• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bisinus

  Przeczytaj także...
  Basina - pochodząca z Turyngi żona pierwszego historycznego króla franków salickich z dynastii Merowingów Childeryka I.Tournai (nid.: Doornik, niem.: Dornick) – miasto w Belgii, w prowincji Hainaut. Zajmuje powierzchnię 213.75 km². Na początku 2006 zamieszkiwało je 67 534 osób.
  Londyn (ang. London) – miasto w południowo-wschodniej części Wielkiej Brytanii, stolica tego państwa, a także stolica Anglii.

  Bisinus, Basinus, Besinus lub Bisin (lomb.: Pisen) (ok. 460 – 506/510) – król Turyngii.

  Według historyka, biskupa Grzegorza z Tours, zapewnił azyl Childerykowi I, królowi Franków, który został wypędzony z kraju przez własny lud. Żona Bisinusa, Basina, opuściła go dla męstwa Childeryka I. Po ośmiu latach razem wrócili do Tournai.

  Prawdziwy Bisinus przypomina Bisinusa opisanego przez Grzegorza z Tours, ale szczegóły się różnią. Bisinus był przywódcą nadreńskiego księstwa plemiennego Turyngów a jego żona Menia pochodziła z Longobardów. Pozostawił trzech synów: Badericha, Herminafreda i Berthachara, którzy odziedziczyli po nim tron. Jego córka Radegunda wyszła za mąż za króla Longobardów Wacho.

  Childeryk I (ur. ok. 437, zm. 26 grudnia 481 lub 482 w Tournai) – król Franków od 457 lub 458 roku, z dynastii Merowingów. Syn króla Meroweusza.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • The History of the Franks str. 128 wyd. Penguin 1974 Londyn
 • Warto wiedzieć że... beta

  Grzegorz z Tours, właśc. Jerzy Florentyn z łac. Georgius Florentius (ur. 30 listopada 538 w Arverni w okolicach dzisiejszego Clermont-Ferrand, zm. 17 listopada 594 roku w Tours) – prawnuk św. Grzegorza z Langres, pierwszy historyk Franków, biskup Tours od 573 roku i święty Kościoła katolickiego.
  Baderich, Baderic, Balderich lub Boderic (ok. 480 - ok. 529), syn Bisinusa króla Turyngii i Basina. Razem z braćmi Hermanfridem i Berthacharem odziedziczył po ojcu Bisinusie tron Turyngii. Po tym jak Hermanfrid pokonał Berthara w bitwie, poprosił króla Teuderyka I z Metz o pomoc w pokonaniu Badericha w zamian za połowę królestwa. Teuderyk I zgodził się. W 529 Baderich został pokonany i zabity, a Hermanfrid został samodzielnym królem.
  Longobardowie, Langobardowie (łac. Langobardi, starsza nazwa Wannilowie) − lud zachodniogermański. Ich nazwa pochodzi od łac. longa barba czyli długa broda, gdyż w przeciwieństwie do romańskiej ludności Italii nosili długie brody. Inna wersja pochodzenia nazwy Długobrodzi, przytoczona przez Pawła Diakona, mówi, że przed walką z Wandalami Wannilowie-Longobardowie użyli podstępu, który miał upozorować ich liczebną przewagę. Ich ówcześni wodzowie – Ibor i Agio – nakazali kobietom przebrać się za wojowników, rozpuścić włosy i spiąć je w taki sposób, by przypominały brody.
  Ren (fr. Rhin, niem. Rhein, nid. Rijn, ret. Rein) – jedna z najdłuższych rzek w Europie, licząca 1233 km, w tym 865 km w Niemczech Ren wypływa z Alp Szwajcarskich (gdzie ma swoje źródło), przez Jezioro Bodeńskie, dalej na północ tworząc granicę między Francją a Niemcami. Ren uchodzi poprzez Deltę Renu i Mozy do Morza Północnego na zachód od Rotterdamu w Holandii.
  Język lombardzki - zespół dialektów, używanych w północnych Włoszech (region Lombardia) i południowo-wschodniej Szwajcarii (kantony Gryzonia i Ticino), tradycyjnie uznawanych za dialekty języka włoskiego. Z językoznawczego punktu widzenia język lombardzki nie jest dialektem języka włoskiego, gdyż jest klasyfikowany w podgrupie gallo-italskiej języków zachodnioromańskich, , zaś włoski należy do grupy italsko-dalmatyńskiej. Poza włoskim, lombardzki przejawia wspólne cechy również z takimi językami jak romansz, friulski, prowansalski, kataloński, a nawet hiszpański i portugalski. Obecnie posługuje się tym językiem ok. dziewięć milionów ludzi.
  Berthar lub Bertachar był synem Bisinusa, króla Turyngii i Basina. Razem z braćmi Hermanfridem i Baderichem odziedziczył tron Turyngii po ojcu. Został zabity przez Hermanfrida w bitwie.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.706 sek.