• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Billie Jean  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
  Przeczytaj także...
  Michael Joseph Jackson (ur. 29 sierpnia 1958 w Gary w stanie Indiana, zm. 25 czerwca 2009 w Los Angeles) – amerykański muzyk, artysta estradowy, tancerz, kompozytor, autor tekstów i filantrop, którego kariera i życie osobiste stały się ważną częścią kultury masowej ostatnich czterech dekad. Znany jako jeden z najlepszych wykonawców muzyki pop i jeden z najpopularniejszych muzyków w historii, nazywany „Królem Popu”.Rolling Stone Magazine – czasopismo założone w 1967 r. w San Francisco przez Janna Wennera i Ralpha J. Gleasona, jako organ ideowy kultury, a przede wszystkim muzyki hippisowskiej.

  "Billie Jean" – singel Michaela Jacksona z 1983 z jego albumu Thriller. Oprócz zajęcia pierwszego miejsca na liście Billboardu, utwór był także numerem jeden na liście singli R&B przez dziewięć tygodni w Stanach Zjednoczonych i jest znany jako jedna z najlepiej przyjętych przez krytyków kompozycja Michaela Jacksona. Została uznana za najlepszy singel roku przez krytyków The Village Voice i otrzymała dwie nagrody Grammy w 1984, w kategoriach: Best Male R&B Vocal Performance oraz Best New Rhythm & Blues Song. Została nominowana do Grammy w kategorii Record of the Year i Song of the Year, razem z "Beat It" w 1984. W 2005, magazyn Blender uznał "Billie Jean" za najlepszy utwór od 1980.

  Moonwalk lub backslide – styl taneczny, tzw. "księżycowy chód". Popularność zdobył w latach 80. za sprawą Michaela Jacksona, który w 1983 r., w programie telewizyjnym Motown 25: Yesterday, Today, Forever przedstawił go w trakcie wykonywania utworu "Billie Jean". Od tego czasu moonwalk stał się jego znakiem firmowym. Moonwalk polega na wywołaniu wrażenia, iż tancerz porusza się naprzód, gdy w istocie przesuwa się w przeciwnym kierunku.Billboard (The International Music-Record-Tape Newsweekly) – amerykański tygodnik poświęcony przemysłowi muzycznemu w Stanach Zjednoczonych.

  W 2004 utwór tytułowy został sklasyfikowany na 58. miejscu listy 500 utworów wszech czasów magazynu Rolling Stone.

  6 marca 2006, "Billie Jean" została wydana ponownie w postaci singla w Wielkiej Brytanii jako część Visionary: The Video Singles. Singel dotarł do 11 miejsca na UK Top 40.

  Głównie poprzez wpływ, jaki wywarł na przemysł muzyczny teledysk, a także wykonanie piosenki na żywo, podczas którego Jackson przywdziewał czarny kapelusz z pofałdowanym wierzchem, czarną, lśniącą marynarkę i pojedynczą cekinową rękawicę oraz wykonuje swój najsłynniejszy ruch taneczny, tzw. moonwalk, "Billie Jean" jest uznawana za jego znak rozpoznawczy.

  David Joel Williams (ur. 26 lutego 1988 w Brisbane) – australijski piłkarz występujący na pozycji napastnika. Zawodnik klubu Melbourne Heart.Marc Eric Terenzi (ur. 27 czerwca 1978 w Newton, w stanie Massachusetts) – amerykański muzyk pop, były członek boysbandu Natural.

  Spis treści

 • 1 Historia
 • 2 Wykonanie na Motown 25
 • 3 Billie Jean 2008
 • 4 Nawiązania
 • 5 Lista utworów
 • 5.1 Wydanie oryginalne
 • 5.1.1 USA
 • 5.1.2 Wielka Brytania
 • 5.2 Visionary
 • 6 Informacje
 • 7 Ciekawostki
 • 8 Przypisy
 • 9 Bibliografia
 • Historia[]

  Michael Jackson zaczął pisać pierwszą wersję demo piosenki w swoim domu w Wilson w Północnej Karolinie, jesienią 1981. Kiedy przedstawił ją swojemu producentowi, Quincy'emu Jonesowi, Jones chciał zatytułować piosenkę "Not My Lover". Uważał, że gdy słuchacze zaznajomią się z tytułem, mogą uznać, że Jackson nawiązuje do gwiazdy tenisa, którą była wówczas Billie Jean King. Powiedział również, iż intro do piosenki jest zbyt długie; Jackson odpowiedział, że długie intro sprawia, że chce się tańczyć. Jackson wygrał różnicę zdań: tytuł został, a piosenka miała długie intro.

  The Village Voice (dosłownie: "Głos Wsi") – amerykański bezpłatny "alternatywny" tygodnik muzyczny (ISSN 0042-6180), wydawany w Nowym Jorku od października 1955. Założycielami gazety byli Dan Wolf, Ed Fancher i Norman Mailer. Właścicielem jest korporacja Village Voice Media (przekształcona w 2006 z New Times Media), wydawcą Michael Cohen, a redaktorem naczelnym Tony Ortega (stan na rok 2009). Nakład gazety wynosi niespełna ćwierć miliona egzemplarzy, w Internecie publikowana jest też wersja elektroniczna.Billie Jean King, z domu Moffitt (ur. 22 listopada 1943 r. w Long Beach, Kalifornia) – tenisistka amerykańska, zwyciężczyni trzydziestu dziewięciu turniejów wielkoszlemowych w grze pojedynczej, podwójnej i mieszanej, zdobywczyni Pucharu Federacji, działaczka na rzecz sportu kobiecego. Na jej cześć w sierpniu 2006 roku nazwano kompleks sportowy, na którym odbywa się wielkoszlemowy US Open.

  Postać Billie Jean jest wprowadzona poprzez krótkie nawiązanie w pierwszym utworze albumu "Thriller", pt. "Wanna Be Startin' Somethin'".

  Uważa się, że Jackson nagrał wokal za pierwszym podejściem. Jednak to jego aranżacja pomogła "Billie Jean" stać się wyjątkowym utworem. Jackson chciał napisać "idealną partię basu" i pracował nad nią przez kilka tygodni, zanim osiągnął efekt finalny. Linia basowa, nagrana przez Louisa Johnsona, jest jednym z najlepszych muzycznych dokonań Jacksona. Zaaranżował również partie perkusji i syntezatorów, a także z niewielką pomocą Jerry'ego Heya pracował nad smyczkami i sekcją dętą. Nagranie jego wokali w tle zakończyło produkcję "Billie Jean" na kilka tygodni przed ustanowieniem przez Epic premiery "Thrillera" na 1 grudnia 1982. "Billie Jean" stała się drugim singlem w styczniu 1983.

  Quincy Delight Jones, Jr. (ur. 14 marca 1933 w Chicago) – amerykański trębacz, kompozytor, aranżer i producent muzyczny. Odznaczony Narodowym Medalem Sztuki oraz laureat NEA Jazz Masters Award.Fender Rhodes - instrument muzyczny, typ elektrycznego fortepianu. Największą popularność osiągnął w latach 70. XX wieku. Aktualnie uznawany jest za klasyczny instrument elektroniczny (lub raczej elektryczno-akustyczny).


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Bruce Swedien (ur. 1934 w Minneapolis) – realizator dźwięku i producent muzyczny pochodzenia skandynawskiego. Jest szczególnie znany ze swojej współpracy z Michaelem Jacksonem i Quincym Jonesem.
  IGN (Imagine Games Network) – amerykański internetowy serwis informacyjny, skupiający się głównie na grach komputerowych i wideo, założony w 1998 roku. Strona podzielona jest na "kanały": PC, Wii, Nintendo DS, Xbox 360, Xbox One, PlayStation 3, PlayStation 4, Vita, Wireless i Retro. Każdy kanał zawiera własne wiadomości, recenzje i zapowiedzi.
  Christopher Cornell, właściwie Christopher John Boyle (ur. 20 lipca 1964 w Seattle) – amerykański muzyk, wokalista, multiinstrumentalista i autor tekstów. Największą popularność przyniosły mu występy w zespole Soundgarden (1984-1997 i od 2010). W latach 2001-2007 był wokalistą w supergrupie rockowej, Audioslave którą stworzył wraz z byłymi członkami Rage Against the Machine. W 1990 roku, powołał do życia jednorazowy projekt Temple of the Dog. Nagrana płyta miała być "terapią" po śmierci przyjaciela Cornella, Andrew Wooda, ówczesnego wokalisty Mother Love Bone. Prowadził również karierę solową, w trakcie której nagrał 3 płyty: "Euphoria Morning", "Carry On" i "Scream". Znany z szerokiej skali głosu, która wynosi ponad 4 oktawy, oraz wysokich umiejętności technicznych. W 2006 roku wokalista został sklasyfikowany na 4. miejscu listy 100 najlepszych wokalistów wszech czasów według Hit Parader. W 2010 roku, muzyk zapowiedział na swoim twitterze reaktywację swojego macierzystego zespołu, Soundgarden.
  Thriller – album piosenkarza Michaela Jacksona, wydany 30 listopada 1982 r. przez wytwórnię Epic Records. Dzięki albumowi Thriller Michael Jackson stał się najpopularniejszym wykonawcą ostatnich dekad XX wieku i zapoczątkował wzrost popularności muzyki pop na świecie (który trwa do dzisiaj). Thriller to najlepiej sprzedający się album wszech czasów. Liczba sprzedanych egzemplarzy wynosi ok. 107 mln (30 mln w Stanach Zjednoczonych). Jest to jeden z zaledwie trzech albumów, które pozostały w pierwszej dziesiątce notowań Billboardu przez cały rok, spędzając 80 tygodni w pierwszej dziesiątce.
  Blender jest amerykańskim magazynem muzycznym, który sam określa siebie jako "ostateczny poradnik muzyczny i coś więcej". Magazyn jest znany z publikacji zdjęć o lekkim zabarwieniu erotycznym uznanych gwiazd muzycznych. Jest wydawany przez jeden z największych niezależnych koncernów wydawniczych Dennis Publishing Ltd.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.024 sek.