• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bing Crosby  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Nagroda Akademii za najlepszą piosenkę oryginalną (ang. The Academy Award for Best Original Song) – jedna z nagród, którą otrzymują ludzie pracujący w przemyśle filmowym, przyznawaną przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej (Academy of Motion Picture Arts and Sciences). Nominacje przyznawane są przez członków Akademii, którzy są kompozytorami lub autorami tekstów piosenek. Zwycięzcy są wybierani przez wszystkich członków Akademii. Bardzo ważną rzeczą jest to, że wygrywa twórca piosenki, a nie sam utwór, oraz że do tej kategorii nominowane są tylko oryginalne piosenki napisane do filmów. Oscar w tej kategorii pierwszy raz został przyznany w 1934 roku.Anglicy (ang. English people) – naród germański zamieszkujący głównie Wielką Brytanię, zwłaszcza Anglię (ok. 45 mln), posługujący się językiem angielskim z grupy języków germańskich. Poza Zjednoczonym Królestwem mieszkają głównie w Republice Południowej Afryki, Związku Australijskim, Kanadzie i Stanach Zjednoczonych. Anglicy wyznają głównie anglikanizm. Ich kultura zaczęła się kształtować w średniowieczu pod wpływami celtyckimi, romańskimi (gł. francuskimi) oraz skandynawskimi (głównie normańskimi i nordyckimi). Od czasów nowożytnych zaczęła wpływać na kulturę reszty świata. Za pierwszego Anglika uważa się człowieka z Boxgrove, którego szczątki znaleziono w hrabstwie West Sussex.

  Bing Crosby, właśc. Harry Lillis Crosby Jr. (ur. 3 maja 1903 w Tacoma, Waszyngton, zm. 14 października 1977 w Madrycie) – jeden z najpopularniejszych piosenkarzy i aktorów amerykańskich XX w. Uważany za główne źródło inspiracji dla gwiazd muzyki, takich jak Frank Sinatra czy Dean Martin. Crosby jest rekordzistą w wielu kategoriach. Czterdzieści singli piosenkarza notowanych było na pierwszym miejscu list przebojów, co stanowi niepobity rekord. Najbardziej znany z nich, utwór White Christmas, jest najlepiej sprzedającym się singlem w historii muzyki rozrywkowej. Piosenki w wykonaniu Crosby’ego były 14-krotnie nominowane do Oscara, a cztery z nich otrzymały to wyróżnienie. W 1948 roku amerykańskie ankiety ogłosiły go najbardziej podziwianym żyjącym człowiekiem (ang. most admired man alive), w których Crosby wyprzedził Jackie Robinsona i papieża Piusa XII. Piosenkarz ponadto jest najczęściej nagrywanym piosenkarzem w historii.

  Radio – dziedzina techniki zajmująca się przekazywaniem informacji na odległość za pomocą fal elektromagnetycznych.Dean Martin właściwie Dino Paul Crocetti (ur. 7 czerwca 1917 w Steubenville, Ohio, zm. 25 grudnia 1995 w Los Angeles, Kalifornia) – amerykański piosenkarz i aktor pochodzenia włoskiego.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Harry Lillis Crosby w wieku dziewięciu lat (1912)

  Syn Catherine Crosby (1873-1964) z d. Harrigan, Irlandki z pochodzenia, i Harry’ego Crosby’ego Sr. (1871-1950), mającego angielskich przodków. Jego kariera rozpoczęła się w 1926 r. i trwała aż do jego niespodziewanej śmierci (zmarł na atak serca grając w swoją ulubioną grę – golfa).

  Pius XII (łac. Pius XII, właśc. Eugenio Maria Giuseppe Giovanni Pacelli; ur. 2 marca 1876 w Rzymie, zm. 9 października 1958 w Castel Gandolfo) – papież i 2. Suweren Państwa Miasto Watykan w okresie od 2 marca 1939 do 9 października 1958.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Crosby (lata 30)

  Fascynacja jazzem rozpoczęła się u niego, gdy jako młody chłopiec zobaczył koncert Ala Jolsona w 1917 r.. Wtedy postanowił zostać piosenkarzem. Podczas studiów na Gonzaga University ćwiczył grę na perkusji, dzięki czemu został zaangażowany do orkiestry Musicaladers pod dyrekcją Ala Rinkera, z którą w 1926 r. wystąpił w Metropolitan Theatre w Los Angeles. Został wtedy zauważony przez Paula Whitemana, dzięki czemu 6 grudnia 1926 r. zadebiutował w Tivoli w Chicago.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Madryt (hiszp. Madrid) – stolica i największe miasto Hiszpanii, położony w środkowej części kraju u podnóża Sierra de Guadarrama (Wyżyna Kastylijska) nad rzeką Manzanares.
  Okładka albumu kompilacyjnego Crosby’ego St. Patrick's Day wydanego w 1947 roku
  Kadr z filmu Idąc moją drogą (1944)

  W 1930 r. po raz pierwszy wystąpił w filmie Król jazzu (King of Jazz), gdzie wykonał kilka piosenek. Później występował w wielu innych filmach, a za rolę w Idąc moją drogą z 1944 r. w reżyserii Leo McCareya, otrzymał Oscara dla najlepszego aktora.

  Rosemary Clooney (ur. 23 maja 1928 w Maysville w stanie Kentucky, zm. 29 czerwca 2002 w Beverly Hills) – amerykańska piosenkarka i aktorka.Paul Whiteman (ur. 28 marca 1890 w Denver, zm. 29 grudnia 1967 w Doylestown) – amerykański kierownik orkiestry jazzowej.

  Crosby uważany jest za główne źródło inspiracji innych, legendarnych już postaci, jak Frank Sinatra, z którym grał w wielu filmach (np. Wyższe sfery), Perry Como czy Dean Martin, a z postaci bardziej współczesnych Michael Bublé. Nagrał jedną z najbardziej popularnych i znanych piosenek pop kultury anglosaskiej „White Christmas”, która pochodzi z filmu Gospoda świąteczna.

  Pierino Ronald „Perry” Como (ur. 18 maja 1912 w Canonsburg w Pensylwanii, zm. 12 maja 2001 w Jupiter Inlet Colony, Floryda) – amerykański piosenkarz i osobowość telewizyjna pochodzenia włoskiego. Uważany za jednego z najbardziej popularnych amerykańskich piosenkarzy solowych wszech czasów (często stawiany pod tym względem obok Franka Sinatry czy Elvisa Presleya). Karierę rozpoczął w roku 1933 śpiewając w zespole Freddy Carlone’s Dance Band. Okres jego największej sławy przypada na lata 40. i 50.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  W 1962 r. Crosby został pierwszym wykonawcą wyróżnionym nagrodą Grammy za całokształt twórczości.

  Jedna z trzech gwiazd Binga Crosby’ego w Hollywoodzkiej Alei Gwiazd

  Posiada trzy gwiazdy w Alei Gwiazd w Los Angeles w kategoriach: Radio, Nagranie muzyczne oraz Film kinowy.

  Bing i jego druga żona Kathryn Grant Crosby (1976)

  Był dwukrotnie żonaty; po raz pierwszy z aktorką i piosenkarką Dixie Lee (1909–1952), z którą miał czterech synów: Gary Crosby (1933–1995), Dennis Crosby (1934–1991), Phillip Crosby (1934–2004) i Lindsay Crosby (1938–1989), a po jej śmierci z Kathryn Grant (ur. 1933), z którą miał dwóch synów: Harry Crosby (ur. 1958), Nathaniel Crosby (ur. 1961) i córkę – Mary Crosby (ur. 1959).

  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).Dziewczyna z prowincji (ang. The Country Girl, 1954) − amerykański dramat filmowy w reżyserii i według scenariusza George’a Seatona, będący adaptacją sztuki teatralnej autorstwa Clifforda Odetsa. Obraz opowiada historię aktora, dawnego gwiazdora musicali, który skończył jako alkoholik. Gdy pojawia się ambitny reżyser oraz wizja wskrzeszenia kariery, jedynie wyrozumiała żona, będzie potrafiła dostrzec fortele chciwego reżysera.
  Grób Crosby’ego (na nagrobku widnieje błędny rok urodzenia)

  Bing Crosby zmarł 14 października 1977 roku na polu golfowym Golf La Moraleja w Madrycie w Hiszpanii, gdzie grał w golfa ze swoimi towarzyszami. Po skończonej grze Bing ukłonił się w stronę obserwujących go fanów i powiedział: „To była świetna gra w golfa, chłopaki”. Wracając do klubu nagle upadł i zmarł na miejscu z powodu potężnego zawału serca. Jego pogrzeb odbył się o 5.00 rano 18 października 1977 roku na cmentarzu Holy Cross, Culver City w Kalifornii. Na ceremonii pogrzebowej byli obecni: żona Binga – Kathryn Grant Crosby, jego dzieci oraz rodzeństwo, a także Bob Hope, Rosemary Clooney i Phil Harris.

  Jackie Roosevelt Robinson (ur. 31 stycznia 1919, zm. 24 października 1972) – amerykański baseballista, który występował głównie na pozycji drugobazowego. Jako pierwszy afroamerykanin w XX wieku zagrał w amerykańskiej Major League Baseball.Robin i 7 gangsterów – amerykanski film fabularny z 1964 roku w reżyserii Gordona Douglasa. Film nakręcono w Burbank.

  Filmografia[ | edytuj kod]

  Filmy[ | edytuj kod]

 • 1930: Król jazzu jako on sam
 • 1930: Reaching for the Moon jako Bing
 • 1931: Confessions of a Co-Ed jako piosenkarz
 • 1931: I Surrender Dear jako Bing
 • 1931: One More Chance jako Bing Bangs
 • 1932: Dream House jako Bing Fawcett
 • 1932: Billboard Girl jako Bing
 • 1932: Wielka transmisja jako on sam
 • 1933: Blue of the Night jako Bing
 • 1933: Sing, Bing, Sing jako Bing
 • 1933: College Humor jako profesor Frederick Danvers
 • 1933: Too Much Harmony jako Eddie Bronson
 • 1933: Please jako on sam / Howard Jones
 • 1933: Going Hollywood jako Bill 'Billy' Williams
 • 1934: Just an Echo jako on sam
 • 1934: We're Not Dressing jako Stephen Jones
 • 1934: Miłość dla początkujących jako Paul Lawton
 • 1934: Tutaj jest moje serce jako J. Paul Jones
 • 1935: Mississippi jako Tom Grayson
 • 1935: Two for Tonight jako Gilbert Gordon
 • 1935: The Big Broadcast of 1936 w roli samego siebie
 • 1936: Anything Goes jako Billy Crocker
 • 1936: Rhythm on the Range jako Jeff Larabee
 • 1936: Grosze z nieba jako Larry Poole
 • 1937: Waikiki Wedding jako Tony Marvin
 • 1937: Double or Nothing jako „Lefty” Boylan
 • 1938: Doctor Rhythm jako doktor Bill Remsen
 • 1938: Sing You Sinners jako Joe Beebe
 • 1939: Miesiąc miodowy w Paryżu jako 'Lucky' Lawton
 • 1939: East Side of Heaven jako Denny Martin
 • 1939: Łowca talentów jako Larry Earl
 • 1940: Droga do Singapuru jako Joshua Mallon V
 • 1940: If I Had My Way jako Buzz Blackwell
 • 1940: Rhythm on the River jako Bob Sommers
 • 1941: Droga do Zanzibaru jako Chuck Reardon
 • 1941: Birth of the Blues jako Jeff Lambert
 • 1942: My Favorite Blonde (niewymieniony w czołówce)
 • 1942: Gospoda świąteczna jako Jim Hardy
 • 1942: Droga do Maroka jako Jeff Peters
 • 1942: Star Spangled Rhythm w roli samego siebie
 • 1943: Dixie jako Daniel Decatur Emmett
 • 1944: Idąc moją drogą jako ojciec O’Malley
 • 1944: Księżniczka i Pirat jako ukochany Margaret
 • 1944: Here Come the Waves jako Johnny Cabot
 • 1945: Dzwony Najświętszej Marii Panny jako ojciec O’Malley
 • 1945: Duffy's Tavern w roli samego siebie
 • 1946: Droga do Utopii jako Duke Johnson/Junior Hooton
 • 1946: Blue Skies jako Johnny Adams
 • 1947: Witaj, przybyszu jako doktor James 'Jim' Pearson
 • 1947: Variety Girl w roli samego siebie
 • 1947: Droga do Rio jako Scat Sweeney
 • 1948: Cesarski walc jako Virgil Smith
 • 1949: Jankes na dworze króla Artura jako Hank Martin/Sir Boss
 • 1949: Top o' the Morning jako Joe Mulqueen
 • 1949: Przygody Ichaboda i Pana Ropucha jako Ichabod Crane/Brom Bones (narrator)
 • 1950: Riding High jako Dan Brooks
 • 1950: Mr. Music jako Paul Merrick
 • 1951: Przybywa narzeczony jako Pete Garvey
 • 1952: Just for You jako Jordan Blake
 • 1952: Droga do Bali jako George Cochran
 • 1953: Little Boy Lost jako Bill Wainwright
 • 1954: Białe Boże Narodzenie jako Bob Wallace
 • 1954: Dziewczyna z prowincji jako Frank Elgin
 • 1956: Anything Goes jako Bill Benson
 • 1956: Wyższe sfery jako C.K. Dexter-Haven
 • 1957: Człowiek w ogniu jako Earl Carleton
 • 1959: Say One for Me jako ojciec Conroy
 • 1960: Pokochajmy się jako on sam
 • 1960: Najwyższy czas jako Harvey Howard
 • 1960: Pepe jako jedna z hollywoodzkich gwiazd
 • 1962: Droga do Hong Kongu jako Harry Turner
 • 1964: Robin i 7 gangsterów jako Alan A Dale
 • 1966: Ringo Kid jako Josiah Boone
 • 1972: Cancel My Reservation jako on sam
 • 1974: To jest rozrywka! jako współgospodarz
 • 1976: To jest rozrywka! II (materiał archiwalny)
 • Programy telewizyjne[ | edytuj kod]

 • 1956: High Tor
 • 1957: The Edsel Show
 • 1961: Bing Crosby in London
 • 1964–1965: The Bing Crosby Show
 • 1964–1970: The Hollywood Palace
 • 1967: A Little Bit of Irish
 • 1970: Goldilocks
 • 1971: Ogród doktora Cooka
 • 1975: Bing Crosby and Fred Astaire: A Couple of Song and Dance Men
 • 1977: Bing Crosby's Merrie Olde Christmas
 • Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Aleja Gwiazd (ang. Hollywood Walk of Fame, pol. także: Hollywoodzka Aleja Sławy, Hollywoodzka Aleja Gwiazd) – chodnik wzdłuż Hollywood Boulevard oraz Vine Street w Los Angeles, w dzielnicy Hollywood, zawierający ponad 2600 pięcioramiennych gwiazd, upamiętniających znane osobistości świata show-biznesu. Swoje gwiazdy ma również kilkanaście fikcyjnych postaci oraz Disneyland.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Golf – sport uprawiany na otwartych trawiastych terenach, polegający na wrzucaniu małej piłki do otworów w ziemi (mających kształt cylindra o średnicy 108 mm) za pomocą uderzeń specjalnymi kijami. Celem gracza jest wrzucenie piłeczki do dołka w jak najmniejszej liczbie uderzeń. Golf był dyscypliną olimpijską w latach 1900-1904. Ponownie zagości na tej imprezie w roku 2016 w Rio de Janeiro.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Culver City - miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Kalifornia, w hrabstwie Los Angeles. W 2000 liczyło 38 816 mieszkańców.
  Thomas Leo McCarey (ur. 3 października 1898 w Los Angeles - zm. 5 lipca 1969 w Santa Monica) - amerykański reżyser, scenarzysta i producent filmowy. Zrealizował ponad 100 filmów, głównie komedii. Laureat dwóch Oscarów dla najlepszego reżysera za filmy Naga prawda (1937) oraz Idąc moją drogą (1944). W 1946 otrzymał nominację do tej nagrody za reżyserie filmu Dzwony Najświętszej Marii Panny (1945).
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Nagrody Grammy (ang. Grammy Award) − przyznawane corocznie przez amerykańską Narodową Akademię Sztuki i Techniki Rejestracji, honorują wyróżniające się osiągnięcia w muzyce. Ceremonie rozdania nagród uświetniają występy cenionych artystów, zaś sama Grammy uważana jest poniekąd za muzycznego Oscara.
  Idąc moją drogą (ang. Going My Way, 1944) – amerykański melodramat w reżyserii Leo McCareya. Obraz nagrodzony Oscarem dla Najlepszego Filmu Roku.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.094 sek.