• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bitwa o Al-Chafdżi

  Przeczytaj także...
  Northrop Grumman E-8 Joint STARS – amerykański samolot rozpoznania pola walki i dowodzenia opracowany na bazie cywilnej maszyny Boeing 707-300. Dzięki zastosowanym w samolocie systemom elektronicznym - zwłaszcza radarowym - E-8 monitoruje obraz pola walki w czasie rzeczywistym wykrywając poruszające się i nieruchome pojazdy, śmigłowce, budynki, zgrupowania wojsk.Arabia Saudyjska (arab. السعودية As-Su’udijja), Królestwo Arabii Saudyjskiej (arab. المملكة العربيّة السّعوديّة Al-Mamlaka al-Arabijja as-Su’udijja) – państwo położone w zachodniej Azji, na Półwyspie Arabskim. Graniczy z Irakiem, Jordanią, Kuwejtem, Omanem, Katarem, Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi i Jemenem. Stolica znajduje się w Rijadzie. Arabia Saudyjska jest jednym z państw założycielskich Ligi Państw Arabskich.
  Saddam Husajn, właściwie Saddam Husajn Abd al-Madżid at-Tikriti (صدام حسين عبد المجيد التكريتي, ur. 28 kwietnia 1937 roku w Al-Audży, zm. 30 grudnia 2006 roku w Bagdadzie) – iracki polityk, jedyny Marszałek Iraku, generał, prezydent i faktyczny dyktator Iraku w latach 1979–2003, z wykształcenia prawnik. Stracony przez powieszenie w 2006 roku.

  Bitwa o Al-Chafdżi – starcie zbrojne, które miało miejsce 29 stycznia 1991 w trakcie I wojny w Zatoce Perskiej. Bitwa była pierwszym większym starciem lądowym pomiędzy siłami koalicji a wojskami Iraku.

  I wojna w Zatoce Perskiej – konflikt zbrojny zapoczątkowany 2 sierpnia 1990 roku zbrojnym najazdem Iraku na Kuwejt, zakończony wyzwoleniem Kuwejtu przez międzynarodową koalicję wiosną 1991 roku, w ramach wojskowej operacji Desert Storm („Pustynna Burza”).Piechota morska – w niektórych krajach nazwa oddziałów wojska, wyszkolonych i wyekwipowanych specjalnie do morskich operacji desantowych i walk w rejonach przybrzeżnych, w tym także do szturmu na umocnione pozycje przeciwnika na wybrzeżu (plażach, w portach itd.) i rajdów połączonych ze zorganizowanym wycofaniem. Jednostki te często podporządkowane są organizacyjnie marynarce wojennej, a nie wojskom lądowym; z kolei w USA występują jako czwarty, "dodatkowy" rodzaj sił zbrojnych.

  Zanim doszło do ofensywy lądowej sił koalicji przeciwko Irakijczykom, Saddam Husajn zajął przybrzeżne miasto saudyjskie Al-Chafdżi, wysyłając tam 5 Dywizję Zmechanizowaną oraz siły 1 Dywizji Zmechanizowanej i 3 Dywizji Artyleryjskiej. Atak iracki zakończył się sukcesem, pociągając za sobą wycofanie się z miasta wojsk piechoty morskiej USA oraz jednostek saudyjskich. W odwecie siły powietrzne koalicji dokonały ponad 1000 lotów koordynowanych przez system naprowadzania Northrop Grumman E-8 Joint STARS atakując 3 irackie kolumny wojskowe. W tym samym czasie książę Chalid ibn Sultan as-Saud na czele sił saudyjskich oraz katarskich w dniu 31 stycznia zajął znaczną część miasta. Bitwa zakończyła się klęską Irakijczyków, których straty wyniosły 80% dywizji.

  Bibliografia[]

 • Alastair Finlan: I wojna w Zatoce Perskiej, Amer Com S.A. Poznań 2009. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.