• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • BitKeeper

  Przeczytaj także...
  Linus Benedict Torvalds (ur. 28 grudnia 1969 w Helsinkach) – fiński programista, twórca jądra Linux oraz systemu kontroli wersji git.Git – rozproszony system kontroli wersji. Stworzył go Linus Torvalds jako narzędzie wspomagające rozwój jądra Linux. Git stanowi wolne oprogramowanie i został opublikowany na licencji GNU GPL w wersji 2.
  Mercurial, nazywany również Hg (jako że w języku angielskim Mercury oznacza rtęć), jest rozproszonym, międzyplatformowym systemem kontroli wersji napisanym głównie w języku programowania Python, aczkolwiek udostępnia funkcję diff (porównanie dwóch wersji) w języku C. Głównymi założeniami Mercuriala były: duża wydajność oraz skalowalność oraz zaawansowane możliwości operacji na gałęziach. Twórcą oraz głównym programistą jest Matt Mackall. Kod źródłowy wydany jest na licencji GNU General Public License.

  BitKeeper – rozproszony system kontroli wersji firmy BitMover na licencji Apache. Przez 3 lata, do kwietnia 2005 roku, był używany do rozwoju kodu jądra Linuksa.

  Był to system na licencji własnościowej. W kwietniu 2005 roku ogłoszono, że BitMover wycofuje się z dystrybucji darmowej wersji BitKeepera dla projektów o otwartym kodzie i w związku z tym zaistniała potrzeba użycia nowego systemu kontroli wersji dla rozwoju Linuksa. Niezależnie od siebie powstały Mercurial (twórcą i głównym programistą jest Matt Mackall) i Git (stworzył go Linus Torvalds).

  Apache License (przed wersją 2.0 Apache Software License - ASL) – licencja wolnego oprogramowania autorstwa Apache Software Foundation. Licencja ta dopuszcza użycie kodu źródłowego zarówno na potrzeby wolnego oprogramowania, jak i zamkniętego oprogramowania komercyjnego. Pod tą licencją rozpowszechniane jest oprogramowanie tworzone przez Apache Software Foundation.Jądro Linux (ang. Linux kernel) – najważniejsza, wolna część uniksopodobnych systemów operacyjnych Linux napisana przez Linusa Torvaldsa w 1991 roku, a obecnie rozwijana przez licznych programistów z całego świata w ramach The Linux Foundation.

  Od wersji 7.2ce wydanej 9 maja 2016 BitKeeper zmienił licencję na wolną.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Witryna BitKeepera
 • Warto wiedzieć że... beta

  System kontroli wersji (ang. version/revision control system) – oprogramowanie służące do śledzenia zmian głównie w kodzie źródłowym oraz pomocy programistom w łączeniu zmian dokonanych w plikach przez wiele osób w różnych momentach czasowych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.