• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bitwa nad Ebro  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Juan Modesto (ur. w 1906 w El Puerto de Santa María, Hiszpania, zm. w 1969 w Pradze, Czechosłowacja), hiszpański oficer, generał, uczestnik hiszpańskiej wojny domowej, komunista.Grób Nieznanego Żołnierza w Warszawie – grób-pomnik na placu marsz. Józefa Piłsudskiego w Warszawie. Ideą warszawskiego Grobu Nieznanego Żołnierza jest uczczenie pamięci poległych w walce o niepodległość. Grób zaliczany jest do narodowych imponderabiliów, symbolizujących największe poświęcenie.
  Bitwa nad Ebro. Legenda: linia niebieska – front na początku i na końcu bitwy; linia czerwona – linia frontu 29 lipca 1938 (zasięg maksymalny ofensywy); kolor różowy – terytorium zajęte przez republikanów podczas ofensywy

  Bitwa nad Ebro – największa operacja hiszpańskiej wojny domowej 1936–1939, mająca miejsce nad rzeką Ebro, przeprowadzona w dniach 25 lipca – 16 listopada 1938. Miała na celu zahamowanie ofensywy narodowców na Walencję przez związanie ich sił na północy oraz obronę Katalonii. Operacja nierozstrzygnięta, doprowadziła do wyczerpania zasobów republikańskich i w konsekwencji do strategicznego zwycięstwo sił narodowych.

  Czechosłowacja (czes. Československo, słow. Česko-Slovensko lub Československo) – państwo w Europie Środkowej istniejące w latach 1918-1938 i 1945-1992. 1 stycznia 1993 w miejscu Czechosłowacji powstały dwa nowe państwa – Czechy i Słowacja. Kraj graniczył z Niemcami (1949-90: NRD i RFN), Polską, ZSRR (1991: Ukrainą), Rumunią (do 1939), Węgrami i Austrią. Stolicą Czechosłowacji była Praga.Walencja (hiszp. Valencia; katal. València) – miasto w Hiszpanii, stolica prowincji i wspólnoty autonomicznej o tej samej nazwie. Jest trzecim pod względem liczby ludności miastem Hiszpanii i dwudziestym pierwszym w Unii Europejskiej. Leży nad rzeką Turia na wybrzeżu Morza Śródziemnego. Pod względem geograficznym Walencja położona jest pośrodku liczącej 930 kilometrów kwadratowych żyznej niziny.

  Spis treści

 • 1 Sytuacja przed bitwą
 • 2 Koncepcja
 • 3 Przygotowania
 • 4 Przebieg
 • 5 Konsekwencje
 • 6 Bibliografia


 • Podstrony: 1 [2] [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Układ monachijski (dyktat monachijski) – porozumienie zawarte na konferencji w Monachium w dniach 29–30 września 1938 pomiędzy Niemcami, Włochami, Wielką Brytanią i Francją, przy nieobecności Czechosłowacji, pomimo że jej terytorium i suwerenność nad nim były przedmiotem konferencji.
  Hiszpańska wojna domowa – wojna domowa pomiędzy rządem Republiki Hiszpańskiej, wyłonionym przez koalicję Frontu Ludowego i wspierającymi go siłami (liberałami, republikanami, komunistami, socjalistami i anarchistami), a prawicową opozycją (nacjonalistami, monarchistami, konserwatystami i faszystami), która toczyła się w Hiszpanii w latach 1936–1939.
  Batalion im. Adama Mickiewicza – jeden z batalionów ochotników okresu hiszpańskiej wojny domowej 1936-1939. Został sformowany 27 października 1937 i istniał do 23 września 1938.
  Juan López Negrín (ur. 3 lutego 1892 w Las Palmas de Gran Canaria, zm. 12 listopada 1956 w Paryżu) – hiszpański socjalista, lekarz, polityk Frontu Ludowego, minister skarbu, następnie premier Republiki Hiszpańskiej w czasie hiszpańskiej wojny domowej.
  Generał – wysoki stopień wojskowy, a także grupa stopni generalskich. Nazwa pochodzi z łacińskiego generalis (główny, nadrzędny) i oznaczała początkowo głównego dowódcę wojska lub konkretnego rodzaju broni. W tym znaczeniu, stopień generała, jako naczelnego dowódcy całych sił zbrojnych państwa, zachował się obecnie jedynie w Szwajcarii.
  Gandesa – miasto w Hiszpanii w południowo - zachodniej Katalonii, siedziba comarki Terra Alta. Gandesa w przeszłości była miejscem gdzie odbywały się walki wojen karlistowskich. Miejscowość turystyczno - przemysłowa. Ważnym sektorem gospodarki jest produkcja wina, rolnictwo, znajdują się tu również zakłady przemysłowe produkujące papier oraz tekturę.
  Vicente Rojo Lluch (ur. 15 listopada 1894 w Fuente la Higuera (region Walencja), zm. 14 października 1966 w Madrycie) – generał hiszpański, znany z udziału w wojnie domowej po stronie rządu republikańskiego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.