• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Birgu

  Przeczytaj także...
  Wielki Port (ang. Grand Harbour, malt. Il-Port il-Kbir) – zatoka Morza Śródziemnego na Malcie, będąca jednocześnie międzynarodowym portem morskim.Lista światowego dziedzictwa (ang. World Heritage List; fr. Liste du patrimoine mondial) – lista obiektów objętych szczególną ochroną międzynarodowej organizacji UNESCO, filii ONZ, ze względu na ich unikatową wartość kulturową bądź przyrodniczą dla ludzkości. Lista obejmuje (w czerwcu 2013) 981 obiektów w 160 krajach, w tym 759 obiektów dziedzictwa kulturowego (K), 193 przyrodniczego (P) i 29 mieszanych (K, P). O wpisaniu danego obiektu na listę decyduje Komitet Światowego Dziedzictwa w trakcie corocznej sesji, począwszy od 1977 r. Nominacje zgłaszane są przez poszczególne kraje. Jeżeli wniosek o wpisanie danego miejsca na listę nie zostanie uwzględniony, może być złożony ponownie.
  Fort San Salvatore (malt. Il-Forti San Salvatur), znany też jako Fort Salvatore (malt. Il-Fortizza tas-Salvatur) jest to fort osłaniający w Birgu na Malcie. Został zbudowany w roku 1724 na jednym z bastionów Cottonera Lines. Podczas wojny o niepodległość Grecji oraz I wojny światowej był wykorzystywany jako obóz jeniecki, a podczas II wojny światowej jako obóz internowanych oraz skład nafty.

  Birgu (maltański: Il-Birgu, dawniej jako Vittoriosa) – jedna z jednostek administracyjnych na Malcie. Mieszka tutaj 2629 osób. Położone pomiędzy zatokami Kalkara i Dockyard, przy Wielkim Porcie. Dawne miasto Città Vittoriosa, które uzyskało prawa miejskie w 1530 roku, część Three Cities. Birgu jest ufortyfikowane, fortyfikacje Birgu zostały umieszczone na maltańskiej wstępnej liście światowego dziedzictwa UNESCO w 1998 roku, jako część „Fortyfikacji Rycerzy wokół portów na Malcie”.

  Vittoriosa Stars FC (ang. Vittoriosa Stars Football Club) – maltański klub piłkarski, mający siedzibę w mieście Birgu na wschodzie kraju.Suwerenny Rycerski Zakon Szpitalników Św. Jana, z Jerozolimy, z Rodos i z Malty (pot. szpitalnicy, joannici, kawalerowie maltańscy) – katolicki zakon rycerski.

  W Birgu znajdują się zabytki z czasów panowania na wyspie joannitów m.in.:

 • Fort Świętego Anioła – stanowiący eksterytorialną posiadłość Suwerennego Zakonu Maltańskiego
 • Fort San Salvatore z 1724 roku
 • Inquisitor's Palace – Pałac Inkwizytorów z 1535, można w nim zwiedzać salę sądową, cele więzienne i dziedziniec, na którym odbywały się egzekucje
 • kościół św. Wawrzyńca
 • Od strony lądu Birgu otoczone jest murami miejskimi.

  Eksterytorialność – pojęcie prawa międzynarodowego, które oznacza wyłączenie spod jurysdykcji państwa miejscowego w trybie umów międzynarodowych pewnego obszaru jego terytorium (np. placówek dyplomatycznych, prywatnych rezydencji dyplomatycznych, a niekiedy nawet całych dzielnic, w których zamieszkują dyplomaci, lub cudzoziemcy (por.Chiny-traktaty nierównoprawne)). Eksterytorialność zakłada fikcję prawną, iż obiekty (misje dyplomatyczne), lub inne instytucje określone umowami międzynarodowymi znajdują się poza terytorium (extra territorium) państwa miejscowego i nie opuszczają terytorium państwa, które posiada status eksterytorialności (eksklawa eksterytorialna). Akt lub czynność prawna dokonywana na terytorium eksterytorialnym, traktowana jest jako dokonana poza terytorium państwa miejscowego a na terytorium państwa (lub innego podmiotu prawa międzynarodowego), które korzysta ze statusu eksterytorialności, a więc jest wyłączona z jurysdykcji miejscowej i podlega jurysdykcji podmiotu korzystającego ze statusu eksterytorialności.Fortyfikacje Birgu (malt. Is-Swar tal-Birgu) - ciąg murów obronnych i innych umocnień opasujących miasto Birgu na Malcie. Pierwszym umocnieniem, które tu zostało zbudowane był Fort Saint Angelo (Fort Świętego Anioła), pochodzący jeszcze z wieków średnich, a większość fortyfikacji została zbudowana między XVI a XVIII w. przez Zakon Maltański. Znaczna część fortyfikacji przetrwała do dziś.
  Birgu – Kościół św. Wawrzyńca
  Zatoka i Muzeum Marynistyczne

  Znajdują się tu muzea: Malta Maritime Museum oraz Malta at War Museum.

  Z Birgu pochodzi Prosper Grech, maltański duchowny katolicki, augustianin (OSA), wieloletni konsultor Kongregacji Nauki i Wiary, kardynał, były rektor („preside”) Instytutu Patrystycznego Augustinianum w Rzymie.

  Birgu jest miejscowością partnerską Saint-Tropez we Francji.

  Maltański to język z grupy semickiej rodziny afroazjatyckiej. Maltański jest używany m.in. przez około 350 tys. osób na Malcie, gdzie jest językiem urzędowym.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Sport[ | edytuj kod]

  W miejscowości funkcjonuje klub piłkarski Vittoriosa Stars FC. Powstał w 1906 roku. Obecnie gra w Maltese First Division, drugiej w hierarchii ligowej.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. ISO 3166-2 MT – Międzynarodowa Organizacja Normalizacyjna, 2015
  2. Is-Sindku s-Sur John Boxall / The Mayor Mr John Boxall (malt.). birgu.gov.mt. [dostęp 2016-01-01].
  3. Localities of Malta – statoids.com
  4. Estimated Population by Locality 31st March, 2014 (ang.). gov.mt, 16 maja 2014.
  5. Office Hours – Birgu Local Council
  6. Nazewnictwo Geograficzne Świata Zeszyt 12 Europa Część II (pol.). ksng.gugik.gov.pl, 2010. s. 135. [dostęp 2016-01-01].
  7. Alfie Guillaumier: Bliet u Rħula Maltin. 1987, s. 41.
  8. „Knights' Fortifications around the Harbours of Malta”, UNESCO Tentative List. Dostęp 12 Cze 2015 (ang.)
  9. Zmiany wprowadzone na 90. posiedzeniu Komisji (4 listopada 2015 roku) (pol.). ksng.gugik.gov.pl. [dostęp 2016-01-01].
  10. Times of Malta.com: Vittoriosa twins with St Tropez. 2012-10-30.
  11. Jumelage entre Vittoriosa et Saint Tropez. [zarchiwizowane z tego adresu].
  Kardynał (łac. cardinalis – główny, zasadniczy, mocno z czymś związany), formalnie - Kardynał Świętego Kościoła Rzymskiego (łac. Cardinalis Sanctae Romanae Ecclesiae ), potocznie nazywany purpuratem z racji koloru noszonego mucetu – najwyższa po papieżu godność kościelna w Kościele katolickim. Wszyscy kardynałowie razem tworzą Kolegium Kardynałów.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Zakon Świętego Augustyna (Augustianie, łac. Ordo Sancti Augustini – OSA; do 1963 augustianie-eremici, łac. Ordo Eremitarum Sancti Augustini – OESA) – zgromadzenie zakonne powstałe 1 marca 1256 roku po zjednoczeniu różnych wspólnot eremickich, które żyły według reguły świętego Augustyna z Hippony. Zakon augustianów jest zaliczany do zakonów żebrzących. Ubiorem jest czarny habit z kapturem i skórzanym pasem. Do Polski w jej ówczesnych granicach (konkretnie do Krakowa) zostali sprowadzeni z Czech w 1342 roku przez króla Kazimierza Wielkiego. Samodzielna polska prowincja zakonna powstała 6 lipca 1547 roku.
  Malta, Republika Malty (Repubblika ta’ Malta, Republic of Malta) – państwo wyspiarskie położone w Europie Południowej, na Morzu Śródziemnym, na południe od Sycylii.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Suwerenny Rycerski Zakon Szpitalników Św. Jana, z Jerozolimy, z Rodos i z Malty (pot. szpitalnicy, joannici, kawalerowie maltańscy) – katolicki zakon rycerski.
  Instytut Patrystyczny Augustinianum – uczelnia z siedzibą w Rzymie, w zależności od Stolicy apostolskiej, agregowana do Papieskiego Uniwersytetu Laterańskiego. Specjalizuje się w studiach nad Ojcami Kościoła, a w szczególności nauczaniem Augustyna z Hippony. Posiada jedną z lepszych bibliotek z tej dziedziny. Księgozbiór liczy ok. 60 tys. tomów i 500 tytułów czasopism. Wydaje czasopismo Augustinianum. Od 2008 r. współpracuje z Uniwersytetem rzymskim La Sapienza.
  Prosper Grech OSA (ur. 24 grudnia 1925 w Birgu) – maltański duchowny katolicki, augustianin, wieloletni konsultor Kongregacji Nauki i Wiary, kardynał.
  Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.