BitTorrent (program)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

BitTorrent – oryginalny klient sieci BitTorrent, autorstwa twórcy protokołu Brama Cohena i rozwijany w jego firmie BitTorrent. Charakteryzuje się dość niskim zużyciem zasobów sprzętowych i prostotą obsługi. Z drugiej strony, nie cieszy się zbyt dużą popularnością z uwagi na ubóstwo opcji konfiguracyjnych.

BitTorrent – protokół wymiany i dystrybucji plików przez Internet, którego celem jest odciążenie łączy serwera udostępniającego pliki. Jego największą zaletą w porównaniu do protokołu HTTP jest podział pasma pomiędzy osoby, które w tym samym czasie pobierają dany plik. Oznacza to, że użytkownik w czasie pobierania wysyła fragmenty pliku innym użytkownikom.Python – język programowania wysokiego poziomu ogólnego przeznaczenia i rozbudowanym pakiecie bibliotek standardowych, którego ideą przewodnią jest czytelność i klarowność kodu źródłowego. Jego składnia cechuje się przejrzystością i zwięzłością.

Dla odróżnienia go od wielu innych obecnie istniejących aplikacji obsługujących protokół BitTorrent, jego twórcy czasem określają go nazwą Mainline (ang. linia główna).

Program został przetłumaczony na ponad 20 języków, w tym polski.

Historia[ | edytuj kod]

Wersje aż do 5.x były napisane w Pythonie. Kod źródłowy wersji 4.x i 5.x został wydany pod licencją BitTorrent Open Source License, zmodyfikowaną wersją Jabber Open Source License. Wersje 3.4.2 i wcześniejsze były rozpowszechniane pod licencją MIT.

Od wersji 6.0 program jest właściwie µTorrentem pod zmienioną nazwą. W wyniku tego, kod źródłowy jest już zamknięty (poza tym są dalej dostępne starsze, Pythonowe wersje).

µTorrent – darmowy klient sieci BitTorrent na systemy Microsoft Windows, Linux oraz OS X (beta). Klient jest rozwijany w firmie BitTorrent.

Przypisy[ | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Oficjalna strona sieci i programu BitTorrent (ang.)
  • alt.pl.bittorrent (Archiwum Google Groups) – polska grupa dyskusyjna na temat sieci BitTorrent
  • BitTorrent Guide & FAQ (ang.)
  • Reklama