• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bitwa na Polu Boków

  Przeczytaj także...
  Druga Księga Samuela, w Septuagincie Druga Księga Królewska. Jest to część deuteronomicznego dzieła zbawienia. Pisarze: Gad i Natan.

  Bitwa na Polu Boków – była jedną z bitew opisanej w początkowych rozdziałach Drugiej Księgi Samuela wojny domowej w Izraelu.

  Przebieg bitwy[]

  Wojska judzkie i izraelskie spotkały się nieopodal stawu gibeońskiego i rozstawiły się po przeciwnych jego stronach. Abner chciał uniknąć starcia i wezwał Joaba, by zaprezentowano pokaz walki przedstawicieli obu stron. Zamiast serii pojedynków doszło do sytuacji, w której reprezentanci obu stron zadali sobie nawzajem ciosy mieczem w bok (stąd nazwa miejsca bitwy: Pole Boków). Wszyscy zginęli natychmiast.

  Doszło do starcia, w którym zwyciężyli słudzy Dawida. Asahel, brat głównodowodzącego wojsk judzkich, Joaba, ruszył do pościgu za dowódcą wojsk izraelskich, Abnerem. Ten wezwał go do zaprzestania pościgu, chcąc uniknąć uśmiercenie Asahela, by nie niszczyć możliwości dialogu z Joabem. Asahel nie przyjął propozycji Abnera, więc ten przebił go włócznią.

  Ścigani Izraelici skupili się na szczycie wzgórza wokół Abnera, i wezwali wojska judzkie do zaprzestania walki. Joab zgodził się i zakończył pościg.

  Bitwa została opisana w 2 rozdziale Drugiej Księgi Samuela

  Znaczenie bitwy[]

  Bitwa nie miała dużego znaczenia strategicznego, jednak udowodniła wielu, w tym Abnerowi, że opór przed uznaniem Dawida za króla jest bezsensowny. Śmierć Asahela wzbudziła w Joabie chęć zemsty, która doprowadziła do skrytobójczego zamordowania Abnera.


  Linki zewnętrzne[]

 • 2 rozdział Drugiej Księgi Samuela w Biblii Tysiąclecia
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.128 sek.