• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bitwa morska pod Nauplion - 1770

  Przeczytaj także...
  John Elphiston ros. Джон Эльфинстон (ur. 1722, zm. 1785) – angielski i rosyjski wojskowy, kontradmirał, dowódca eskadry floty rosyjskiej w bitwie pod Nauplion (1770).Okręt liniowy – nazwa historycznej najsilniejszej klasy okrętów artyleryjskich, wywodząca się od ich taktyki walki w szyku liniowym, w składzie floty liniowej.
  Grigorij Andriejewicz Spiridow ros. Григорий Адреевич Спиридов (ur. 1713, zm. 1790) – rosyjski wojskowy, admirał - 1769, dowódca 1 eskadry floty rosyjskiej w bitwa pod Nauplion (1770). Faktyczny dowódca floty rosyjskiej w bitwie pod Czesmą (1770).

  Bitwa morska pod Nauplion – starcie zbrojne, które miało miejsce w dniach 27–28 maja 1770 roku podczas wojny rosyjsko-tureckiej (1768-1774).

  Nierozstrzygnięta bitwa stoczona u wejścia do Zatoki Argolidzkiej w Grecji pomiędzy połączonymi: 2. Eskadrą floty rosyjskiej dowodzoną przez kontradmirała Johna Elphinstona i 1. Eskadrą rosyjską dowodzona przez admirała G. A. Spiridowa (razem 9 okrętów liniowych, 3 fregaty, 1 bombarda, okręty pomocnicze), a większą liczebnie flotą turecką.

  1) pododdział stanowiący zazwyczaj część składową dywizjonu lub pułku artylerii (np. bateria artylerii, bateria artylerii przeciwlotniczej, bateria moździerzy) lub rakiet (bateria rakietowa). Jest ona uzbrojona w działa samobieżne, holowane lub wyrzutnie rakiet. Składa się zwykle z pododdziału dowodzenia i plutonów ogniowych. Rozmieszcza się ją na jednym stanowisku ogniowym (stanowisku startowym) lub plutonami, niekiedy nawet poszczególnymi działonami. Może wykonywać jedno lub więcej zadań ogniowych - zależnie od liczby dział (wyrzutni) i rodzaju amunicji (konwencjonalna, jądrowa). Może strzelać z zakrytych (ogniem pośrednim) lub odkrytych (ogniem na wprost) stanowisk ogniowych;Wojna rosyjsko-turecka 1768-1774 – wojna pomiędzy Imperium Rosyjskim a Imperium Osmańskim, doprowadziła do zdobycia przez Rosję południowej Ukrainy, Krymu i północnego Kaukazu.

  Elphinston przybył do przylądka Matapan, na południu Grecji, 20 maja 1770 z Portsmouth i wysadził swoje wojska 22 maja pod Rupino. Słysząc, że flota turecka jest podzielona na dwie części, zdecydował się ją zaatakować. Po zwalczeniu złej pogody, dnia 27 maja dostrzegł tureckie okręty przy wejściu do zatoki i nie zważając na liczebną przewagę Turków (około 10 liniowców i kilka mniejszych okrętów oraz galery) nad jego flotą (3 liniowce, 2 fregaty oraz 4 uzbrojone statki handlowe, 342 działa) ruszył do ataku przy lekkiej bryzie wiejącej z kierunku południowo-południowo-wschodniego. Zaraz po godzinie 17:00 66-działowy "Nie tron' mienia" zaatakował turecki okręt flagowy, a następnie 66-działowy "Saratow" uderzył na tureckie okręty wice- i kontradmirała. Fregata "Nadieżda" (32 działa) też zaraz wkroczyła do akcji. Elphinston, będący na 80-działowym "Światosławie" musiał ścigać i ogniem działowym zmusić uzbrojone statki handlowe do walki, a gdy to mu się udało i zwrócił się przeciw Turkom, tureckie okręty wycofały się, używając galer do odholowania z zatoki potężnych liniowców. Rosjanie, by odholować swoje okręty, musieli użyć łodzi.

  Nauplion (nowogr.: Ναύπλιο, trb. Nafplio) - miasto w Grecji, na Peloponezie, stolica nomosu Argolida, około 14,5 tys. mieszkańców (stan z roku 2001).Matapan (gr. Ματαπάς, Matapas), Tenaron (gr. Ταίναρο, Tenaro; staroż. Tajnaron) – najdalej na południe wysunięty przylądek Peloponezu.

  Dnia 28 maja, zaraz po godzinie 12:00 Turcy zakotwiczyli w linii pod ochroną nadbrzeżnej baterii znajdujących się w Nauplion. Około 15:00 Elphinston zaatakował, próbując przełamać turecką linię, jednak bez efektu. Wielu kapitanów rosyjskiej floty twierdziło, że nie ma sensu walczyć z przeciwnikiem mającym tak dużą przewagę. Elphinston poddał się perswazjom. Wieczorem 31 maja, gdy Turcy stopniowo zbliżali się, holowani przez galery, zerwał się nagle silny wiatr i korzystając z tego flota rosyjska odpłynęła.

  Galera – okręt o napędzie wiosłowym, często wspomaganym przez żagle. Używany był przede wszystkim na Morzu Śródziemnym od czasów starożytnych (Egipt, Fenicja, Grecja, Kartagina, Rzym, Bizancjum) aż do XIX wieku. Do wiosłowania często wykorzystywano niewolników, jeńców lub skazańców, zwanych galernikami.Imperium Osmańskie (jako nazwa państwa pisane wielką literą, jako nazwa imperium dynastii Osmanów – małą; dla tego drugiego znaczenia synonimem jest nazwa imperium ottomańskie) – państwo tureckie na Bliskim Wschodzie, założone przez Turków osmańskich, jedno z plemion tureckich w zachodniej Anatolii, obejmujące w okresie od XIV do XX wieku Anatolię, część Azji południowo-zachodniej, Afrykę północną i Europę południowo-wschodnią. W kręgach dyplomatycznych na określenie dworu sułtana, później także całego państwa tureckiego, stosowano termin Wysoka Porta.

  Żadna z walczących stron nie straciła okrętu. Straty w ludziach po obu stronach były niewielkie.

  Bibliografia[]

 • R. C. Anderson, Naval wars in the Levant 1559–1853, Liverpool University Press, 1952; also 2005, Martino Pub., ISBN 1-57898-538-2.
 • Bolszaja Sowietskaja Encykłopedia t - 2 Moskwa 1970. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Zatoka Argolidzka (gr. Αργολικός Κόλπος, Argolikos Kolpos) – niewielka zatoka na Morzu Egejskim na wschodnim wybrzeżu Peloponezu w Grecji. Jej wybrzeża obejmują dwie greckie prefektury – Arkadię i Argolis.
  Portsmouth – miasto na południowym wybrzeżu Anglii w hrabstwie ceremonialnym Hampshire. Portsmouth znajduje się w odległości 103 km na południowy zachód od Londynu oraz 31 km na wschód od miasta Southampton.
  Fregata – historyczna klasa okrętów żaglowych, w XIX wieku także parowo-żaglowych (nie należy jej mylić z fregatą w znaczeniu typu ożaglowania).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.029 sek.