• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bitwa o Afsluitdijk  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Den Helder to miasto w północno-zachodniej Holandii, w prowincji Holandia Północna, nad cieśniną Marsdiep. Około 63 tys. mieszkańców.Kurt Feldt (ur. 22 listopada 1887 w Schmentau (teraz Kórnik), zm. 11 marca 1970 w Berlinie) - uczestnik I wojny światowej, generał kawalerii w Wehrmachcie podczas II wojny światowej.

  Bitwa o Afsluitdijk (12-14 maja 1940) – nieudana próba Wehrmachtu zajęcia wału Afsluitdijk podczas II wojny światowej. Gdyby Niemcy przejęli wał, mogliby w łatwy sposób zająć północną Holandię. Wojska holenderskie dowodzone były przez Christiaana Boersa, armia niemiecka natomiast dowodzona była przez Kurta Feldta.

  Pluton − pododdział w składzie 2-5 drużyn, działonów, sekcji lub załóg wozów bojowych. Występuje we wszystkich rodzajach wojsk. Wchodzi najczęściej w skład kompanii, baterii albo szwadronu. Niekiedy występuje samodzielnie na szczeblu batalionu (dywizjonu) lub pułku.III Rzesza Niemiecka (niem. Das Dritte Reich) – nieoficjalna nazwa państwa niemieckiego pod rządami NSDAP w latach 1933–1945. Oficjalnie państwo nosiło nazwę Rzesza Niemiecka (Deutsches Reich), od 1938 (po Anschlussie Austrii) używano także nazwy Rzesza Wielkoniemiecka (Großdeutsches Reich).

  Spis treści

 • 1 Fortyfikacje i przygotowania
 • 2 Bitwa
 • 3 Straty
 • 4 Podsumowanie
 • 5 Zobacz też
 • 6 Bibliografia


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Kazamata – w dawnych fortyfikacjach nazwa schronu w twierdzy bastionowej lub w forcie. Była to budowla o sklepieniu wykonanym z cegły lub betonu fortecznego, chroniącym przed ogniem artyleryjskim, zabezpieczona od góry grubą warstwą ziemi. Kazamaty mogły być przystosowane do prowadzenia z nich ognia strzeleckiego, istniały też kazamaty działowe (artyleryjskie), kazamaty magazynowe, służące do przechowywania zapasów, kazamaty mieszkalne, służące do przebywania w nich części odpoczywającej załogi. Do kazamat prowadził podziemny chodnik, zwany poterną.
  II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
  Kampania holenderska była, obok kampanii belgijskiej i zajęcia Luksemburga, wstępem do kampanii francuskiej w 1940 roku. Niemiecki atak rozpoczął się 10 maja i zakończył się kapitulacją Holandii 14 maja. Ta faza kampanii francuskiej jest także znana jako bitwa o Flandrię.
  Christianus Franciscus Johannes (Christiaan) Boers (ur. 24 października 1889 w Hadze, zm. 3 maja 1942 w Sachsenhausen (KL)) – kapitan Koninklijke Landmacht (holenderskich wojsk lądowych) podczas II wojny światowej. W czasie bitwy o Afsluitdijk dowodził obroną holenderską, która skutecznie odpierała ataki Wehrmachtu. Jedno z niewielu zwycięstw aliantów na froncie zachodnim w 1940 roku. Po kapitulacji sił holenderskich 15 maja, Boers dołączył do holenderskiego ruchu oporu. Wstąpił do konspiracyjnej organizacji o nazwie Ordendienst (OD). Została utworzona w celu ochrony porządku w okupywanym kraju. Wraz z 71 innymi członkami organizacji został złapany i internowany w obozie Sachsenhausen (KL). Został rozstrzelany wraz z członkami OD 3 maja 1942. Miał wtedy 52 lata.
  1 Dywizja Kawalerii Wehrmachtu (1. Kavalleriedivision) utworzona z 1 Brygady Kawalerii, która brała udział w Kampanii wrześniowej. 5 listopada 1941 przefromowana w 24 Dywizję Pancerną.
  Mila morska (Mm, ang.: nautical mile – NM, International Nautical Mile – INM) – jest jednostką odległości stosowaną w nawigacji morskiej oraz lotnictwie. Jest to długość łuku południka ziemskiego odpowiadająca jednej minucie kątowej koła wielkiego. W rzeczywistości ze względu na kształt kuli ziemskiej (Geoida) długość łuku 1 minuty kątowej jest różna w zależności od szerokości geograficznej, dlatego umownie przyjęto długość uśrednioną.
  Kampania francuska 1940 (niem. kryptonim Fall Gelb), inaczej zwana bitwą o Francję – niemiecka ofensywa na Francję połączoną z agresją III Rzeszy na Belgię, Holandię i Luksemburg przy złamaniu neutralności tych państw. Ofensywa rozpoczęta 10 maja 1940 roku kończyła definitywnie okres dziwnej wojny na froncie zachodnim. Niemcom skutecznie udało się zrealizować ideę Blitzkriegu, w konsekwencji Francja skapitulowała 22 czerwca. Kampania była walnym zwycięstwem III Rzeszy nad Francją. Doprowadziła do wyłączenia Francji (wraz z koloniami i marynarką wojenną) – poprzez warunki zawieszenia broni – z koalicji antyniemieckiej, czasowej izolacji Wielkiej Brytanii na kontynencie i oddania zasobów materialnych Francji dla potrzeb gospodarki wojennej III Rzeszy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.017 sek.