• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bishambar Singh

  Przeczytaj także...
  Mistrzostwa Świata w Zapasach 1965 w stylu klasycznym odbyły się w Tampere (Finlandia), a w stylu wolnym w Manchesterze (Wielka Brytania).Mistrzostwa świata w zapasach rozegrane zostały po raz pierwszy w stylu klasycznym w 1904 roku w Wiedniu, a w stylu wolnym w 1951 roku w Helsinkach. Kobiety przystąpiły do rywalizacji w 1987 roku w Lørenskog. Zawody organizuje FILA.
  Igrzyska olimpijskie – najstarsza i zarazem największa międzynarodowa impreza sportowa organizowana co 2 lata (na przemian letnie i zimowe) w różnych krajach, pod hasłem szlachetnego współzawodnictwa i braterstwa wszystkich narodów Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego.
  .mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

  Ali Bishambar Singh (ur. 1 października 1940, zm. 2004) – indyjski zapaśnik walczący w obu stylach. Dwukrotny olimpijczyk. Szósty w Tokio 1964 w stylu wolnym i odpadł w eliminacjach w stylu klasycznym. Na igrzyskach w Meksyku 1968 odpadł w eliminacjach w stylu wolnym. Walczył w kategorii 57 kg. Srebrny medalista mistrzostw świata w 1967 i czwarty w 1965. Zdobył brązowy medal na igrzyskach azjatyckich w 1966. Triumfator igrzysk wspólnoty narodów w 1966 roku.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Mistrzostwa Świata w Zapasach 1967 w stylu klasycznym odbyły się w mieście Bukareszt (Rumunia), a w stylu wolnym w mieście Nowe Delhi (Indie).
 • Turniej w Tokio 1964 – styl klasyczny
 • Pokonał Meksykanina Moisesa Lópeza a przegrał z Turkiem Ünverem Beşergilem i zawodnikiem radzieckim Władłenem Trostianskim.

 • Turniej w Tokio 1964 – styl wolny
 • Pokonał Argentyńczyka Rubéna Leibovicha, Mongoła Badzryna Süchbaatara, Meksykanina Moisesa Lópeza. Przegrał z Davidem Aublem z USA i Hüseyinem Akbasem z Turcji.

 • Turniej w Meksyku 1968 – styl wolny
 • Pokonał Kanadyjczyka Herba Singermana i Turka Hasana Sevinça. Przegrał z Amerykaninem Donem Behmem i Japończykiem Yojiro Uetake.

  Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.XVIII Igrzyska Olimpijskie odbyły się w 1964 roku w Tokio (Japonia). Igrzyska w "Kraju kwitnącej wiśni" stały się imprezą łączącą tradycje ze współczesnością (zastosowano m.in. najnowsze techniki pomiarów wyników). Po wykluczeniu przez organizatorów niektórych sportowców z Indonezji oraz Korei Północnej kraje te wycofały swoje reprezentacje. MKOL nie wyraził zgody na występ ekip RPA, co było reakcją na rasistowską (w stosunku do czarnoskórej większości) politykę rządu w Pretorii.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Wrestler Bishamber Singh, Indianexpress.com [dostęp 2015-01-26] (ang.).
  2. Bishambar Singh Biography and Olympic Results, Sports-Reference.com [dostęp 2015-01-26] (ang.).
  3. International Results – Wrestling Federation Of India, Wrestlingfederationofindia.com [dostęp 2015-01-26] (ang.).

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Dane na (ang.). iat.uni-leipzig.de. [dostęp 2015-01-26].
 • 1 października jest 274. (w latach przestępnych 275.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 91 dni.Igrzyska Wspólnoty Narodów, także: Igrzyska Wspólnoty Brytyjskiej (ang. Commonwealth Games) – wydarzenie sportowe rozgrywane co 4 lata, w swojej formie zbliżone do nowożytnych igrzysk olimpijskich. W zawodach tych występują sportowcy z państw zrzeszonych we Wspólnocie Narodów. Organizacją zarządzającą jest Federacja Igrzysk Wspólnoty Narodów (ang. Commonwealth Games Federation).  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Argentyna (Argentina, Republika Argentyńska – República Argentina) – państwo w Ameryce Południowej, nad południowym Atlantykiem. Graniczy z Chile na zachodzie, Boliwią i Paragwajem na północy, Brazylią i Urugwajem na północnym wschodzie. Argentyna rości pretensje do archipelagu Falklandów oraz części Antarktydy. Nazwa pochodzi od łacińskiego argentum (srebro), którym Indianie obdarowali hiszpańskich rozbitków Juana Díaza de Solís. Pod względem wielkości Argentyna jest ósmym krajem na świecie i drugim w Ameryce Południowej (biorąc pod uwagę liczbę ludności i powierzchnię), jednakże biorąc pod uwagę także terytoria sporne do których Argentyna rości pretensje: Falklandy/Malwiny, Georgię Południową, Sandwich Południowy, Islas Auroras wraz z Orkadami Południowymi, Szetlandami Południowymi oraz z częścią Antarktydy administrowanej przez Argentynę na mocy Traktatu Antarktycznego powierzchnia łączna kraju wynosi 3 761 274 km², co czyni kraj ten ósmym na świecie pod względem powierzchni. Terytorium kraju podzielone jest na 23 prowincje i jedno miasto autonomiczne – stolica kraju Buenos Aires. Argentyna jest członkiem – założycielem Unii Narodów Południowoamerykańskich oraz Mercosur, a także członkiem Organizacji Państw Iberoamerykańskich, Banku Światowego, Światowej Organizacji Handlu, grupy krajów G15 oraz G20. Kraj uznawany jest za mocarstwo lokalne z bardzo wysokim wskaźnikiem rozwoju społecznego. W Ameryce Łacińskiej kraj ten ma piąty nominalny PKB na mieszkańca i najwyższy PKB mierzony parytetem siły nabywczej. Według analityków kraj ten zaklasyfikowany jest do rynków wschodzących, ze względu na wielkość, wysoki wzrost gospodarczy, poziom bezpośrednich inwestycji zagranicznych czy eksport w całości wytworzonych usług i towarów.
  Meksyk (Meksykańskie Stany Zjednoczone, hiszp. México, Estados Unidos Mexicanos, Méjico, nah. Mēxihco) – kraj w Ameryce Północnej. Sąsiaduje ze Stanami Zjednoczonymi (na północy), z Oceanem Spokojnym (na zachodzie i południu), Zatoką Meksykańską i Morzem Karaibskim (na wschodzie) oraz z Gwatemalą i Belize (na południu i południowym wschodzie).
  Badzryn Süchbaatar (mong. Базарын Сүхбаатар, ur. 15 maja 1943) – mongolski zapaśnik walczący w stylu wolnym. Dwukrotny olimpijczyk. Odpadł w eliminacjach turnieju w Tokio 1964 i Meksyku 1968. Walczył w stylu wolnym w wadze koguciej (57 kg).
  Moisés López Ruiz (ur. 3 września 1941 w Meksyku) – meksykański zapaśnik walczący przeważnie w stylu wolnym. Czterokrotny olimpijczyk. Odpadł w eliminacjach turnieju w Tokio 1964, Meksyku 1968, Monachium 1972 i Montrealu 1976. Walczył w wadze do 57 kg.
  Igrzyska azjatyckie – międzynarodowa impreza sportowa organizowana w różnych krajach Azji co 4 lata, podobnie jak igrzyska olimpijskie. Igrzyska te są organizowane przez Azjatycką Radę Olimpijską (OCA), pod nadzorem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl). W każdej konkurencji rozdawane są od 1951 roku medale – złoty za pierwsze miejsce, srebrny za drugie, a brązowy za trzecie miejsce.
  Turniej zapasów na XVIII Igrzyskach Olimpijskich odbywał się w dniach od 11 października do 19 października 1964 roku na obiekcie Komazawa Gymnasium w Tokio.
  Zapasy na Letnich Igrzyskach Olimpijskich 1968 w Meksyku, odbyły się w dniach 17 października - 26 października 1968. Zawodnicy walczyli w 16 kategoriach wagowych i 2 stylach zapaśniczych. Startowali tylko mężczyźni. W tabeli medalowej tryumfowali Japończycy.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.819 sek.