• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bitwa morska w Cieśninie Dardanelskiej - 1654

  Przeczytaj także...
  Dardanele (tur. Çanakkale Boğazı) – cieśnina między Półwyspem Bałkańskim a Azją Mniejszą, łączy Morze Egejskie z morzem Marmara. Długość 120,5 km, szerokość 1,3-18,5 km, główne porty to Gelibolu i Çanakkale. W starożytności znana jako Hellespont.Morze Egejskie (gr. Αιγαίο Πέλαγος - Egeo Pelagos, łac. Mare Aegeum) – morze we wschodniej części Morza Śródziemnego, położone między Półwyspem Bałkańskim, Azją Mniejszą a wyspami Kretą, Karpathos i Rodos. Poprzez cieśninę Dardanele łączy się z Morzem Marmara i Morzem Czarnym, a przez Kanał Koryncki z Morzem Jońskim. Linia brzegowa tego morza jest doskonale rozwinięta (liczne półwyspy i zatoki), a powierzchnię wodną urozmaicają liczne wyspy (archipelagi Cykladów, Dodekanezu, Sporadów Północnych, pojedyncze wyspy: Eubea, Chios, Lemnos, Lesbos, Samotraka, Imroz i inne). Dodatkowo wyróżniono więc trzy akweny: Morze Trackie na północy, Morze Mirtejskie i Kreteńskie na południu. Pochodzenie nazwy jest najczęściej wiązane z postacią Egeusza, mitycznego króla Aten.
  VI wojna wenecko-turecka – wojna toczona w latach 1645-1669 między Republiką Wenecką a Imperium Osmańskim, zwana również wojną kandyjską od głównego portu Wenecjan na Krecie – Kandii. Konflikt ten był jednym z najdłuższych i najbardziej krwawych w historii wojen turecko-weneckich i przyczynił się do osłabienia zarówno Wenecji jak i Turcji. W wyniku wojny Wenecja musiała pogodzić się z utratą Krety.

  Bitwa morska w Cieśninie Dardanelskiej – starcie zbrojne, które miało miejsce 16 maja 1654 podczas wojny wenecko-tureckiej (1645–1669).

  Wenecki wódz Giuseppe Delfino dotarł do Cieśniny Dardanelskiej 19 kwietnia po długim rejsie, w którym stracił 3 okręty. Jego flota złożona z 16 żaglowców, 2 galeas i 8 galer nie była wystarczająco duża ani odpowiednio przygotowana. Murad, turecki Kapudan Pasza (czyli admirał) opuścił Konstantynopol z flotą liczącą 76 okrętów (30 żaglowców, 6 galeas i 40 galer) i 10 maja dotarł do Cieśniny Dardanelskiej, a 15 maja wyszedł na Morze Egejskie. Jego flota sformowana była w 3 linie: żaglowce w pierwszej, galeasy w drugiej i galery w trzeciej. Następnego dnia Delfino zaatakował opuszczających Dardanele Turków. Jego plan polegal na tym, że będzie stał spokojnie na kotwicach, aż Turcy przejdą obok, a następnie uderzy na ich tyły. Jednak wiele weneckich okrętów pospieszyło się, zostawiając z tyłu okręt flagowy San Giorgio grande, a także okręt z zastępcą wodza floty Daniele Morosinim - Aquila d'Oro, a z nimi razem zostały bez wsparcia Orsola Bonaventura (kapitan Sebastiano Molino), Margarita, 2 galleasy i 2 galery.

  Galeas (galeasa; wł. galeazza, tur. mahon) – okręt wiosłowo-żaglowy używany od końca XVI wieku do połowy XVIII wieku.Imperium Osmańskie (jako nazwa państwa pisane wielką literą, jako nazwa imperium dynastii Osmanów – małą; dla tego drugiego znaczenia synonimem jest nazwa imperium ottomańskie) – państwo tureckie na Bliskim Wschodzie, założone przez Turków osmańskich, jedno z plemion tureckich w zachodniej Anatolii, obejmujące w okresie od XIV do XX wieku Anatolię, część Azji południowo-zachodniej, Afrykę północną i Europę południowo-wschodnią. W kręgach dyplomatycznych na określenie dworu sułtana, później także całego państwa tureckiego, stosowano termin Wysoka Porta.

  Pierwszy został zaatakowany okręt flagowy Aquila d'Oro przez wielki turecki okręt, który udało się Wenecjanom zdobyć przed przybyciem 5 dalszych okrętów tureckich. Turecki okręt zaczął się palić, a od niego zapalił się przyczepiony do niego linami abordażowymi Aquila d'Oro. Morossini wzięty został do niewoli w czasie próby ucieczki łodzią pokładową. W bitwę wkrótce w pełni zaangażowały się obie floty. W wyniku zażartych walk Wenecjanie stracili 2 żaglowce i 2 galery(jedna spalona, a druga zdobyta przez Turków). Dowódca galer Francesco Morossini zginął. Poza tym było 30 zabitych i 40 rannych. Turcy stracili 2 żaglowce spalone i prawdopodobnie 1 galeasę i 1 galerę, zdobyte przez Wenecjan. Wenecjanie wycofali się, by uniknąć całkowitej zagłady, gdyż zwycięskim Turkom przychodziły poważne posiłki w postaci 36 okrętów (14 żaglowców, 22 galery).

  Galera – okręt o napędzie wiosłowym, często wspomaganym przez żagle. Używany był przede wszystkim na Morzu Śródziemnym od czasów starożytnych (Egipt, Fenicja, Grecja, Kartagina, Rzym, Bizancjum) aż do XIX wieku. Do wiosłowania często wykorzystywano niewolników, jeńców lub skazańców, zwanych galernikami.Konstantynopol – nazwa Bizancjum nadana miastu przez Konstantyna Wielkiego, który wybrał je na swoją siedzibę; w latach 330–395 stolica cesarstwa rzymskiego; w latach 395–1453 stolica Cesarstwa Bizantyńskiego i Cesarstwa Łacińskiego (1204–1261); stolica państwa osmańskiego w latach 1453–1922.

  Bibliografia[]

 • R. C. Anderson, Naval wars in the Levant 1559–1853, Liverpool University Press, 1952; also 2005, Martino Pub., ISBN 1-57898-538-2.
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Wenecja (wen. Venezsia/Venexia, wł. Venezia, łac. Venetia) – miasto i gmina na północy Włoch nad Adriatykiem, stolica regionu Wenecja Euganejska. Ludność Wenecji w granicach administracyjnych wynosi około 270 tys. mieszkańców, z czego większość (176 tys.) mieszka na lądzie stałym, a historyczne centrum zamieszkuje niecałe 60 tys., natomiast pozostałe wyspy laguny są zamieszkane przez 31 tys. mieszkańców (2011). Przez ponad tysiąc lat (726-1797) miasto było stolicą niezależnej Republiki Weneckiej, która była jedną z morskich i handlowych potęg Morza Śródziemnego. Z okresu największego rozkwitu Republiki (XIII-XVI wiek) pochodzą liczne zabytki miasta, których bogactwo i forma decyduje o pierwszorzędnym znaczeniu Wenecji jako ośrodka turystyki nie tylko w skali Włoch, ale też w skali ogólnoświatowej. Zabytki te, tworząc unikatowy zespół urbanistyczny miasta kanałów i mostów, stanowią o uznaniu Wenecji za jedną z najcenniejszych pozycji na liście światowego dziedzictwa ludzkości.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.028 sek.