• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bitwa na Morzu Koralowym  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Shōkaku (jap. 翔鶴, "Lecący Żuraw") – lotniskowiec japoński z okresu II wojny światowej, pierwszy okręt typu Shōkaku. Jego bliźniaczą jednostką był lotniskowiec "Zuikaku".Cooktown - miejscowość w Australii, w stanie Queensland, przy ujściu rzeki Endeavour do Morza Koralowego. Około 2 tys. mieszkańców.

  Bitwa na Morzu Koralowym – bitwa powietrzno-morska stoczona w dniach 4–8 maja 1942 r. na teatrze działań Pacyfiku II wojny światowej pomiędzy połączonymi flotami USA (United States Navy) i Australii (Royal Australian Navy) a Japońską Cesarską Marynarką Wojenną. Była to pierwsza bitwa, w której starły się ze sobą lotniskowce, jak również pierwsza, w której okręty obu zmagających się stron nie znajdowały się w swoim polu widzenia.

  Atak na Pearl Harbor – japoński nalot w dniu 7 grudnia 1941 roku na amerykańskie bazy floty i lotnictwa na Hawajach, w tym najważniejszą bazę United States Navy na Pacyfiku w Pearl Harbor. Atak ten jest uważany za moment rozpoczęcia wojny na Pacyfiku.Walki na Nowej Gwinei (w latach 1942–1945) były jedną z ważniejszych operacji militarnych II wojny światowej na obszarze południowo-zachodniego Pacyfiku.

  Próbując umocnić swoją dominację na południowym Pacyfiku, siły imperium japońskiego zdecydowały się na atak i zajęcie miasta Port Moresby na Nowej Gwinei oraz wyspy Tulagi, położonej w archipelagu Wysp Salomona. Plan inwazji (Operacja MO) zakładał udział kilku kluczowych jednostek pływających japońskiej Połączonej Floty, w tym dwóch lotniskowców i jednego lekkiego lotniskowca, które miały zapewnić osłonę z powietrza dla atakującej floty pod dowództwem admirała Shigeyoshi Inoue. Stany Zjednoczone zdołały jednak przechwycić drogą radiową informację na temat japońskich planów i wysłały w ten rejon, dowodzone przez admirała Franka J. Fletchera, dwie grupy uderzeniowe lotniskowców oraz grupę australijskich i amerykańskich krążowników, które miały przeciwstawić się japońskiej ofensywie.

  Aichi D3A (alianckie oznaczenie kodowe Val) – dwumiejscowy japoński pokładowy bombowiec nurkujący z okresu drugiej wojny światowej; był to jeden z dwóch bombowców nurkujących użytkowanych przez państwa Osi.Samoa (pełna oficjalna nazwa: Niezależne Państwo Samoa) – państwo w Oceanii, obejmujące zachodnią część Wysp Samoa (pozostałe stanowią terytorium Stanów Zjednoczonych jako Samoa Amerykańskie). Do 1997 znane było jako Samoa Zachodnie.

  W dniach 3–4 maja siły japońskie zaatakowały i zajęły Tulagi, choć kilka ich okrętów wsparcia zostało zaskoczonych i zatopionych lub uszkodzonych przez samoloty wysłane z amerykańskiego lotniskowca USS „Yorktown”. Świadome od tej pory obecności amerykańskich lotniskowców w rejonie, lotniskowce Japońskiej Cesarskiej Marynarki Wojennej wpłynęły na Morze Koralowe z zamiarem zlokalizowania i zniszczenia alianckiej floty.

  Walki o Guadalcanal – walki trwające od 7 sierpnia 1942 do 8 lutego 1943, które były początkiem amerykańskiej kontrofensywy lądowej w trwającej od ośmiu miesięcy wojnie z Japonią. Operacja lądowania na wyspie Guadalcanal w archipelagu Wysp Salomona była też pierwszym amerykańskim desantem w obliczu nieprzyjaciela i to przeprowadzonym od razu z powodzeniem. Jednocześnie trwały walki flot, lotnictwa bombowego i myśliwskiego. Japończycy korzystali z bazy w Rabaulu, Amerykanie - z bazy na Nowej Kaledonii, lotniskowców Floty Pacyfiku i lotniska Hendersona na Guadalcanalu. Liczne bitwy morskie na okolicznych wodach, pozornie zwycięskie, znacznie uszczupliły potencjał wojenny Japonii.Strażnicy wybrzeża (ang. Coastwatchers) – przedstawiciele alianckiego wywiadu wojskowego operujący podczas II wojny światowej na wyspach Pacyfiku, gdzie śledzili ruchy nieprzyjaciela i ratowali alianckich rozbitków lub uciekinierów z obozów jenieckich. Odgrywali znaczną rolę na południowo-zachodnim teatrze działań szczególnie podczas walk o Guadalcanal.

  Poczynając od 7 maja, stacjonujące na lotniskowcach siły powietrzne obu stron przeprowadziły, w ciągu kolejnych dwóch dni, szereg nalotów przeciwko okrętom wroga. Pierwszego dnia Amerykanie zatopili japoński lekki lotniskowiec „Shōhō”. Z kolei siły japońskie zniszczyły amerykański niszczyciel oraz ciężko uszkodziły jeden z alianckich transportowców (został on później samozatopiony). Następnego dnia w wyniku obustronnych ataków poważnie uszkodzone zostały: japoński lotniskowiec „Shōkaku” oraz amerykańskie lotniskowce „USS Lexington” (który również został potem samozatopiony) i USS „Yorktown”. W rezultacie licznych strat poniesionych przez obie strony w samolotach i lotniskowcach, zarówno flota Cesarstwa Japonii, jak i aliantów odstąpiły od dalszych działań zaczepnych i wycofały się z rejonu walk. Jako że Japończycy stracili w wyniku bitwy wsparcie z powietrza, admirał Inoue odwołał inwazję morską na Port Moresby z intencją, by spróbować później.

  Kōsō Abe (jap. 阿部孝壮; ur. 24 marca 1892 w Yamagata, zm. 19 czerwca 1947 na Guam) – wiceadmirał japońskiej marynarki.Shōhō (jap. 祥鳳) - lekki lotniskowiec japoński. Drugi z dwóch okrętów typu Zuihō (pierwszym ukończonym jako lotniskowiec był "Zuihō").

  Choć, biorąc pod uwagę straty w okrętach, taktyczne zwycięstwo odniosła strona japońska, w rzeczywistości bitwa stała się strategicznym sukcesem aliantów. Po pierwsze, niepowstrzymana do tej pory ekspansja Japonii w rejonie Pacyfiku została pierwszy raz zahamowana. Po drugie, japońskie lotniskowce „Shōkaku” (uszkodzony) i „Zuikaku” (niepełny stan samolotów na pokładzie) nie mogły wziąć udziału w bitwie o Midway, która miała miejsce w następnym miesiącu. Zapewniło to względną równowagę sił w powietrzu pomiędzy dwoma przeciwnikami i przyczyniło się pośrednio do zwycięstwa Stanów Zjednoczonych w tym starciu. Dotkliwe straty poniesione przez Japończyków w lotniskowcach w czasie bitwy o Midway uniemożliwiły im przeprowadzenie ponownej morskiej inwazji na Port Moresby. Dwa miesiące później, korzystając z osłabienia japońskiej marynarki wojennej w rejonie Południowego Pacyfiku, alianci rozpoczęli inwazję na Guadalcanal, która wraz z kampanią na Nowej Gwinei ostatecznie przełamała dominację cesarskiej marynarki wojennej w tej części Oceanu Spokojnego i w znacznym stopniu przyczyniła się do ostatecznej porażki Japonii w II wojnie światowej.

  Myōkō (jap. 妙高, Myōkō) – japoński krążownik ciężki, od którego nazwę wziął cały typ. Nazwa pochodzi od góry Myōkō w prefekturze Niigata, na wyspie Honsiu.Na mapach: 5°53′N 162°05′W/5,883333 -162,083333 Palmyra (ang. Palmyra Atoll) – niewielki atol w północnej części Oceanu Spokojnego w archipelagu Sporadów Środkowopolinezyjskich, na południe od Hawajów, w połowie drogi między nimi a Samoa Amerykańskim. Składa się z około 50 koralowych wysepek o łącznej powierzchni 12 km², porośniętych lasami palmowymi; długość linii brzegowej 14,5 km.

  Spis treści

 • 1 Przyczyny
 • 1.1 Ekspansja imperium japońskiego
 • 1.2 Reakcja aliantów
 • 2 Bitwa
 • 2.1 Wydarzenia poprzedzające
 • 2.2 Tulagi
 • 2.3 Rozpoznanie lotnicze i dalsze decyzje
 • 2.4 Pierwszy dzień bitwy
 • 2.4.1 Poranne ataki
 • 2.4.2 Operacje popołudniowe
 • 2.5 Drugi dzień bitwy
 • 2.5.1 Atak na japońskie lotniskowce
 • 2.5.2 Atak na amerykańskie lotniskowce
 • 3 Uwagi
 • 4 Przypisy
 • Aichi E13A JAKE - japoński trzymiejscowy, wodnosamolot rozpoznawczy. Produkowany od 1940 roku przez Aichi Tokei Denki Kabushiki KaishaReporter wojenny, dawniej korespondent wojenny (ang. War Correspondent) – dziennikarz pracujący dla prasy, radia, telewizji lub kronik filmowych, specjalizujący się w relacjonowaniu przebiegu konfliktów zbrojnych, przewrotów wojskowych lub rewolucji. Zajmuje się zbieraniem materiałów, najczęściej jako naoczny świadek, przeprowadza wywiady z osobami biorącymi udział w wydarzeniach, zbiera opinie wśród świadków wydarzeń. Często też robi fotoreportaż lub nagrywa materiał dla stacji telewizyjnej z terenu konfliktu.


  Podstrony: 1 [2] [3]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Frederick Carl Sherman (ur. 27 maja 1888 − zm. 27 lipca 1957) − amerykański oficer United States Navy i lotnik, jeden z najbardziej utytułowanych admirałów II wojny światowej.
  Rennell (lokalnie: Mungava) - wyniesiony atol, należący do państwa Wyspy Salomona na Oceanie Spokojnym, którego południowa część, zwana East Rennell, została w 1998 roku wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wyspa jest najbardziej wyniesionym atolem koralowym na świecie - w przeciwieństwie do większości atoli, które tylko niewiele wystają ponad poziom morza, Rennell została przez procesy geologiczne wyniesiona na blisko 1000 m. n.p.m. Na południowym wschodzie wyspy znajduje się jezioro Te Nggano, będące największym jeziorem Oceanii. Większość wyspy porośnięta jest dziewiczym lasem tropikalnym.
  Zbiornikowiec (pot. tankowiec z ang. tanker) – statek-cysterna, przeznaczony do transportowania materiałów płynnych. Zbiornikowce należą do największych statków handlowych. W przeciwieństwie do innych frachtowców nie posiadają ładowni, a zbiorniki ładunkowe – załadunek/wyładunek odbywa się za pośrednictwem systemu rurociągów i pomp. Mostek zbiornikowca najczęściej znajduje się w części rufowej jednostki.
  Nowa Brytania (ang. New Britain) – największa wyspa w Archipelagu Bismarcka, wchodzącego w skład Papui-Nowej Gwinei. Główne miasto wyspy to Rabaul.
  Midway (ang. Midway Islands) – grupa wysp na Oceanie Spokojnym, leżąca około 450 mil morskich (850 km) od głównych wysp Hawajów o powierzchni 6,23 km². Terytorium zamorskie USA. Wyspy obecnie zamieszkuje około 40 pracowników US Fish and Wildlife Service i obsługi (brak stałych mieszkańców). Ich głównym zajęciem jest obsługa komunikacji na Pacyfiku.
  Shigeyoshi Inoue (jap. 井上成美, Inoue Shigeyoshi, ur. 9 grudnia 1889, zm. 15 grudnia 1975) – admirał japońskiej marynarki wojennej.
  Bitwa o Midway – bitwa lotniczo-morska w czasie II wojny światowej, stoczona w dniach 4–7 czerwca 1942 pomiędzy okrętami japońskimi a amerykańskimi, w pobliżu atolu Midway na Oceanie Spokojnym, zakończona taktycznym i strategicznym zwycięstwem amerykańskim. Uznawana jest umownie za punkt zwrotny w wojnie na Pacyfiku, ponieważ inicjatywa działań militarnych przeszła na stronę amerykańską.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.095 sek.