• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Birżyniany

  Przeczytaj także...
  Język litewski (lit. lietuvių kalba) - język z zespołu wschodniobałtyckiego języków bałtyckich, wchodzących w skład języków bałtosłowiańskich, którym posługuje się ok. 5 mln osób. Oprócz Litwy językiem tym posługują się Litwini zamieszkujący na zachodzie Białorusi i północno-wschodniej Polsce (Suwalszczyzna), a także w Rosji, Łotwie oraz emigranci w USA, Kanadzie, Australii, Niemczech. Jest językiem urzędowym Litwy.II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.
  Litwa, Republika Litewska (lit. Lietuva, Lietuvos Respublika) – państwo w Europie, jeden z krajów bałtyckich, członek Unii Europejskiej i NATO; graniczy od zachodu z Rosją (obwodem kaliningradzkim), od południowego zachodu z Polską, od wschodu z Białorusią, od północy z Łotwą.

  Birżyniany (lit. Biržuvėnai) – wieś na Litwie, położona w okręgu telszańskim w rejonie telszańskim w starostwie Łukniki, 146 mieszkańców (2001).

  Historia[]

  Był stolicą jednego z traktów Księstwa Żmudzkiego i razem z okolicznymi dobrami wchodziły w skład dóbr stołowych Wielkich Książąt Litewskich.

  W XIV w. był tu dwór Wielkich Książąt Litewskich, w XVII w. dobra należały do Woynów, od których w 1670 r. odkupili Gorscy i byli właścicielami do II wojny światowej.

  Księstwo Żmudzkie – księstwo podległe władcom Polski i Litwy, jednostka podziału terytorialnego Wielkiego Księstwa Litewskiego od 1219 i I Rzeczypospolitej od 1569.Wieś (łac. pagus, rus) – jednostka osadnicza o zwartej, skupionej lub rozproszonej zabudowie i istniejących funkcjach rolniczych lub związanych z nimi usługowych lub turystycznych, nieposiadająca praw miejskich lub statusu miasta (art. 2 ustawy z 29 sierpnia 2003 o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych).

  Zabytki[]

  Zachował się drewniany dwór z XVIII w., zespół zabudowań gospodarczych (kuźnia, elektrownia wodna i młyn), park krajobrazowy (10 ha).

  W parku cmentarz żołnierzy niemieckich z I wojny światowej.

  Bibliografia[]

 • Tomasz Krzywicki: Litwa: przewodnik. Pruszków: Oficyna Wydawnicza "Rewasz", 2005, s. 425-426. ISBN 83-89188-40-6.
 • Linki zewnętrzne[]

 • Strona muzeum w dworze
 • Opis miejscowości • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Królewszczyzna (królewszczyzny, domena królewska, dobra królewskie) – ziemie będące własnością (dominium) monarchy, istniały we wszystkich monarchiach europejskich.
  Okręg telszański (lit. Telšių apskritis) – jeden z dziesięciu okręgów Litwy, ze stolicą w Telszach, położony na Żmudzi (w północno-zachodniej części kraju). Zajmuje powierzchnię 4350 km² i liczy 153 388 mieszkańców, gęstość zaludnienia wynosi 35,3 osób/km².

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.01 sek.