• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Billboard 200

  Przeczytaj także...
  Top Album Sales – jedno z wielu zestawień tygodnika Billboard przygotowywane przez Nielsen SoundScan oparte na liczbie albumów sprzedanych w ciągu tygodnia(od poniedziałku do niedzieli) w Stanach Zjednoczonych. Zestawienie uwzględnia zarówno albumu w formacie fizycznym jak i cyfrowym.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Google Play – internetowy sklep Google z aplikacjami, grami, muzyką, książkami, magazynami, filmami i programami TV. Treści ze sklepu są przeznaczone do korzystania za pomocą urządzeń działających pod kontrolą systemu operacyjnego Android, ale z niektórych można także korzystać na laptopie czy komputerze stacjonarnym. Google Play powstało w wyniku przekształcenia Google Music (uruchomiony 11 listopada 2011 r.) oraz Android Market (uruchomiony 22 października 2008 r.) w ujednoliconą usługę. 12 kwietnia 2012 udostępniono polskim deweloperom możliwość sprzedaży programów.
  Logo notowania „Billboardu”

  Billboard 200 – zestawienie, przedstawiające 200 najlepiej sprzedających się albumów muzycznych w Stanach Zjednoczonych. Lista publikowana jest każdego tygodnia w czasopiśmie branżowym „Billboard” i zazwyczaj stanowi wyznacznik popularności poszczególnych wykonawców w oparciu o pozycje, na których się aktualnie znajdują. Zestawienie na zlecenie magazynu od 1991 przygotowuje Nielsen SoundScan.

  Album – wydawnictwo muzyczne zawierające nagrania muzyczne na płycie długogrającej longplay (LP) lub dysku kompaktowym (CD).Lista najlepiej sprzedających się albumów w historii w Stanach Zjednoczonych, w oparciu o certyfikaty RIAA. Aby album znalazł się w podsumowaniu musi zostać opublikowany, a także sprzedany w co najmniej 10 milionach kopii na terenie kraju. Wydawnictwa pogrupowane są według certyfikatu (począwszy od najwyższych). Albumy w poszczególnych grupach są również uszeregowane pod względem certyfikatu oraz daty wydania. Lista składa się ze wszystkich typów albumów, w tym studyjnych, kompilacyjnych i ścieżek dźwiękowych.

  Od 24 listopada 2014 roku zestawienie Billboard 200 uwzględnia obok sprzedaży fizycznej i cyfrowej albumów SEA (Stream Equivalent Albums) oraz TEA (Track Equivalent Albums). Stosowany jest przy tym przelicznik:

 • 1500 odtworzeń on-demand (m.in. Spotify, Rdio, Google Play) z danego albumu odpowiada zakupowi 1 albumu.
 • 10 zakupionych utworów w formacie digital z danego albumu odpowiada zakupowi 1 albumu.
 • Od tego momentu zestawienie oparte wyłącznie na sprzedaży publikowane jest pod nazwą Top Album Sales.

  Billboard (The International Music-Record-Tape Newsweekly) – amerykański tygodnik poświęcony przemysłowi muzycznemu w Stanach Zjednoczonych.Nielsen SoundScan – system monitorowania sprzedaży nośników muzycznych w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie. Założyli go Mike Fine i Mike Shalett. Dane są publikowane co tydzień, w środę, dostępne jedynie dla subskrybentów, w tym dla wytwórni muzycznych, dystrybutorów oraz innych przedstawicieli branży muzycznej. Wskaźniki Nielsen SoundScan są podstawą według, której sporządzane są listy przebojów czasopisma Billboard. Pomiar sprzedaży rozpoczęto 1 marca 1991 roku. Wydany 25 maja, tego samego roku magazyn Billboard zawierał po raz pierwszy listy powstałe w oparciu o Nielsen SoundScan.

  Rekordy artystów[ | edytuj kod]

  W nawiasach podana ilość tygodni.

  Rekordy albumów[ | edytuj kod]

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Lista najlepiej sprzedających się albumów muzycznych w Stanach Zjednoczonych
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Paul Grein: Billboard to Make Major Change in Album Chart (ang.). yahoo.com, 2014-11-21. [dostęp 2014-11-23].
  2. Fred Bronson's Chart Beat Chat for May 18, 2007. (ang.).
  3. U.S. Billboard News for Feb 04, 2009. (ang.).
  4. Utrzymał się 791 tygodni bez przerwy na liście, do dzisiaj sporadycznie na nią wraca – stan na 25 sierpnia 2015

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Lista na oficjalnej stronie Billboard
 • Spotify – powstały w październiku 2008 roku w Szwecji muzyczny serwis oferujący swoim użytkownikom dostęp do muzyki w strumieniu za pomocą oprogramowania dostępnego dostosowanego do systemów operacyjnych Linux, Microsoft Windows i Mac OS X. Pozwala on na słuchanie na żądanie muzyki z wielu wytwórni płytowych, zarówno tych wielkich, jak i tych bardziej niezależnych.
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.011 sek.