• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bill Skate

  Przeczytaj także...
  Papua-Nowa Gwinea (Papua New Guinea, Niezależne Państwo Papui-Nowej Gwinei – Independent State of Papua New Guinea) – państwo w Oceanii, w Melanezji, położone w większości na wyspie Nowa Gwinea oraz dodatkowo na około 2800 wyspach. Lądowo graniczy jedynie z Indonezją, ale w najbliższym otoczeniu leżą również Australia i Wyspy Salomona. Papuę-Nową Gwineę oblewają wody Oceanu Spokojnego, Morza Nowogwinejskiego oraz Morza Koralowego.Jeffrey Nape (ur. 1964), papuański polityk, przewodniczący Parlamentu Narodowego od 2004, pełniący obowiązki gubernatora generalnego od maja do czerwca 2004 oraz ponownie od 13 do 20 grudnia 2010.
  Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.

  Bill Skate, właśc. sir William Jake Skate, (ur. 26 września 1953, zm. 3 stycznia 2006 w Brisbane, Australia) – papuaski polityk, premier, tymczasowy gubernator generalny i przewodniczący parlamentu.

  Z ramienia Narodowego Kongresu Ludowego pełnił funkcję premiera od lipca 1997 do lipca 1999. Po wejściu jego partii w koalicję rządową kierowaną przez Michaela Somare został w 2002 przewodniczącym parlamentu. W listopadzie 2003 przejął obowiązki gubernatora generalnego Papui-Nowej Gwinei, w związku z upływem kadencji Alberta Kipalana i uznaniem przez Sąd Najwyższy nieważności wyboru jego następcy, Pato Kakerayi. Pełnił obowiązki gubernatora do maja 2004, broniąc się w tym okresie przed zarzutami nadużyć finansowych dokonanych w czasie swoich rządów; stracił jednocześnie stanowisko p.o. gubernatora generalnego i przewodniczącego parlamentu, kiedy jego partia opuściła koalicję rządową. Jego następcą na obu funkcjach został Jeffrey Nape (pełnoprawnym gubernatorem został miesiąc później Paulias Matane).

  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

  Kontynuował działalność w parlamencie do końca życia, mimo pogarszającego się stanu zdrowia (miał problemy z sercem). W styczniu 2005 otrzymał tytuł szlachecki "Sir". Miał opinię jednego z najbardziej kontrowersyjnych polityków Papui-Nowej Gwinei. Zmarł w Brisbane w Australii.

  Paulias Matane (ur. 21 września 1931), papuaski polityk, gubernator generalny Papui-Nowej Gwinei od 29 czerwca 2004 do 13 grudnia 2010.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Warto wiedzieć że... beta

  Brisbane (wym. [ˈbrɪzbən]) – miasto w Australii, stolica stanu Queensland, położone nad Oceanem Spokojnym u ujścia rzeki Brisbane. Jest trzecim co do wielkości miastem Australii z liczbą ludności wynoszącą 2,5 mln mieszkańców, mieszka w nim ok. 10% populacji państwa. Wraz z miastami satelickimi Gold Coast, Sunshine Coast i kilkoma sąsiadującymi powiatami tworzy region i aglomerację South East Queensland zamieszkiwaną przez 3,5 mln osób. Miasto leży w strefie klimatu subtropikalnego, z całorocznym okresem z letnimi temperaturami, temperatury w dzień wahają się od 21 °C w lipcu do około 30 °C w styczniu.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Michael Somare (ur. 9 kwietnia 1936 w Rabaul), papuaski polityk, czterokrotny premier Papui-Nowej Gwinei; urząd zajmował od czasu uzyskania przez kraj niepodległości w 1975 do 1980, od 1982 do 1985, następnie od 5 sierpnia 2002 do 13 grudnia 2010 oraz od 17 stycznia 2011 do 4 kwietnia 2011. Lider Sojuszu Narodowego (National Alliance).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.954 sek.