• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bitwa morska przy wyspie Sapienza

  Przeczytaj także...
  Okręt flagowy – okręt, na którym znajduje się dowódca zespołu okrętów lub całej floty. Obecność dowódcy symbolizuje flaga lub proporzec na maszcie. Okrętów flagowych może być tyle, ile jest samodzielnie działających zespołów okrętów w czasie wojny. W czasie pokoju jest jeden symboliczny okręt wyznaczony do pełnienia funkcji okrętu flagowego dla całej floty.Bajazyd II (ur. 1447/1448 w Didymoteicho w Tracji (ówczesne Dimetoka), zm. 26 maja 1512) – sułtan osmański od 1481 do 1512 roku. Syn Mehmeda Zdobywcy i Greczynki Gülbahar Hatun.
  Nafpaktos, (nowogr.: Ναύπακτος, w okresie panowania weneckiego: Lepanto, tur. İnebahtı) - miasto portowe w Grecji Zachodniej, stolica dimosu w zachodniej Lokrydzie Ozolskiej nad Zatoką Koryncką. W 2001 liczyło 18 231 mieszkańców.

  Bitwa morska przy wyspie Sapienza (inaczej I bitwa pod Lepanto) – starcie zbrojne, które miało miejsce 28 sierpnia 1499 r. w trakcie III wojny wenecko-tureckiej (1499–1503).

  W 1499 sułtan turecki Bajazyd II wysłał swoich beglerbegów Mustafa Paszę i kapudana Dauda Paszę z zadaniem zdobycia Lepanto. Flota Dauda w pobliżu wypsy Sapienza natknęła się na licząca 150 okrętów flotę wenecką pod wodzą Aloiso Grimaniego. Wkrótce do Wenecjan dołączyło 15 okrętów admirałów Loredano i Armenio.

  Abordaż (fr. abordage) – sposób walki morskiej polegający na zetknięciu się dwóch okrętów i prowadzeniu walki wręcz na ich pokładach w celu zdobycia wrogiego okrętu lub jego późniejszego zatopienia. Stosowany od początku żeglugi, był podstawowym sposobem walki morskiej w epoce okrętów żaglowych do XVII wieku i, mimo wzrostu znaczenia artylerii, pozostał jednym z podstawowych sposobów walki do początku XIX wieku. Abordaż zastąpił w tej roli taranowanie, dominujące w epoce okrętów wiosłowych w starożytności, stając się także podstawowym sposobem walki XV- i XVI-wiecznych galer wiosłowych.

  28 sierpnia doszło do bitwy. Admirałowie weneccy zaatakowali okręt flagowy Borraka Reisa, dokonujac abordażu. Dowódca turecki nie mając szans na obronę podpalił okręt. Ogień strawił trzy okręty flagowe, w wyniku czego śmierć ponieśli wszyscy dowódcy: Loredano, Armenio i Reis. Po śmierci dowódców obie floty nie kontynuowały walki.

  Bibliografia[]

 • Zygmunt Ryniewicz: Leksykon bitew świata, Wydawnictwo ALmapress. Warszawa 2004. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.034 sek.