• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Birmingham International

  Przeczytaj także...
  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.Manchester Piccadilly – największa stacja kolejowa w Manchesterze, w Anglii. Posiada 7 peronów i obsługuje rocznie 16,250 mln pasażerów.
  West Coast Main Line – linia kolejowa o mieszanym przeznaczeniu w Wielkiej Brytanii. Zapewnia szybkie, długodystansowe przewozy pasażerskie między Londynem, regionami West Midlands, North West England, północną Walią i południową Szkocją.

  Birmingham International (ang: Birmingham International railway station) – stacja kolejowa w dystrykcie Metropolitan Borough of Solihull, w hrabstwie West Midlands, w Anglii, w Wielkiej Brytanii, na wschód od Birmingham. Stacja znajduje się na West Coast Main Line, 14 km na wschód od Birmingham New Street i obsługuje zarówno międzynarodowy port lotniczy w Birmingham i National Exhibition Centre. Stacja kolejowa znajduje się tuż obok autostrady M42. "International" w nazwie odnosi się do lotniska, nie do międzynarodowych połączeń kolejowych. Stacja została otwarta w dniu 26 stycznia 1976 r. i regularne obsługuje połączenia kolejowe do wielu części kraju.

  Birmingham – miasto (city) i dystrykt metropolitalny w Wielkiej Brytanii, w Anglii, w hrabstwie metropolitalnym West Midlands.Northampton - stacja kolejowa w mieście Northampton, w hrabstwie Northamptonshire o znaczeniu regionalnym. Choć Northampton posiada obwodnicę kolejową, zatrzymują się tu również niektóre pociągi dalekobieżne i ekspresowe.

  Na przełomie 2009/10 z usług stacji skorzystało 4,228 mln pasażerów.

  Połączenia[ | edytuj kod]

  Virgin Trains

 • 3pnh do London Euston.
 • 2pnh do Birmingham New Street.
 • 1pnh do Wolverhampton przez Birmingham New Street.
 • CrossCountry

 • 1pnh do Manchester Piccadilly.
 • 1pnh do Bournemouth.
 • London Midland

 • 4pnh do Birmingham New Street.
 • 1pnh do London Euston przez Northampton.
 • 1pnh do Northampton.
 • 1pnh do Coventry.
 • Arriva Trains Wales

  Birmingham New Street – największa stacja kolejowa w Birmingham, w Anglii. Położona jest w centrum miasta. Ma 6 peronów i obsługuje rocznie 14,221 mln pasażerów.Shrewsbury (ang: Shrewsbury railway station) – stacja kolejowa w Shrewsbury, w hrabstwie Shropshire, w Anglii, w Wielkiej Brytanii. Jest to jedyny dworzec kolejowy w mieście; Shrewsbury Abbey, a także inne małe stacje wokół miasta są zamknięte. Dworzec został zbudowany w 1848 i był przebudowywany kilkukrotnie. Został wpisany do rejestru zabytków w 1969 roku. Stacja znajduje się 69 km (43 mil) na północny zachód od Birmingham New Street i służy jako kolejowa Brama do Walii, ponieważ wiele pociągów jadących z Anglii do Walii musi przejechać przez stację.
 • 1pnh do Shrewsbury, z czego:
 • 1pn2h do Aberystwyth i Pwllheli po rozdzieleniu do Machynlleth.
 • 1pn2h do Holyhead przez Wrexham General i Chester.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. The Directory of Railway Stations
  2. Office of Rail Regulation

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Informacje o stacji
 • Rozkład jazdy
 • Port lotniczy Birmingham (ang.: Birmingham International Airport, kod IATA: BHX, kod ICAO: EGBB) – międzynarodowy lotnisko położony 13 km od centrum Birminghamu w Anglii. W 2009 obsłużył 9,1 mln pasażerów.West Midlands – hrabstwo ceremonialne i metropolitalne w środkowo-zachodniej Anglii, w regionie West Midlands, obejmujące aglomerację miasta Birmingham.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Arriva Trains Wales (wal. Trenau Arriva Cymru) - brytyjski przewoźnik kolejowy posiadający koncesję na obsługę tras pasażerskich w Walii oraz w graniczących z nią hrabstwach zachodniej Anglii. Okres koncesyjny rozpoczął się 8 grudnia 2003 i potrwa do roku 2018. Właścicielem firmy jest koncern Arriva.
  Virgin Trains - brytyjski przewoźnik kolejowy, obecnie posiadający koncesję na obsługę grupy tras dalekobieżnych, łączących Londyn z miastami regionu West Midlands, północno-zachodniej Anglii, północnej Walii oraz Szkocji. Okres koncesyjny rozpoczął się 9 marca 1997 i skończył się w marcu 2012. Firma jest spółką dwóch brytyjskich koncernów: Virgin Group (51% udziałów) oraz Stagecoach Group (49%).
  London Midland - brytyjski przewoźnik kolejowy, posiadający koncesję na obsługę pasażerskich połączeń podmiejskich i regionalnych w regionie West Midlands, a także pociągów pośpiesznych łączących ten region z Londynem. Okres koncesyjny rozpoczął się 11 listopada 2007, zaś jego koniec został przewidziany na 19 września 2015. Udziałowcami London Midland (za pośrednictwem swojej spółki Govia) są dwie duże firmy transportowe: brytyjska Go-Ahead Group i francuski Keolis. Swoje połączenia podmiejskie firma sygnuje submarką London Midland City. Z kolei jej pociągi pośpieszne kursują jako London Midland Express.
  Aberystwyth (ang: Aberystwyth railway station) – stacja kolejowa w miejscowości Aberystwyth, w hrabstwie Ceredigion, w Walii.
  CrossCountry - brytyjski przewoźnik kolejowy posiadający koncesję na obsługę grupy dalekobieżnych tras pasażerskich na terenie Anglii, Walii i Szkocji. W większości są to połączenia klasy InterCity, przy czym żadne z nich nie przechodzi przez Londyn. Okres koncesyjny rozpoczął się 11 listopada 2007 i potrwa do 1 kwietnia 2016. Firma jest częścią grupy Arriva. Jej pociągi zatrzymują się na 100 stacjach.
  Euston Station – jedna z głównych stacji kolejowych Londynu, leży w północnej części miasta w dzielnicy London Borough of Camden, na placu Euston Square. Posiada 18 peronów i obsłużyła w 2005 prawie 27,8 mln pasażerów.
  Anglia (ang. England, język staroangielski Englaland) – w przeszłości samodzielne królestwo, obecnie największa i najludniejsza część składowa Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Anglię zamieszkuje 83% całkowitej populacji państwa. Region zajmuje dwie trzecie wyspy Wielkiej Brytanii i posiada granice lądowe z Walią na zachodzie i Szkocją na północy. Wyspa oblewana jest przez Morze Północne, Morze Irlandzkie, Ocean Atlantycki i kanał La Manche. Stolicą Anglii jest Londyn.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.013 sek.