• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Biszkopt

  Przeczytaj także...
  Tort - wyrób ciastkarski, który został przyrządzony z ciasta, najczęściej z ciasta biszkoptowego, jest rodzajem wykwintnego deseru. Podstawą tortu jest ciasto przekładane masą, często nasączane alkoholem lub aromatem. Całość jest polewana i zdobiona.Gluten – mieszanina białek roślinnych: gluteniny i gliadyny. Występuje w ziarnach zbóż: pszenicy, żyta i jęczmienia.
  Ciasto piaskowe (ciasto biszkoptowo-tłuszczowe) – ciasto sporządzane z mąki pszennej wymieszanej z mąką ziemniaczaną w stosunku 1:1, masła lub margaryny w ilości 25% z całości masy i jajek z dodatkiem środków spulchniających, startej skórki cytrynowej i substancji zapachowych. Ciasto piaskowe można wykonać metodą „na ciepło” lub „na zimno”. Ciasto wykonane drugą metodą ma mniejszą objętość, a jego miękisz - mniejszą porowatość.

  Ciasto biszkoptowe (biszkopt, daw. biszkokt, z łac. bis cocktus = dwa razy pieczony) – rodzaj lekkiego ciasta przyrządzanego na bazie jaj z małym dodatkiem mąki pszennej i cukru - bez dodatku tłuszczu. W niektórych recepturach część mąki pszennej w biszkopcie jest zamieniona na mąkę ziemniaczaną. Jej dodatek obniża zawartość glutenu w cieście, co sprawia, że ma ono delikatną strukturę.

  Cukier spożywczy – na ogół pod tą nazwą występuje sacharoza produkowana z trzciny cukrowej (cukier trzcinowy), bądź z buraków cukrowych (cukier buraczany).Mąka ziemniaczana, mączka ziemniaczana – produkt zawierający skrobię uzyskiwany z bulw pędowych ziemniaków. Proces otrzymywania polega na rozdrobnieniu świeżych, wymytych ziemniaków, wypłukiwaniu i osadzaniu skrobi z wydajnością około 12%. Uzyskany krochmal poddawany jest czyszczeniu, suszeniu i przesianiu. Ostatecznie ma postać sypkiego, matowego proszku o barwie czysto białej, bez śladów obcych zapachów i posmaków. Ściśnięty w dłoni charakterystycznie chrzęści.

  Ciasto biszkoptowe można przygotować metodą "na ciepło" lub "na zimno". W pierwszej z wymienionych, masę złożoną z jaj i cukru ubija się, ogrzewając ją na parze. Podwyższona temperatura masy jajowej (która jednak nie może przekraczać 40 stopni Celsjusza) sprawia, iż zawarty w niej cukier rozpuszcza się, a masa staje się rzadsza. Umożliwia to wtłoczenie większej ilości powietrza, które jest czynnikiem spulchniającym ciasto.

  Jaja jako bogate źródło substancji odżywczych są podstawą wielu potraw. W Polsce najczęściej spożywa się jaja kurze, a także kacze, gęsie i przepiórcze (ostatnimi czasy wzrasta popularność jaj strusich). Jaja towarzyszą człowiekowi od początku jego istnienia. Jaja rybie zwane są ikrą i uważane w postaci kawioru za wyrafinowany przysmak.Mąka – produkt powstały w wyniku silnego rozdrobnienia ziarna zbóż. Cechuje się drobną granulacją i sypką konsystencją.

  Przygotowanie ciasta biszkoptowego metodą "na zimno" wiąże się z oddzieleniem białek jaj od żółtek.

  Biszkopt stanowi zwykle podstawę tortów lub ciast z galaretką. Może występować również w postaci małych babeczek wypiekanych w niewielkich, specjalnych foremkach.

 • Ciasto biszkoptowe

  Tłuszcze – zwyczajowa nazwa grupy lipidów, estrów glicerolu i kwasów tłuszczowych, głównie triacylogliceroli. Reszty kwasowe występujące w cząsteczkach tłuszczów zawierają zwykle od 12 do 18 atomów węgla.Pszenica (Triticum L.) – rodzaj zbóż z rodziny wiechlinowatych. Pochodzi z południowo-zachodniej i środkowej Azji. Wyróżnia się około 20 gatunków pszenicy. Oprócz jęczmienia jest najstarszym zbożem chlebowym uprawianym od co najmniej 6 tysięcy lat. Zajmuje trzecie (po kukurydzy i ryżu) miejsce w światowej produkcji zbóż. Gatunkiem typowym jest pszenica zwyczajna Triticum aestivum L..
 • Pokrojone ciasto biszkoptowe

 • Ciastka biszkoptowe

 • Zobacz też[ | edytuj kod]

 • ciasto biszkoptowo-tłuszczowe
 • omlet biszkoptowy
 • Warto wiedzieć że... beta

  Omlet biszkoptowy – słodki omlet, deser znany od XVI wieku w kuchni bawarskiej, badeńskiej, austriackiej oraz galicyjskiej. W najbardziej wyrafinowanej kuchni dworskiej jako Kaiserschmarrn, było przysmakiem cesarza Franciszka Józefa.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.701 sek.