• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Billie Holiday

  Przeczytaj także...
  Filadelfia (ang. Philadelphia wymowa: /ˌfɪləˈdɛlfiə/) – miasto na północno-wschodnim wybrzeżu USA, w stanie Pensylwania, u ujścia rzeki Delaware do Atlantyku. Największe pod względem liczby ludności miasto w Pensylwanii i szóste w kraju.Count Basie, właśc. William James Basie (ur. 21 sierpnia 1904 w Red Bank w stanie New Jersey, zm. 26 kwietnia 1984 w Hollywood na Florydzie) – amerykański pianista jazzowy, kompozytor i bandlider. Laureat NEA Jazz Masters Award 1983.
  John Keith „Johnny” Hodges (ur. 25 lipca 1906 w Cambridge, zm. 11 maja 1970 w Nowym Jorku) – amerykański saksofonista jazzowy grający na saksofonach altowym i sopranowym oraz na klarnecie; najbardziej znany ze swej gry w big bandzie Duke’a Ellingtona.

  Billie Holiday, właściwie Elinore Harris (ur. 7 kwietnia 1915 w Filadelfii, zm. 17 lipca 1959 w Nowym Jorku) – amerykańska śpiewaczka jazzowa; przedstawicielka „miejskiej”, swingowej odmiany wokalistyki jazzowej. Przez Lestera Younga, lojalnego przyjaciela i partnera muzycznego, nazywana także Lady Day. Utwory, do których napisała teksty – m.in. „God Bless the Child”, „Don’t Explain” i „Lady Sings the Blues” – na przestrzeni lat stały się jazzowymi klasykami.

  Lester Willis Young, pseud. „Prez” lub „Pres” (ur. 27 sierpnia 1909 w Woodville w stanie Missisipi, zm. 15 marca 1959 w Nowym Jorku) – amerykański saksofonista i kompozytor jazzowy.Artie Shaw, właśc. Arthur Jacob Arshawsky (ur. 23 maja 1910 w Nowym Jorku, zm. 30 grudnia 2004 w Thousand Oaks) – amerykański klarnecista jazzowy, kompozytor, bandlider i pisarz.

  Życiorys[]

  Kiedy się urodziła, jej matka, Sadie Fagan, miała 13 lat, a ojciec, Clarence Holiday – 15. W wieku 10 lat wyznała, że została zgwałcona. W 1926 dostała się do katolickiego domu poprawczego, z którego później uciekła. Po przeprowadzce wraz z matką do Nowego Jorku, dostała pracę jako wokalistka w jednym z klubów Harlemu, co spowodowało, że zaczęła poświęcać muzyce coraz więcej uwagi.

  Mildred Bailey, właśc. Mildred Rinker (ur. 27 lutego 1907 w Tekoa, stan Waszyngton, zm. 12 grudnia 1951 w Poughkeepsie, stan Nowy Jork) – amerykańska wokalistka i pianistka, pierwsza niemurzyńska śpiewaczka jazzowa.Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.

  W 1933 została dostrzeżona przez Johna Hammonda, który pomógł jej w nagraniu pierwszych utworów. Od 1935 współpracowała z grupą Teddy’ego Wilsona, w 1937 została wokalistką big bandu Counta Basiego, a w 1938 dołączyła do grupy Artiego Shawa. W międzyczasie śpiewała też u boku takich artystów jak: Ben Webster, Johnny Hodges, Bunny Berigan, Roy Eldridge i Lester Young.

  Theodore Shaw „Teddy” Wilson (ur. 24 listopada 1912 w Austin, zm. 31 lipca 1986 w New Britain) – amerykański pianista jazzowy, przedstawiciel stylu swing, którego wirtuozowską grę cechowały elegancja i komunikatywność. Był także popularyzatorem i nauczycielem jazzu. W 1986 został uhonorowany NEA Jazz Masters Award.Roy David Eldridge (ur. 30 stycznia 1911 r. w Pittsburghu, stan Pensylwania, zm. 26 lutego 1989 r.) – amerykański muzyk jazzowy i instrumentalista, znany również pod pseudonimem Little Jazz. Trębacz znany ze współpracy z Benny Goodmanem, Countem Basiem czy Colemanem Hawkinsem.

  W roku 1943 została wybrana w ankiecie magazynu Esquire „najlepszą wokalistką”, przed Mildred Bailey i Ellą Fitzgerald.

  Uzależnienie od alkoholu i narkotyków stały się przyczyną narastających kłopotów zdrowotnych. Była również kilkakrotnie aresztowana za posiadanie narkotyków, a wyrok za ich zażywanie łączył się także z odebraniem pozwolenia na występy na żywo. W maju 1958 roku trafiła do szpitala z powodu dolegliwości serca i marskości wątroby, która stała się również przyczyną jej śmierci 17 lipca 1959.

  Ella Jane Fitzgerald (ur. 25 kwietnia 1917 w Newport News, zm. 15 czerwca 1996 w Beverly Hills) – amerykańska wokalistka jazzowa, zwana „Pierwszą Damą Piosenki” (ang. First Lady of Song). Jedna z najwybitniejszych śpiewaczek w historii tego gatunku. Odznaczona Medalem Wolności przez prezydenta George’a Busha.Strange Fruit – piosenka najbardziej znana w wykonaniu Billie Holiday, która pierwszy raz zaśpiewała i nagrała ją w 1939 roku. Tekst napisany jako wiersz przez nauczyciela i autora piosenek Abela Meeropola opublikowany w 1936 roku opisuje lincz na Afroamerykanach. Stał się protest songiem przeciwko rasizmowi śpiewanym m.in. także przez Ninę Simone. W 1978 roku wersja Billie Holiday została umieszczona w Grammy Hall of Fame. W 1999 roku magazyn Time ogłosił ją piosenką wieku.

  Była osobą biseksualną.

  Billie Holiday nagrała ponad 350 płyt, w tym około 70 z Teddym Wilsonem i Lesterm Youngiem. Spopularyzowała pieśń Strange Fruit, protest przeciwko dyskryminacji rasowej mówiący o linczu dokonanym na Afroamerykaninie.

  W 2000 Billie Holiday została wprowadzona do Rock and Roll Hall of Fame.

  Przypisy

  1. Częstokroć prawdziwe nazwisko Holiday podawane jest błędnie jako Eleanora Gough, Eleanora Fagan Gough, Eleanora Gough McKay czy Eleanora Gough Harris. Por. Internet Accuracy Project (ang.). [dostęp 28 stycznia 2010].
  2. John Bush: Billie Holiday Biography (ang.). www.allmusic.com. [dostęp 2016-07-02].
  3. Clarence Holiday był przybranym ojcem, prawdziwym, wg metryki urodzenia, był Frank DeViese. Por. Internet Accuracy Project (ang.). [dostęp 28 stycznia 2010].
  4. Miguel del Arco, Olga Caporal: Magiczny świat jazzu. 2. Ballady jazzowe – muzyka przy świetle księżyca. Kraków: Marketing Room Poland, 2009, s. 27–32. ISBN 978-83-61923-02-2.
  5. Billie Holiday & Louis McKay w serwisie panachereport.com, dostęp 2009-09-01.
  6. Farah Griffin Lady or the Tramp. The Billie Holiday Myth in a Different Light w serwisie sas.upenn.edu, dostęp 2009-09-01.
  7. Billie Holiday w bazie Notable Names Database (ang.)
  8. Joachim Ernst Berendt: Wszystko o jazzie. Od Nowego Orleanu do jazz-rocka. Kraków: Polskie Wydawnictwo Muzyczne, 1991, s. 411. ISBN 83-224-0411-5.
  9. Billie Holiday: inducted in 2000 (ang.). The Rock and Roll Hall of Fame and Museum, Inc.. [dostęp 2016-07-01].
  Benjamin Francis Webster (ur. 27 marca 1909 w Kansas City, Missouri, zm. 20 września 1973 w Amsterdamie) – amerykański jazzowy saksofonista tenorowy.Swing (z ang. kołysać się) - kierunek muzyki jazzowej popularny na przełomie lat 30. i 40. XX wieku. Swing to muzyka synkopowana, w której dużą rolę gra sekcja rytmiczna współpracująca z instrumentami dętymi.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Biseksualizm – odczuwanie popędu płciowego lub emocjonalnego do osobników obu płci. Sam termin został wprowadzony około roku 1809 przez botaników i początkowo odnosił się wyłącznie do roślin. Jako określenie orientacji zaczął funkcjonować prawdopodobnie dopiero w XX wieku, kiedy rozpoczęto szersze badania nad ludzką seksualnością.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Jazz – gatunek muzyczny, który powstał w początkach XX wieku (zapoczątkowany około 1900 roku), na południu Stanów Zjednoczonych w dzielnicy prostytutek Storyville w Nowym Orleanie; tradycyjnie początki jazzu łączą się z Congo Square jako połączenie muzyki zachodnioafrykańskiej i europejsko-amerykańskiej (bluesa, ragtime’u i muzyki europejskiej). Stanowi on połączenie muzyki ludowej, artystycznej i rozrywkowej.
  Nowy Jork (ang. City of New York, również New York, New York City) – najludniejsze miasto w Stanach Zjednoczonych, a zarazem centrum jednej z najludniejszych aglomeracji na świecie. Nowy Jork wywiera znaczący wpływ na światowy biznes, finanse, media, sztukę, modę, badania naukowe, technologię, edukację oraz rozrywkę. Będąc między innymi siedzibą Organizacji Narodów Zjednoczonych, stanowi ważne centrum spraw międzynarodowych i jest powszechnie uważany za kulturalną stolicę świata.
  John Henry Hammond II (ur. 15 grudnia 1910, zm. 10 lipca 1987) był amerykańskim producentem muzycznym i łowcą talentów. Zapisał się jako jedna z najbardziej wpływowych osób w historii XX-wiecznej muzyki popularnej. Uważa się go za odkrywcę m.in. takich talentów jak Bob Dylan, Aretha Franklin i Billie Holiday.
  God Bless the Child – piosenka napisana przez Billie Holiday i Arthura Herzoga, Jr. w 1939 roku i pierwszy raz nagrana w 1941 roku w wytwórni płytowej Okeh Records.
  Esquire − amerykański magazyn dla mężczyzn ukazujący się od 1933 roku. Redaktorem naczelnym jest David M. Granger.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.041 sek.