• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Birkbeck

  Przeczytaj także...
  Thomas Stearns Eliot (ur. 26 września 1888 w Saint Louis w USA, zm. 4 stycznia 1965 w Londynie) – poeta, dramaturg i eseista. Urodzony w USA, został brytyjskim poddanym w roku 1927, w tym roku przeszedł na anglikanizm. Studiował na uniwersytetach w USA (Harvard), Anglii (Oxford) i Francji (Sorbona). Laureat Nagrody Nobla w dziedzinie literatury za rok 1948. Od 1915 do 1922 żonaty z Vivienne Haigh-Wood, w 1957 poślubił Esmé Valerie Fletcher. Większość życia zawodowego przepracował w banku Lloyds w Londynie oraz w wydawnictwie Faber and Gwyer (później Faber and Faber).International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Birkbeck, University of London – często używana jest poprzednia nazwa Birkbeck College, oficjalny akronim BBK, część University of London.

  Uczelnia organizuje kursy zarówno pierwszego poziomu (undergraduate), kończące się przyznaniem tytułu licencjata (bachelor) jak i kursy II i III poziomu (magisterskie – MPhil i doktoranckie PhD).

  Założycielem uczelni jest George Birkbeck, z którego inicjatywy w 1823 roku powstał London Mechanic’s Institution. Z biegiem czasu uczelnia stała się integralną częścią University of London (1926) i zmieniła nazwę na obecnie obowiązującą (2002). Główny budynek uczelni mieści się przy Malet Street w Bloomsbury w pobliżu British Museum.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

  Birkbeck składa się z czterech wydziałów podzielonych na kilkanaście szkół. Wydziały te to: Faculty of Arts, Faculty of Continuing Educations, Faculty of Science oraz Faculty of Social Sciences.

  Kadra uczelni cieszy się doskonałą reputacją, potwierdzają to wysokie noty uzyskiwane w między innymi Research Assesment Exercise (RAE) – przedmioty takie jak Filologia angielska, Historia, Historia sztuki, Filozofia, Iberystyka, Prawo, Nauka o Ziemi, Ekonomia i ekonometria oraz Politologia i stosunki międzynarodowe uplasowały się w pierwszej dziesiątce wśród brytyjskich uczelni w 2001 roku. Kilka szkół wchodzących w skład uniwersytetu (School of English and Humanities oraz School of Economics, Mathematics & Statistics) uzyskało najwyższą notę 5* co plasuje je na równi z takimi uniwersytetami jak Oxford czy Cambridge. W roku 2004 uniwersytet umieszczony został na liście pięciuset najlepszych uniwersytetów świata (Shanghai Jiao Tong University's Top 500 World Universities ranking).

  Muzeum Brytyjskie (ang. British Museum) – jedno z największych na świecie muzeów historii starożytnej, mieszczące się w Londynie. University of Cambridge (nieformalnie: Cambridge University, po polsku Uniwersytet Cambridge lub po prostu Cambridge) – drugi po Oksfordzie najstarszy angielski uniwersytet, założony w 1209 roku. Znajduje się w Cambridge w środkowej Anglii. Uważany za jeden z najlepszych uniwersytetów w Europie i na świecie. Uniwersytety Oksfordzki i Cambridge określane są wspólną nazwą Oxbridge.

  Regularnie wydawany jest magazyn studencki Lamp and Owl nawiązujący nazwą do tradycji i motta uczelni In nocte consilium. Birkbeck należy do 1994 Group.

  Osoby związane z uczelnią: George Birkbeck, Millicent Fawcett, T.S. Eliot, Helen Gwynne-Vaughan, JD Bernal, Rosalind Franklin, Bear Grylls.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona Główna Uczelni
 • Strona Szkoły Ekonomii, Matematyki i Statystyki
 • Bear Grylls (wcześniej: Edward Michael Grylls) (ur. 7 czerwca 1974) – brytyjski podróżnik, alpinista i popularyzator sztuki przetrwania.Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Warto wiedzieć że... beta

  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Grecka Biblioteka Narodowa (gr. Εθνική Βιβλιοθήκη της Ελλάδος) – biblioteka narodowa Grecji, usytuowana w centrum Aten. Została zaprojektowana przez duńskiego architekta Theofila Freiherr von Hansen, jako część jego słynnej Trylogii w stylu neo-klasycystycznym budynków, w których skład wchodzą Akademia Ateńska i oryginalny gmach Uniwersytetu Ateńskiego.
  Bloomsbury – dzielnica centralnego Londynu w położona w gminie London Borough of Camden. Charakterystycznymi punktami dzielnicy są liczne instytucje naukowe (np. siedziba University of London) oraz Muzeum Brytyjskie. Niegdyś znajdowała się tam Brytyjska Biblioteka Narodowa (the British Library).
  Rosalind Elsie Franklin (ur. 25 lipca 1920 w Notting Hill, zm. 16 kwietnia 1958 w Chelsea) – brytyjska biofizyk i specjalistka w dziedzinie krystalografii promieniami X, współodkrywczyni podwójnej helisy DNA, doktor na Uniwersytecie Cambridge.
  Uniwersytet Oksfordzki (ang. University of Oxford, łac. Universitas Oxoniensis) – uniwersytet w Oksfordzie założony przed 1167, najstarszy uniwersytet w Wielkiej Brytanii i krajach anglosaskich.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Uniwersytet Londyński (ang. University of London) – federacja uczelni i instytutów utworzona w 1836 roku. Większość jednostek jest rozrzucona po Wielkim Londynie, kilka znajduje się jednak także w hrabstwie Kent, Szkocji i w Paryżu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.015 sek.