• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bitwa o Caen

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Operacja Goodwood – brytyjska operacja wojskowa, przeprowadzona w północnej Francji na froncie zachodnim, w dniach 18-20 lipca 1944.
  III Rzesza Niemiecka (niem. Das Dritte Reich) – nieoficjalna nazwa państwa niemieckiego pod rządami NSDAP w latach 1933–1945. Oficjalnie państwo nosiło nazwę Rzesza Niemiecka (Deutsches Reich), od 1938 (po Anschlussie Austrii) używano także nazwy Rzesza Wielkoniemiecka (Großdeutsches Reich).
  Wojska brytyjskie w centrum Caen 10 lipca 1944 roku, widoczna armata 6-funtowa oraz czołgi Sherman

  Bitwa o Caen – bitwa pomiędzy połączonymi wojskami brytyjsko-kanadyjskimi a niemieckimi, która toczyła się w dniach od 7 czerwca do 19 lipca 1944 roku we francuskim mieście Caen w Normandii oraz jego okolicach, będąc częścią alianckiej operacji "Overlord" podczas II wojny światowej.

  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Armata sześciofuntowa (ang. Royal Ordnance Quick Firing 6-pounder 7 cwt) to brytyjskie działo przeciwpancerne kalibru 57 mm z okresu II wojny światowej zaprojektowane jako następca armaty dwufuntowej. Po raz pierwszy użyte bojowo w Afryce Północnej w kwietniu 1942.

  Według wstępnych planów dowództwa alianckiego Caen miało zostać zdobyte wkrótce po wylądowaniu wojsk na plażach Normandii 6 czerwca 1944 roku. Na drodze wojsk brytyjskich stanęła jednak niemiecka 21. Dywizja Pancerna wsparta później 12. Dywizją Pancerną SS "Hitlerjugend", broniąca dostępu do miasta od północy.

  Odon – rzeka w Normandii w północno-zachodniej Francji. Jej źródło znajduje się w departamencie Calvados. Uchodzi do innej rzeki – Orne, w miejscowości Caen. Długość rzeki wynosi 51 km.12 Dywizja Pancerna SS "Hitlerjugend", 12. SS-Panzer-Division „Hitlerjugend“ – niemiecka jednostka Waffen-SS z okresu II wojny światowej.

  Dowódca 21. Grupy Armii, generał Bernard Law Montgomery, spodziewając się, że frontalny atak na Caen wiązałby się z dużymi stratami, podjął decyzję o okrążeniu miasta od zachodu, by później zaatakować je od tyłu (operacja "Perch"). Jednak wojska alianckie ponownie natknęły się na silny opór oddziałów niemieckich. Ofensywa brytyjska najpierw została zatrzymana 9 czerwca pod Tilly-sur-Seulles, po czym 7. Dywizja Pancerna poniosła znaczne straty pod Villers-Bocage, gdzie zetknęła się z niemieckimi czołgami PzKpfw VI Tiger.

  Waffen-SS (niem. Zbrojne SS) – zbrojne oddziały niemieckiej nazistowskiej formacji paramilitarnej Schutzstaffel (niem. eskadra ochronna), znane również pod skrótem SS.M4 Sherman (oficjalnie Medium Tank, M4) – amerykański czołg średni, stosowany w czasie II wojny światowej. Brytyjczycy używali nazwy M4 General Sherman. Czołg nazwany na cześć generała Williama Shermana.

  Pod koniec czerwca Brytyjczycy rozpoczęli ofensywę skierowaną w stronę rzeki Odon pomiędzy Tilly-sur-Seulles a Caen (operacja "Epsom"). Wojska alianckie przekroczyły rzekę 27 czerwca, po czym utknęły, zatrzymane przez dwie dywizje pancerne Waffen-SS, w sektorze nazwanym wzgórzem 112.

  21 Grupa Armii – brytyjsko-kanadyjski wyższy związek operacyjny okresu II wojny światowej. 21 GA wzięła udział w walkach na froncie zachodnim w latach 1944-1945.Normandia (fr. Normandie, nd. Normaundie; "Ziemia Ludzi Północy") – kraina historyczna w północnej Francji, nad kanałem La Manche. Powierzchnia nizinna, w części zachodniej Wzgórza Normandzkie (do 417 m n.p.m.). Na wschodzie powierzchnia równinna przecięta doliną Sekwany.

  Nieudane próby okrążenia miasta spowodowały, że na początku lipca dowództwo zdecydowało się na frontalny atak na miasto, mając nadzieję na zdobycie przynajmniej jego północnej części (operacja "Charnwood"). Operacja rozpoczęła się 7 lipca, gdy alianckie samoloty zbombardowały Caen. 9 lipca pierwsze oddziały kanadyjskie, a po nich brytyjskie wkroczyły na ulice zrujnowanego miasta.

  Operacja Overlord – aliancka inwazja we Francji, trwająca od 6 czerwca do końca sierpnia 1944 roku, która stanowiła początkową fazę działań wojennych na froncie zachodnim (1944-1945) podczas II wojny światowej.Sir Bernard Law Montgomery, 1. wicehrabia Montgomery of Alamein, KG, GCB, DSO, PC, ps. Monty (ur. 17 listopada 1887 w Londynie, zm. 24 marca 1976 w Alton) – brytyjski dowódca wojskowy, marszałek polny British Army.

  Miasto zostało całkowicie wyzwolone 19 lipca 1944 roku, jednak wojska niemieckie nadal znajdowały się w pobliżu granic Caen. Był to jednocześnie początek operacji "Goodwood", którą wojska alianckie rozpoczęły już dzień przed całkowitym wyzwoleniem Caen i która miała otworzyć aliantom drogę z Normandii w głąb Francji. Nowa operacja zakończyła się jednak niepowodzeniem – pomimo zaangażowania znacznych sił wojskom alianckim udało się posunąć jedynie o kilkanaście kilometrów i 21 lipca operacja została odwołana.

  Lądowanie w Normandii (Operacja Neptun) – wstępna faza Operacji Overlord, największa pod względem użytych sił i środków operacja desantowa w historii wojen, mająca na celu otwarcie tzw. drugiego frontu - w zachodniej Europie. Operacja została przeprowadzona we wtorek 6 czerwca 1944 roku pod dowództwem gen. Eisenhowera, a trzon sił inwazyjnych stanowiły wojska amerykańskie, brytyjskie i kanadyjskie.Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.

  Bibliografia[]

 • The battle for Caen (ang.). Normandie Mémoire. [dostęp 2010-08-27].
 • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  PzKpfw VI Tiger (Panzerkampfwagen VI Tiger, SdKfz 181, potocznie Tygrys) – niemiecki czołg ciężki z okresu II wojny światowej.
  Caen – miasto i gmina w północnej Francji, stolica historycznej Normandii i ośrodek administracyjny regionu Dolna Normandia oraz departamentu Calvados.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.047 sek.