• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • BitTorrent  Podstrony: [1] [2] 3 [4]
  Przeczytaj także...
  Amazon Simple Storage Service (Amazon S3) - internetowy nośnik danych firmy Amazon, ma prosty w obsłudze interfejs WWW, który umożliwia dostęp do przechowywanych danych i zarządzanie nimi. Ilość przechowywanych danych jest praktycznie nielimitowana. Jakość i skalowalność infrastruktury Amazon S3 jest taka sama jak ta używana przez firmę Amazon do udostępniania i zarządzania własną, globalną siecią stron internetowych.Piractwo medialne – potoczne określenie działalności polegającej na nielegalnym kopiowaniu i posługiwaniu się własnością intelektualną (programami komputerowymi, muzyką, filmami itp.) bez zgody autora lub producenta i bez uiszczenia odpowiednich opłat.
  Zastosowanie[ | edytuj kod]

  Protokół wykorzystywany jest w dystrybucji obrazów instalacyjnych systemu GNU/Linux, używa go również chmura Amazon Simple Storage Service, ale tylko dla klientów komercyjnych (ograniczenie wynika z obawy przed masowym wykorzystaniem go do działalności nielegalnej przez niepłacących użytkowników). Internet Archive wykorzystuje protokół do dystrybucji książek, nagrań wideo oraz audio na wolnych licencjach lub do których prawa autorskie wygasły. Jest wykorzystywany również do dystrybucji uaktualnień systemu Windows ale również treści pirackich.

  Plik (ang. file) – uporządkowany zbiór danych o skończonej długości, posiadający szereg atrybutów i stanowiący dla użytkownika systemu operacyjnego całość. Nazwa pliku nie jest częścią tego pliku, lecz jest przechowywana w systemie plików.World Wide Web [ˌwɜ:ldˌwaɪdˈwɛb] (sieć ogólnoświatowa, światowa rozległa sieć komputerowa), w skrócie WWW lub Web – hipertekstowy, multimedialny, internetowy system informacyjny oparty na publicznie dostępnych, otwartych standardach IETF i W3C. WWW jest usługą internetową, która ze względu na zdobytą popularność bywa błędnie utożsamiana z całym Internetem, szczególnie przez początkujących użytkowników.

  Protokół wykorzystywany jest również do aktualizacji gier komputerowych.

  Przez pewien czas dystrybutor legalnej muzyki na licencji Creative Commons Jamendo wykorzystywał BitTorrent, aktualnie ze strony zniknął przycisk „pobierz przez torrenta”.

  Modyfikacje protokołu[ | edytuj kod]

  Zmodyfikowany protokół BitTorrent jest używany w różnych usługach:

 • BitTorrent Sync – automatyczna synchronizacja plików między komputerami. Działa podobnie jak wirtualny dysk (chmura), ale bez centralnego serwera.
 • BitTorrent Live – streaming materiałów na żywo przy pomocy sieci P2P. Dzięki temu komputer nadający przekaz może mieć słabe łącze nawet przy dużej liczbie oglądających.
 • Modyfikacje w klientach BitTorrent:

  P2P (ang.) Peer-to-Peer – model komunikacji w sieci komputerowej, zapewniający wszystkim hostom te same uprawnienia, w odróżnieniu od architektury klient-serwer.Super-seeding jest funkcją niektórych klientów protokołu BitTorrent, mającą zmniejszyć ilość danych wysyłanych przez udostępniającego, niezbędną do skompletowania pliku przez ściągających. Funkcja została stworzona przez Johna Hoffmana i w roku 2003 zaimplementowana w programie BitTornado.
 • BitTorrent Bundle – rozszerzenie w klientach torrent takich jak uTorrent i program BitTorent umożliwiające płatność za materiały rozpowszechniane przez sieć P2P BitTorenta. Cześć plików w torrencie jest dostępna za darmo (nawet dla osób mających klienta nie obsługującego BitTorrent Bundle), do reszty plików zyskuje się dostęp po wykonaniu akcji przez użytkownika (głównie zapłata lub zapisanie się na newsletter e-mailowy).
 • Micro Transport Protocol (µTP czasem uTP) – modyfikacja protokołu przenosząca cały ruch P2P BitTorrenta z TCP na UDP. To w tym protokole jest przesyłana większość torrentów, a nie w oryginalnym protokole BitTorrent.
 • Funkcja skrótu, inaczej: funkcja mieszająca lub funkcja haszująca – jest to funkcja, która przyporządkowuje dowolnie dużej liczbie krótką, zwykle posiadającą stały rozmiar, nie specyficzną, quasi-losową wartość, tzw. skrót nieodwracalny.Microsoft Windows (ang. windows „okna”, IPA: [maɪkɹoʊsɑːft ˈwɪndoʊz]) – rodzina systemów operacyjnych stworzonych przez firmę Microsoft. Systemy rodziny Windows działają na serwerach, systemach wbudowanych oraz na komputerach osobistych, z którymi są najczęściej kojarzone.


  Podstrony: [1] [2] 3 [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Szesnastkowy system liczbowy, system heksadecymalny, hex – pozycyjny system liczbowy, w którym podstawą jest liczba 16. Skrót hex pochodzi od angielskiej nazwy hexadecimal. Do zapisu liczb w tym systemie potrzebne jest szesnaście znaków (cyfr szesnastkowych).
  BitTorrent – oryginalny klient sieci BitTorrent, autorstwa twórcy protokołu Brama Cohena i rozwijany w jego firmie BitTorrent. Charakteryzuje się dość niskim zużyciem zasobów sprzętowych i prostotą obsługi. Z drugiej strony, nie cieszy się zbyt dużą popularnością z uwagi na ubóstwo opcji konfiguracyjnych.
  Creative Commons – amerykańska organizacja typu non-profit, która postawiła sobie za zadanie uzyskanie kompromisu pomiędzy pełną ochroną praw autorskich a dzieleniem się twórczością z innymi. Głównym celem organizacji jest wspieranie rozwoju i wykorzystania otwartych licencji prawnoautorskich, zapewniających bardziej elastyczne i liberalne zasady niż restrykcyjne, domyślne reguły prawa autorskiego. Używając hasła „pewne prawa zastrzeżone” (ang. some rights reserved), w opozycji do „wszelkie prawa zastrzeżone” (ang. all rights reserved), organizacja stara się zapewnić twórcom jak najlepszą ochronę ich praw przy jednoczesnym umożliwieniu jak najszerszego wykorzystania ich dzieł.
  Protokół komunikacyjny to zbiór ścisłych reguł i kroków postępowania, które są automatycznie wykonywane przez urządzenia komunikacyjne w celu nawiązania łączności i wymiany danych.
  Metalink jest otwartym standardem i formatem plików dla programów do pobierania danych, w szczególności menadżerów pobierania, klientów BitTorrent, przeglądarek internetowych, klientów FTP i programów P2P. Plik Metalink jest aplikacją XML. Rozszerzenie pliku to .metalink.
  San Francisco – miasto i hrabstwo w stanie Kalifornia w Stanach Zjednoczonych, położone na półwyspie otoczonym przez Ocean Spokojny na zachodzie, zatokę San Francisco na wschodzie i cieśninę Golden Gate na północy. Czwarte pod względem liczby ludności miasto w Kalifornii i trzynaste w całym kraju. Ósme miasto w Stanach Zjednoczonych pod względem gęstości zaludnienia. San Francisco jest częścią obszaru metropolitalnego San Francisco Bay Area, którego liczba ludności przekracza 7,2 miliona.
  Internet Archive − instytucja znajdująca się na przedmieściach San Francisco (Kalifornia, Stany Zjednoczone), która zajmuje się gromadzeniem i udostępnianiem archiwum rozmaitych zasobów multimedialnych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.73 sek.