• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Billel Dziri

  Przeczytaj także...
  National-football-teams.com – angielska strona internetowa o tematyce piłkarskiej. Dziś strona dostępna jest jedynie w języku angielskim. Puchar Narodów Afryki 1996 był 20 edycją Pucharu Narodów Afryki. Turniej odbył się w Republice Południowej Afryki. 16 drużyn rywalizowało w 4 grupach. Mistrzem pierwszy raz została reprezentacja Republiki Południowej Afryki, pokonując w finale Tunezję 2:0.
  Puchar Algierii (arab. كأس الجزائر) - to turniej piłkarski w Algierii. W rozgrywkach biorą udział wszystkie kluby piłkarskie zrzeszone w związku. Został założony w październiku 1962 roku, trzy miesiące po odzyskaniu niepodległości. Pierwsza edycja miała wystartowała już w rok później. Do tej pory nie rozegrano tylko dwóch edycji w 1990 i 1993 r.
  .mw-parser-output .infobox td>.kariera td{padding:2px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(1){min-width:61px}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(2){width:100%}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(3){text-align:right}.mw-parser-output .kariera td:nth-child(4){text-align:right}

  Billel Dziri (ur. 21 stycznia 1972 w Algierze) – algierski piłkarz grający na pozycji pomocnika. W reprezentacji Algierii rozegrał 93 mecze i strzelił 9 goli.

  Puchar Narodów Afryki 2002 rozegrano na boiskach Mali. W turnieju wzięło udział 16 zespołów wyłonionych w eliminacjach.Reprezentacja Nigerii w piłce nożnej jest jedną z najbardziej utytułowanych drużyn narodowych w Afryce. Trzykrotnie startowała w mistrzostwach świata, trzy razy triumfowała w rozgrywkach o Puchar Narodów Afryki, ma na swoim koncie liczne sukcesy w futbolu juniorskim i młodzieżowym, a w 1996 roku – jako pierwsza drużyna z Czarnego Kontynentu – zdobyła złoty medal na Igrzyskach Olimpijskich.

  Kariera klubowa[ | edytuj kod]

  Karierę piłkarską Dziri rozpoczął w klubie NA Hussein Dey. W 1990 roku awansował z drużyny juniorskiej do seniorów i zadebiutował wówczas w jej barwach w pierwszej lidze algierskiej. W NA Hussein Dey występował do 1995 roku, a następnie odszedł z niego do stołecznego USM Algier. Grał w nim przez półtora sezonu i w tym okresie wywalczył mistrzostwo Algierii w 1996 oraz Puchar Algierii w 1997 roku.

  Algieria (arab. الجزائر, trl. Al-Jazā’ir, trb. Al-Dżaza’ir), Algierska Republika Ludowo-Demokratyczna (arab. الجمهورية الجزائرية الديمقراطية الشعبية, trl. Al-Jumhūriyyah al-Jazā’iriyyah ad-Dīmuqrāţiyyah ash-Sha‘biyyah, trb. Al-Dżumhurijja al-Dżaza’irijja ad-Dimukratijja asz-Szabijja, tamazight ⴷⵣⴰⵢⴻⵔ) – 10. co do wielkości państwo świata (największe w Afryce), położone w Afryce Północnej nad Morzem Śródziemnym, członek Unii Afrykańskiej. Znaczną część obszaru Algierii zajmują wchodzące w skład Sahary pustynie oraz półpustynie. Katar (arab. قطر – trl. Qaţar, trb. Katar), Państwo Katar (arab. دولة قطر – trl. Dawlat Qaţar, trb. Daulat Katar) – państwo położone we wschodniej części Półwyspu Arabskiego (na półwyspie Katar) nad Zatoką Perską. Graniczy z Arabią Saudyjską.

  Na początku 1998 roku Dziri przeszedł do tunezyjskiego Étoile Sportive du Sahel z miasta Susa. W 1998 roku zdobył z ES Sahel Superpuchar Afryki. W 1999 roku Algierczyk odszedł do francuskiego CS Sedan i w jego barwach rozegrał 13 meczów w Ligue 1.

  W 2000 roku Dziri wrócił do Algierii, do USM Algier. W latach 2002, 2003, 2005 wywalczył z nim kolejne w karierze tytuły mistrza kraju, a w latach 2001, 2003, 2004 zdobył kolejne trzy puchary algierskie. W 2007 roku odszedł do katarskiego Al-Sadd, z którym zdobył Puchar Emira Kataru i Puchar Korony Księcia Kataru. Jeszcze w 2007 roku wrócił do USM Algier, a w 2010 roku zakończył w nim swoją karierę.

  Al-Sadd Sports Club (arab. السد القطري) – katarski klub piłkarski, grający obecnie w Q-League, mający siedzibę w mieście Ad-Dauha, największym mieście w kraju. Został założony w 1969 roku. Aż 11-krotnie zdobywał mistrzostwo kraju, a sukcesy osiągał także na arenie międzynarodowej.Nasr Athlétique de Hussein Dey (ar. نصرية حسين ديه الرياضي) - algierski klub piłkarski, grający obecnie w pierwszej lidze algierskiej, mający siedzibę w mieście Algier, stolicy kraju, w tamtejszym dystrykcie Hussein Dey. Klub został założony w 1945.

  Kariera reprezentacyjna[ | edytuj kod]

  W reprezentacji Algierii Dziri zadebiutował 23 września 1992 roku w zremisowanym 1:1 towarzyskim meczu z Tunezją. W swojej karierze czterokrotnie bywał powoływany do kadry Algierii na Puchar Narodów Afryki.

  Swoje pierwsze mecze Pucharu Narodów Afryki Dziri rozegrał w 1996 roku w Pucharze Narodów Afryki 1996. Na nim zagrał czterokrotnie: z Zambią (0:0), ze Sierra Leone (2:0), z Burkina Faso (2:1 i gol) i ćwierćfinale z Republiką Południowej Afryki (1:2).

  W 1998 roku Dziri wystąpił w 3 grupowych meczach Pucharu Narodów Afryki 1998: z Gwineą (0:1), z Burkina Faso (1:2) oraz z Kamerunem (1:2 i gol).

  Piłka nożna (ang. football, amer. soccer) – gra zespołowa. Fani piłki nożnej twierdzą, że jest najpopularniejszą dyscypliną sportową na świecie.Reprezentacja Kamerunu – zespół piłkarski, reprezentujący Kamerun w meczach i sportowych imprezach międzynarodowych, powoływany przez selekcjonera, w którym mogą występować wyłącznie zawodnicy posiadający obywatelstwo kameruńskie. Za jego funkcjonowanie odpowiedzialny jest Fédération camerounaise de football (FECAFOOT).

  W 2000 roku Dziri zaliczył swój trzeci turniej o Puchar Narodów Afryki. Zagrał na nim 4 razy: Demokratyczną Republiką Konga (0:0), z Gabonem (3:1 i gol), z Republiką Południowej Afryki (1:1) oraz ćwierćfinale z Kamerunem (1:2).

  W 2002 roku Dziri został powołany do kadry Algierii na Puchar Narodów Afryki 2002. Na tym turnieju rozegrał 3 mecze: z Nigerią (0:1), z Liberią (2:2) i z Mali (0:2). W kadrze narodowej od 1992 do 2005 roku rozegrał 93 mecze, w których strzelił 9 goli.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Billel Dziri w bazie National Football Teams (ang.)
 • Profil na DZFoot.com (fr.)
 • Pomocnik (ang. midfielder) – zawodnik w piłce nożnej, który gra w środku pola między atakującymi napastnikami a broniącymi obrońcami. Rozróżnia się pomocników: defensywnych, środkowych, ofensywnych, bocznych oraz cofniętych skrzydłowych.Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Étoile Sportive du Sahel (arab. لنـجـم الرياضي الساحلي) - tunezyjski klub piłkarski, grający obecnie w pierwszej lidze, mający siedzibę w mieście Susa, leżącym nad Morzem Śródziemnym.
  Ligue 1 jest najwyższą w hierarchii klasą rozgrywek piłkarskich we Francji, będąc jednocześnie najwyższym szczeblem centralnym (I poziom ligowy). Jej triumfator zostaje mistrzem Francji, zaś najsłabsze drużyny są relegowane do Ligue 2 (II ligi francuskiej).
  Puchar Narodów Afryki 1998 był 21. edycją turnieju. Po decyzji CAF odbył się on w Burkinie Faso, od 7 do 28 lutego 1998.
  Puchar Narodów Afryki 2000 odbył się w Ghanie i Nigerii. Był to 22 Puchar Narodów Afryki. Mecze rozgrywały się od 20 stycznia do 10 lutego.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.022 sek.