• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bitwa morska pod Akką

  Przeczytaj także...
  Akka (hebr. עכו, Akko; arab. عكا, Akka; ang. Akko; w językach zachodnioeuropejskich na ogół zwane Akra, fr. Saint-Jean-d’Acre) – miasto położone w Dystrykcie Północnym w Izraelu.Genua (wł. Genova, lig. Zena) – miasto w północno-zachodniej części Włoch nad Morzem Liguryjskim, nad Zatoką Genueńską, u stóp Apeninu Liguryjskiego; jest stolicą prowincji o takiej samej nazwie i regionu Ligurii. Antyczna etymologia nazwy tego miasta (Jenua, czy też Janua) wskazuje na pochodzenie celtyckie, gdzie wyraz podobny miał oznaczać "wejście".
  Wenecja (wen. Venezsia/Venexia, wł. Venezia, łac. Venetia) – miasto i gmina na północy Włoch nad Adriatykiem, stolica regionu Wenecja Euganejska. Ludność Wenecji w granicach administracyjnych wynosi około 270 tys. mieszkańców, z czego większość (176 tys.) mieszka na lądzie stałym, a historyczne centrum zamieszkuje niecałe 60 tys., natomiast pozostałe wyspy laguny są zamieszkane przez 31 tys. mieszkańców (2011). Przez ponad tysiąc lat (726-1797) miasto było stolicą niezależnej Republiki Weneckiej, która była jedną z morskich i handlowych potęg Morza Śródziemnego. Z okresu największego rozkwitu Republiki (XIII-XVI wiek) pochodzą liczne zabytki miasta, których bogactwo i forma decyduje o pierwszorzędnym znaczeniu Wenecji jako ośrodka turystyki nie tylko w skali Włoch, ale też w skali ogólnoświatowej. Zabytki te, tworząc unikatowy zespół urbanistyczny miasta kanałów i mostów, stanowią o uznaniu Wenecji za jedną z najcenniejszych pozycji na liście światowego dziedzictwa ludzkości.

  Bitwa morska przy twierdzy Akka – starcie zbrojne, które miało miejsce 24 czerwca 1258 r. w trakcie I wojny wenecko-genueńskiej (12551270).

  W roku 1257 doszło do drugiej już wojny pomiędzy Wenecją a Genuą. Powodem konfliktu był spór o przynależność klasztoru Św. Saby w Akce. Latem 1257 r. rycerze genueńscy wdarli się do dzielnicy weneckiej. W odwecie Wenecjanie pod wodzą Lorenzo Tiepolo, wspierani przez siły pizańskie i prowansalskie w tym samym roku wdarli się do miasta, zajmując klasztor oraz stacjonującą w porcie Tyr flotę genueńską.

  Po nieudanej akcji dyplomatycznej papieża Aleksandra IV, obie strony kontynuowały walki. Dnia 24 czerwca 1258 r. w okolicy Akki, flota wenecko-pizańska dowodzona przez Lorenzo Tiepolo i Andrea Zeno w sile 40 galer, 4 małych i 10 wielkich okrętów starła się z flotą Genui w sile 50 galer i 4 okrętów pod wodzą Roberto della Turca. Bitwa zakończyła się klęską Genui, która utraciła ponad połowę galer i 1 700 ludzi. Po tym zwycięstwie Genueńczyków wypędzono z Akki.

  Bibliografia[]

 • Zygmunt Ryniewicz: Leksykon bitew świata, Alma-Press, Warszawa 2004. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.007 sek.