynarki handlowej, syn płk. Adama Kaspra.
  Kompania (franc. compagnie) – pododdział wojska liczący od 60 do 110 żołnierzy, podoficerów i oficerów. Składa się zazwyczaj z pododdziału dowodzenia, 3-4 plutonów zasadniczego rodzaju wojsk, ewentualnie plutonu wsparcia. Zazwyczaj trzy, rzadziej dwie lub cztery kompanie wchodzą w skład batalionu. Kompanie czasami mogą wchodzić w skład pułku, a nawet brygad czy dywizji (jak np. kompania zaopatrzenia, obsługi).
  Bitwa pod Sokołowem – starcie zbrojne pomiędzy powstańcami wielkopolskimi a Prusakami, stoczona 2 maja 1848 w czasie powstania wielkopolskiego, pod Sokołowem.
  Wielkopolska (łac. Polonia Maior) – kraina historyczna w środkowej i zachodniej Polsce, na Pojezierzu Wielkopolskim i Nizinie Południowowielkopolskiej, w dorzeczu środkowej i dolnej Warty; dzielnica historyczna Polski.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.