Birgu (maltański: Il-Birgu, dawniej jako Vittoriosa) – jedna z jednostek administracyjnych na Malcie. Mieszka tutaj 2629 osób. Położone pomiędzy zatokami Kalkara i Dockyard, przy Wielkim Porcie.
Dawne miasto Città Vittoriosa, które uzyskało prawa miejskie w 1530 roku, część Three Cities. Birgu jest ufortyfikowane, fortyfikacje Birgu zostały umieszczone na maltańskiej wstępnej liście światowego dziedzictwa UNESCO w 1998 roku, jako część „Fortyfikacji Rycerzy wokół portów na Malcie”.
Vittoriosa Stars FC (ang. Vittoriosa Stars Football Club) – maltański klub piłkarski, mający siedzibę w mieście Birgu na wschodzie kraju.Suwerenny Rycerski Zakon Szpitalników Św. Jana, z Jerozolimy, z Rodos i z Malty (pot. szpitalnicy, joannici, kawalerowie maltańscy) – katolicki zakon rycerski.
W Birgu znajdują się zabytki z czasów panowania na wyspie joannitów m.in.:
Fort Świętego Anioła – stanowiący eksterytorialną posiadłość Suwerennego Zakonu Maltańskiego
Fort San Salvatore z 1724 roku
Inquisitor's Palace – Pałac Inkwizytorów z 1535, można w nim zwiedzać salę sądową, cele więzienne i dziedziniec, na którym odbywały się egzekucje
kościół św. Wawrzyńca
Od strony lądu Birgu otoczone jest murami miejskimi.
Eksterytorialność – pojęcie prawa międzynarodowego, które oznacza wyłączenie spod jurysdykcji państwa miejscowego w trybie umów międzynarodowych pewnego obszaru jego terytorium (np. placówek dyplomatycznych, prywatnych rezydencji dyplomatycznych, a niekiedy nawet całych dzielnic, w których zamieszkują dyplomaci, lub cudzoziemcy (por.Chiny-traktaty nierównoprawne)). Eksterytorialność zakłada fikcję prawną, iż obiekty (misje dyplomatyczne), lub inne instytucje określone umowami międzynarodowymi znajdują się poza terytorium (extra territorium) państwa miejscowego i nie opuszczają terytorium państwa, które posiada status eksterytorialności (eksklawa eksterytorialna). Akt lub czynność prawna dokonywana na terytorium eksterytorialnym, traktowana jest jako dokonana poza terytorium państwa miejscowego a na terytorium państwa (lub innego podmiotu prawa międzynarodowego), które korzysta ze statusu eksterytorialności, a więc jest wyłączona z jurysdykcji miejscowej i podlega jurysdykcji podmiotu korzystającego ze statusu eksterytorialności.Fortyfikacje Birgu (malt. Is-Swar tal-Birgu) - ciąg murów obronnych i innych umocnień opasujących miasto Birgu na Malcie. Pierwszym umocnieniem, które tu zostało zbudowane był Fort Saint Angelo (Fort Świętego Anioła), pochodzący jeszcze z wieków średnich, a większość fortyfikacji została zbudowana między XVI a XVIII w. przez Zakon Maltański. Znaczna część fortyfikacji przetrwała do dziś.
Birgu – Kościół św. Wawrzyńca
Zatoka i Muzeum Marynistyczne
Znajdują się tu muzea: Malta Maritime Museum oraz Malta at War Museum.
Z Birgu pochodzi Prosper Grech, maltański duchowny katolicki, augustianin (OSA), wieloletni konsultor Kongregacji Nauki i Wiary, kardynał, były rektor („preside”) Instytutu Patrystycznego Augustinianum w Rzymie.
Birgu jest miejscowością partnerską Saint-Tropez we Francji.
Maltański to język z grupy semickiej rodziny afroazjatyckiej. Maltański jest używany m.in. przez około 350 tys. osób na Malcie, gdzie jest językiem urzędowym.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
W miejscowości funkcjonuje klub piłkarski Vittoriosa Stars FC. Powstał w 1906 roku. Obecnie gra w Maltese First Division, drugiej w hierarchii ligowej.

Kardynał (łac. cardinalis – główny, zasadniczy, mocno z czymś związany), formalnie - Kardynał Świętego Kościoła Rzymskiego (łac. Cardinalis Sanctae Romanae Ecclesiae ), potocznie nazywany purpuratem z racji koloru noszonego mucetu – najwyższa po papieżu godność kościelna w Kościele katolickim. Wszyscy kardynałowie razem tworzą Kolegium Kardynałów.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Warto wiedzieć że... beta
Zakon Świętego Augustyna (Augustianie, łac. Ordo Sancti Augustini – OSA; do 1963 augustianie-eremici, łac. Ordo Eremitarum Sancti Augustini – OESA) – zgromadzenie zakonne powstałe 1 marca 1256 roku po zjednoczeniu różnych wspólnot eremickich, które żyły według reguły świętego Augustyna z Hippony. Zakon augustianów jest zaliczany do zakonów żebrzących. Ubiorem jest czarny habit z kapturem i skórzanym pasem. Do Polski w jej ówczesnych granicach (konkretnie do Krakowa) zostali sprowadzeni z Czech w 1342 roku przez króla Kazimierza Wielkiego. Samodzielna polska prowincja zakonna powstała 6 lipca 1547 roku.
Malta, Republika Malty (Repubblika ta’ Malta, Republic of Malta) – państwo wyspiarskie położone w Europie Południowej, na Morzu Śródziemnym, na południe od Sycylii.
Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
Suwerenny Rycerski Zakon Szpitalników Św. Jana, z Jerozolimy, z Rodos i z Malty (pot. szpitalnicy, joannici, kawalerowie maltańscy) – katolicki zakon rycerski.
Instytut Patrystyczny Augustinianum – uczelnia z siedzibą w Rzymie, w zależności od Stolicy apostolskiej, agregowana do Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego. Specjalizuje się w studiach nad Ojcami Kościoła, a w szczególności nauczaniem Augustyna z Hippony. Posiada jedną z lepszych bibliotek z tej dziedziny. Księgozbiór liczy ok. 60 tys. tomów i 500 tytułów czasopism. Wydaje czasopismo Augustinianum. Od 2008 r. współpracuje z Uniwersytetem rzymskim La Sapienza.
Prosper Grech OSA (ur. 24 grudnia 1925 w Birgu) – maltański duchowny katolicki, augustianin, wieloletni konsultor Kongregacji Nauki i Wiary, kardynał.
Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.