• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bitwa morska pod Stromboli

  Przeczytaj także...
  Wojna Francji z koalicją hiszpańsko-austriacko-lotaryńską (na zachodzie Europy zwana często wojną francusko-holenderską lub po prostu wojną holenderską, w Polsce w skrócie nazywana jest wojną Francji z koalicją) miała miejsce w latach 1672-1679.Abraham Duquesne (ur. 1610, zm. 2 lutego 1688) – dowódca francuskiej marynarki wojennej, służył również w szwedzkiej marynarce wojennej, markiz.
  Michiel Adriaenszoon de Ruyter (ur. 24 marca 1607, zm. 29 kwietnia 1676) był najsłynniejszym admirałem w historii Holandii, uważany za jednego z najznakomitszych morskich dowódców w dziejach świata. Walczył z Anglią w pierwszych trzech wojnach angielsko-holenderskich, odnosząc szereg wielkich zwycięstw.

  Bitwa morska pod Stromboli, zwana także bitwą pod Alicudi – starcie zbrojne, które miało miejsce 8 stycznia 1676 podczas wojny Francji z koalicją hiszpańsko-austriacko-lotaryńską.

  Bitwa morska stoczona w okolicach Wysp Liparyjskich od Alicudi po Stromboli pomiędzy francuską flotą złożoną z 20 okrętów wojennych pod wodzą Abrahama Duquesne'a a flotą holendersko-hiszpańską złożoną z 19 okrętów holenderskich i 1 hiszpańskiego pod wodzą admirała de Ruytera. Zażarta walka trwała 8 godzin, bitwa była nierozstrzygnięta.

  III wojna angielsko-holenderska (niderl. Derde Engelse oorlog) 1672-1674, stanowiła część ogólnoeuropejskich zmagań w ramach wojny Francji z koalicją (1672-1679).Palermo (włoski: Palermo, sycylijski: Palermu lub Palemmu, grecki: Panormos) – miejscowość i gmina we Włoszech, w regionie Sycylia, w prowincji Palermo. Panormos powstało już w starożytności, jako kolonia fenicka. Według danych na rok 2009 gminę zamieszkuje 657 936 osób, 4140,6 os./km².

  Zdając sobie sprawę z faktu, że musi oszczędzać swą niewielką flotę tak bardzo, jak to tylko możliwe, de Ruyter nie ryzykował tak brawurowych ataków, z jakich zasłynął podczas trzeciej wojny angielsko-holenderskiej w latach 1672 i 1673. Gdy 7 stycznia 1676 w pobliżu wysp Liparyjskich pojawił się Duquesne, de Ruyter pozwolił mu zająć pozycje korzystne względem wiejącego wiatru, a 8 stycznia czekał pasywnie na atak przeciwnika. Francuzi zaatakowali bez zastanowienia, nie zachowując należytego porządku w swych szykach. Dlatego ich czołowe okręty zostały straszliwie podziurawione, a cała ich flota została tak mocno uszkodzona, że nie była w stanie ścigać wycofujących się Holendrów. Nieliczne uszkodzone okręty holenderskie zostały tuż przed zmierzchem odholowane przez hiszpańskie galery. Duquesne zdołał dotrzeć do Messyny by połączyć się z zakotwiczonymi tam okrętami francuskimi. De Ruyter udał się do Palermo, które było pod panowaniem Hiszpanów. Po drodze zatonął jeden z jego okrętów.

  Wyspy Liparyjskie (dawna nazwa: Wyspy Eolskie, wł. Isole Lipari, Isole Eolie) – grupa siedemnastu (siedmiu większych i dziesięciu małych) wysp pochodzenia wulkanicznego, położonych na Morzu Tyrreńskim, na północ od Sycylii. Wchodzą one w skład Włoch.Mesyna (wł. Messina) – miasto i gmina we Włoszech, położone w północno-wschodniej części Sycylii, nad Cieśniną Mesyńską. Trzecie pod względem ludności miasto Sycylii - zamieszkuje je 247,5 tys. osób (2005). Mesyna jest ośrodkiem administracyjnym prowincji Mesyna.
  Warto wiedzieć że... beta

  Stromboli – wyspa w archipelagu Wysp Liparyjskich (część Włoch), położona na Morzu Tyrreńskim o powierzchni blisko 12,4 km². Na wyspie mieszka ok. 600 osób. Wyspę tworzy czynny wulkan o wysokości 926 m n.p.m. (podwodna część wznosi się z głębokości ok. 2300 m p.p.m.).
  Alicudi – włoska wyspa na Morzu Tyrrreńskim (pierwotnie przez Greków zwana Ericusa od powszechnie porastających ją wrzosów), najbardziej wysunięta na zachód ze wszystkich ośmiu wysp archipelagu Liparyjskiego. Alicudi położona jest ok. 40 km na zachód od wyspy Lipari, powierzchnia całkowita wyspy wynosi ok. 5,2 km².

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.