• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bitwa morska pod Passero

  Przeczytaj także...
  Kecz - typ osprzętu żaglowego, oraz współczesny typ żaglowca noszącego ten osprzęt. Dwumasztowy (grotmaszt, bezanmaszt), o pierwszym maszcie wyższym, noszący na wszystkich masztach ożaglowanie skośne, tylny maszt znajduje się w obrębie konstrukcyjnej linii wodnej. Desant – operacja taktyczna przeniesienia wojsk na teren przeciwnika, w celu wykonania określonego zadania, najczęściej opanowania terenu przeciwnika lub uchwycenia punktów o istotnym znaczeniu. W zależności od wykorzystanego do tego celu środka transportu wyróżnia się desant morski, lądowy lub powietrzny (szybowcowy, spadochronowy lub śmigłowcowy).
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.

  Bitwa morska pod Passero (lub Passaro) – zwycięstwo floty brytyjskiej nad hiszpańską 11 sierpnia 1718 r. podczas wojny Hiszpanii z czwórprzymierzem 1717-1720. Bitwa stoczona została koło przylądka Passero, na południowy wschód od Sycylii.

  W lipcu 1718 r. wysadzony został na Sycylii potężny desant hiszpański liczący 30 tys. żołnierzy. Armia ta wkrótce przystąpiła do oblężenia Mesyny bronionej przez sabaudzki garnizon. Operację ochraniała flota hiszpańska (26 liniowców i fregat, 4 kecze, 7 galer i kilka statków transportowych) dowodzona przez admirała Antonio Gaztañetę.

  Sycylia (wł., łac. Sicilia, w starożytności Trinacria) – największa wyspa na Morzu Śródziemnym (25 710 km²), leżąca na południowy zachód od Półwyspu Apenińskiego, od którego oddziela ją wąska Cieśnina Mesyńska. Zamieszkuje ją około 5 milionów mieszkańców.Minorka (hiszp., katal. Menorca) – wyspa hiszpańska na Morzu Śródziemnym, druga co do wielkości w archipelagu Balearów. Długość około 50 km, szerokość około 16 km, powierzchnia 668 km². Zamieszkuje ją około 92 000 mieszkańców. Głównym miastem wyspy jest Mahón (katal. Maó), a najwyższym szczytem – El Toro.

  Brytyjska flota (22 okręty, blisko 1400 dział) dowodzona przez admirała George'a Bynga wysłana została przez rząd angielski, by przeciwdziałać hiszpańskim operacjom na Sycylii. Admirał Byng całkowicie zaskoczył flotę hiszpańską. Udało się to dzięki temu, że w tym czasie Anglia i Hiszpania oficjalnie nie były w stanie wojny, a hiszpańska flota żeglowała rozproszona i widząc Brytyjczyków nie spodziewała się żadnego zagrożenia. Hiszpańska flota podzieliła się na dwie części – mniejsze okręty schroniły się w pobliże wybrzeży, podczas gdy większe jednostki stoczyły walkę z Brytyjczykami. Okręty brytyjskie Canterbury wraz z okrętem Argyle, Burford i 4 innymi ruszyły w pościg za małymi jednostkami hiszpańskimi, zdobywając większość z nich. Reszta toczyła walki abordażowe z Hiszpanami i dzięki rozproszeniu przeciwnika udało się zdobyć większość hiszpańskich liniowców i fregat z okrętem flagowym San Felipe na czele (który eksplodował podczas holowania). Poza tym zdobyto okręt kontradmirała Chacona 70-działowy Principe de Asturias i 60-działowy San Carlos z księciem Chalay na pokładzie. Z floty hiszpańskiej ocalało jedynie 5 liniowców i 7 fregat, w tym 60-działowy San Luis kontradmirała Guavary wraz z innym 60 działowym liniowcem San Fernando. Wszystkie te okręty schroniły się na Malcie. Zdobyte okręty hiszpańskie zgromadzone zostały koło Minorki.

  Działo – broń palna kalibru co najmniej 20 mm. Z wyjątkiem polskiego najcięższego karabinu maszynowego typu Nkm wz. 38FK każda broń automatyczna kalibru 20 mm jest nazywana działem.Okręt liniowy – nazwa historycznej najsilniejszej klasy okrętów artyleryjskich, wywodząca się od ich taktyki walki w szyku liniowym, w składzie floty liniowej.

  W 1731 r. Brytyjczycy zaoferowali zwrot okrętów zdobytych w tej bitwie, jednak okazało się, że wszystkie są już przegniłe i zdewastowane. W wyniku tej bitwy flota angielska zdobyła całkowite panowanie na Morzu Śródziemnym. Wojska hiszpańskie znajdujące się na Sycylii zostały zablokowane. Dopiero w grudniu 1718 roku, gdy wojna toczyła się już na pełnych obrotach, państwa czwórprzymierza (Wielka Brytania, Francja, Austria i Holandia) oficjalnie wypowiedziały wojnę Hiszpanii.

  Admirał (adm.) – wojskowy stopień oficerski w polskiej marynarce wojennej, odpowiadający generałowi w Wojskach Lądowych i Siłach Powietrznych. Jego odpowiedniki znajdują się także w marynarkach wojennych innych państw.Mesyna (wł. Messina) – miasto i gmina we Włoszech, położone w północno-wschodniej części Sycylii, nad Cieśniną Mesyńską. Trzecie pod względem ludności miasto Sycylii - zamieszkuje je 247,5 tys. osób (2005). Mesyna jest ośrodkiem administracyjnym prowincji Mesyna.

  Linki zewnętrzne[]

 • Obraz bitwy pod Passero
 • Literatura[]

 • Trafalgar and the Spanish Navy (1988)
 • Pattee Byng's Journal 1718-1720 (1950)
 • (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Malta, Republika Malty (Repubblika ta’ Malta, Republic of Malta) – państwo wyspiarskie położone w Europie Południowej, na Morzu Śródziemnym, na południe od Sycylii.Galera – okręt o napędzie wiosłowym, często wspomaganym przez żagle. Używany był przede wszystkim na Morzu Śródziemnym od czasów starożytnych (Egipt, Fenicja, Grecja, Kartagina, Rzym, Bizancjum) aż do XIX wieku. Do wiosłowania często wykorzystywano niewolników, jeńców lub skazańców, zwanych galernikami.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Sabaudia (fr. Savoie) – kraina historyczna w południowo-wschodniej Francji, we francuskich Alpach, przy granicy ze Szwajcarią i Włochami. Część regionu administracyjnego Rodan-Alpy (departamenty Sabaudia i Górna Sabaudia).
  Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.
  Hiszpania, Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España, gal. Reino de España, kat. Regne d’Espanya, arag. Reino d’España, bask. Espainiako Erresuma, okc. Regne d’Espanha, ast. Reinu d’España) – największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim.
  Fregata – historyczna klasa okrętów żaglowych, w XIX wieku także parowo-żaglowych (nie należy jej mylić z fregatą w znaczeniu typu ożaglowania).
  Morze Śródziemne – morze międzykontynentalne leżące pomiędzy Europą, Afryką i Azją, o powierzchni około 2,5 mln km². Zasolenie wód Morza Śródziemnego wynosi 33–39‰.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.