• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bitwa nad Brandywine  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Filadelfia (ang. Philadelphia wymowa: /ˌfɪləˈdɛlfiə/) – miasto na północno-wschodnim wybrzeżu USA, w stanie Pensylwania, u ujścia rzeki Delaware do Atlantyku. Największe pod względem liczby ludności miasto w Pensylwanii i szóste w kraju.George Washington, pol. Jerzy Waszyngton (ur. 11 lutego 1731/22 lutego 1732, zm. 14 grudnia 1799) – amerykański generał i polityk, wódz naczelny Armii Kontynentalnej (1775-1784), deputowany do Kongresu Kontynentalnego, pierwszy prezydent Stanów Zjednoczonych (1789-1797), mason. Uważany za ojca narodu amerykańskiego.

  Bitwa nad Brandywine – bitwa w trakcie kampanii filadelfijskiej podczas wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych pomiędzy brytyjskimi siłami Williama Howe’a, a oddziałami regularnymi i milicją Jerzego Waszyngtona. Przegrana patriotów zadecydowała o upadku Filadelfii.

  Wprowadzenie[ | edytuj kod]

  25 sierpnia 1777 roku generał William Howe wylądował z 13 tysiącami żołnierzy w Head of Elk i rozpoczął marsz na rebeliancką stolicę w Filadelfii. Siły Armii Kontynentalnej pod dowództwem Jerzego Waszyngtona zajęły pozycje wzdłuż rzeki Brandywine, mniej więcej w pół drogi między Head of Elk i stolicą. Waszyngton miał na podorędziu 8000 regularnego wojska oraz 3000 milicji, lecz musiał rozproszyć siły, by obstawić liczne brody i przeprawy. Lewa flanka, na Pyle’s Crossing, została obsadzona przez milicję pod generałem Johnem Armstrongiem, centrum na Chadd’s Ford przez gen. Nathanaela Greene’a, podczas gdy gen. John Sullivan, mający pod sobą dywizje generałów Adama Stephena oraz Williama Alexandra, zajął brody Brington’s Ford i Painter’s Ford na prawej flance.

  Charles Cornwallis, 1. markiz Cornwallis KG (ur. 31 grudnia 1738 w Grosvenor Square, Londyn, Anglia, zm. 5 października 1805 w Ghazipur, Indie Brytyjskie) – polityk brytyjski, gubernator Indii w latach 1782-1782, 1786-1794 i w 1805 roku.Kampania filadelfijska (1777–1778) – brytyjska próba zdobycia kontroli nad Filadelfią, będącą siedzibą II Kongresu Kontynentalnego, podczas amerykańskiej wojny o niepodległość. Po nieskutecznej próbie wywabienia Armii Kontynentalnej Jerzego Waszyngtona do New Jersey, brytyjski generał William Howe załadował swoje wojska na okręty transportowe i wylądował na północnym krańcu Zatoki Chesapeake. Stamtąd ruszył na Filadelfię. Waszyngton starał się przygotować pozycje obronne w okolicy Brandywine Creek, ale 11 września 1777 roku został zaatakowany z flanki i pokonany nad Brandywine. Po kolejnych starciach i manewrach Howe zdołał wkroczyć do Filadelfii i zająć miasto. Waszyngton dokonał nieskutecznego ataku pod Germantown, a następnie wycofał swoje siły do Valley Forge na zimę.

  Brytyjczycy dokonali rozpoznania pozycji patriotów 10 września, dzięki czemu Howe opracował plan natarcia. Dywizja 5000 ludzi pod dowództwem generała Wilhelma von Knyphausena miała ujawnić się wobec centrum wojsk przeciwnika, przykuwając jego uwagę. Pozostałe 8000 miało ruszyć wraz z Howem oraz gen. Charlesem Cornwallisem dookoła amerykańskiej prawej flanki, by po przekroczeniu brodów Trimble’s Ford i Jerffrey’s Ford uderzyć od tyłu. Założenia takiego posunięcia były dość trywialne, ale ich wykonanie w letnim skwarze okazało się bardzo uciążliwe.

  Bród – płytszy odcinek koryta rzecznego, często o twardszym podłożu i spokojniejszym nurcie, umożliwiający przy niskich i średnich stanach wody przekroczenie rzeki – piesze lub kołowe, bez użycia mostu czy łodzi. Także płytka cześć innego akwenu, umożliwiająca przejście lub przejazd konno/wozem.Elkton to miejscowość w stanie Maryland, w Stanach Zjednoczonych, siedziba administracyjna hrabstwa Cecil. Według spisu ludności w roku 2000 miasto miało 11 893 mieszkańców.

  Rankiem 11 września żołnierze Knyphausena wyparli przednie kordony pod gen. Williamem Maxwellem sprzed Brandywine. Knyphausen nie przekraczał rzeki, lecz podciągnął kilka baterii dział i rozpoczął ostrzał pozycji przeciwnika. Waszyngton założył, że był to manewr zwodzący, mający doprowadzić do zwrócenia amerykańskiej prawej flanki. Rozkazał Sullivanowi, by zwrócił swoje wojska o 90 stopni, by stanąć frontem do przewidywalnego kierunku, z którego nadciągnie Howe. Podjął też przygotowania do przekroczenia rzeki przeważającymi siłami, by zniszczyć oddział Knyphausena. W tym krytycznym momencie otrzymał informacje sugerujące, że Brytyjczycy nie starają się odwrócić jego prawej flanki – w efekcie odwołał manewr Sullivana i zarzucił plan frontalnego ataku.

  Patrioci, zwani także wigami, obok lojalistów jedna z dwóch dominujących opcji politycznych w okresie narastającego napięcia pomiędzy koloniami brytyjskimi w Ameryce Północnej a Wielką Brytanią w okresie poprzedzającym rewolucję amerykańską jak i w czasie wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych.Nathanael Greene (ur. 7 sierpnia 1742 r., zm. 19 czerwca 1786) generał Armii Kontynentalnej w czasie wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych. Na początku wojny Greene był szeregowym członkiem milicji stanowej w Rhode Island; w czasie wojny awansował, przy poparciu Waszyngtona do stopnia generała-majora i jednego z najlepszych dowódców w czasie wojny. Greensboro, trzecie co do wielkości miasto stanu Karolina Północna, zostało nazwane jego imieniem.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Mila angielska (mila anglosaska, land mile, statute mile) – pozaukładowa jednostka odległości stosowana w krajach anglosaskich.
  Wojna o niepodległość Stanów Zjednoczonych, inaczej zwana rewolucją amerykańską – konflikt zbrojny pomiędzy Królestwem Wielkiej Brytanii a jego trzynastoma koloniami w Ameryce Północnej w latach 1775-1783.
  Wilhelm zu Innhausen und Knyphausen (4 listopada 1716, Lütetsburg (Fryzja Wschodnia) - 7 grudnia 1800, Kassel) generał walczący w amerykańskiej wojnie o niepodległość po stronie brytyjskiej.
  William Howe, 5. wicehrabia Howe (ur. 10 sierpnia 1729, zm. 12 lipca 1814 w Plymouth, Anglia) był brytyjskim oficerem. Wicehrabią został w 1799 roku, gdy zmarł jego starszy brat admirał Richard Howe (1726-1799).
  Anthony Wayne (ur. 1 stycznia 1745 w hrabstwie Chester, zm. 15 grudnia 1796 w Erie) – amerykański polityk i żołnierz.
  Armia Kontynentalna – zjednoczona struktura sił zbrojnych trzynastu kolonii, wystawionych przeciw siłom Królestwa Wielkiej Brytanii podczas wojny o niepodległość Stanów Zjednoczonych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.014 sek.