• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bill Rowling

  Przeczytaj także...
  Ambasador – szef misji dyplomatycznej pierwszej klasy, reprezentujący państwo wysyłające wobec władz innego państwa lub organizacji międzynarodowej.Nelson (maor. Whakatū), miasto w Nowej Zelandii. Położone na północnym wybrzeżu Wyspy Południowej. Około 60 000 mieszkańców (2006). Centrum regionu administracyjnego Nelson.
  Nowa Zelandia (ang. New Zealand, język maoryski Aotearoa – Kraj Długiej Białej Chmury) – państwo wyspiarskie, położone na południowo-zachodnim Pacyfiku i składające się z dwóch głównych wysp (Północnej i Południowej) oraz szeregu mniejszych wysp, w tym Wyspy Stewart i Wysp Chatham. Archipelag Nowej Zelandii jest najdalej na południe wysuniętą częścią Oceanii, na południowy wschód od Australii. W skład Nowej Zelandii (a dokładnie w skład Commonwealth realm Nowej Zelandii, czyli są to terytoria stowarzyszone lub zależne Nowej Zelandii, ale wchodzące wraz z nią w skład wspólnej domeny królewskiej tudzież królestwa stowarzyszeniowego, połączonego unią personalną ze Zjednoczonym Królestwem i innymi Commonwealth realms) wchodzą również Wyspy Cooka i Niue, które są samorządne, oraz Tokelau i Dependencja Rossa.

  Sir Bill Rowling, właściwie Wallace Edward Rowling; ur. 15 listopada 1927 w Motueka, zm. 31 października 1995 w Nelson) – nowozelandzki polityk, w latach 1974-1975 premier Nowej Zelandii.

  Pochodził z farmerskiej rodziny. Ukończył studia ekonomiczne i nauczycielskie. Karierę zawodową rozpoczynał jako pedagog w szkołach podstawowych. W 1958 został cywilnym pracownikiem armii, gdzie był jednym z szefów administracji szkolnictwa wojskowego. W 1962 - kandydując po raz drugi - został wybrany do Izby Reprezentantów z ramienia Partii Pracy. Po dojściu labourzystów do władzy w 1972 został ministrem finansów w gabinecie Normana Kirka. Po nagłej śmierci premiera w sierpniu 1974, Rowling został wybrany na jego zastępcę w partii i rządzie.

  David Russell Lange (ur. 4 sierpnia 1942 w Otahuhu, zm. 13 sierpnia 2005 w Auckland) – nowozelandzki polityk, premier z ramienia Partii Pracy w latach 1984-1989.Sir – angielski tytuł honorowy, wywodzący się ze średniowiecznego angielskiego sire (fr. sieur) oznaczającego lorda. Etymologicznie słowo to wywodzi się z łacińskiego senior. W formalnej tytulaturze szlacheckiej tytułu sir (pisanego wielką literą: Sir) używa się w stosunku do rycerza lub baroneta, zawsze w połączeniu z pełnym imieniem i nazwiskiem, ewentualnie samym imieniem, nigdy z samym nazwiskiem. Zwyczajowo tytułu tego używa się tylko wobec poddanych brytyjskich monarchów, w tym również pochodzących z innych niż Wielka Brytania państw o statusie Commonwealth realm. Tytułu tego używa się także w wojsku, dawniej przy zwracaniu się do przełożonego oficera, obecnie także używany wobec starszych podoficerów. Obecnie termin sir pełni również funkcję grzecznościową i używany jest w kontaktach służbowych, w oficjalnej korespondencji bądź w kontaktach z nieznajomymi.

  Jako premier musiał zmagać się z ciągłymi atakami ze strony charyzmatycznego lidera opozycji, Robert Muldoon. Znacznie mniej medialny Rowling nie zdołał przekonać do siebie większości wyborców. W 1975 labourzyści przegrali wybory, stery władzy przejął Muldoon, a Rowlingowi pozostało kierowanie opozycją. Poprowadził swoją partię jeszcze przez dwie kampanie wyborcze - w 1978 i 1981. Obie zakończyły się porażką, ale Partia Pracy systematycznie odrabiała straty do rządzącej Partii Narodowej, której przewaga w parlamencie topniała. Mimo to w 1982 Rowling został zastąpiony na stanowisku lidera partii przez Davida Lange'a, który w 1984 zdołał przełamać złą passę i wygrać wybory. W tym samym roku Rowling odszedł na polityczną emeryturę.

  Biblioteka Kongresu Stanów Zjednoczonych (ang.: Library of Congress) – największa biblioteka świata. Gromadzi ponad 142 mln różnego rodzaju dokumentów, ponad 29 mln książek, 58 mln rękopisów, 4,8 mln map i atlasów, 12 mln fotografii, 6 mln mikrofilmów, 3,5 mln dokumentów muzycznych, 500.000 filmów; wszystko w ponad 460 językach. 7% zbiorów to dokumenty w językach słowiańskich, w tym największy w USA zbiór polskich książek. Całość zajmuje 856 km półek. Biblioteka dysponuje (w 3 budynkach) 22 czytelniami ogólnymi, 3 wydzielonymi czytelniami dla kongresmenów oraz biblioteką sztuki (John F. Kennedy Center). Zatrudnia 5 tysięcy pracowników. Wyposażona jest w system komputerowy o pojemności 13 mln rekordów oraz w 3000 terminali. Pełni funkcję biblioteki narodowej.Izba Reprezentantów (New Zealand House of Representatives) - w latach 1852-1951 izba niższa, a od 1951 jedyna izba parlamentu Nowej Zelandii.

  W 1985 został powołany na ambasadora Nowej Zelandii w USA. Pełnił tę funkcję przez trzy lata, m.in. podczas poważnego spięcia w stosunkach dwustronnych wywołanego ogłoszeniem się przez Nową Zelandię strefą bezatomową, na USA zareagowały jednostronnie zawieszając swoje zobowiązania sojusznicze wobec niej wynikające z członkostwa w ANZUS. Po powrocie do kraju zaangażował w działalność wielu organizacji pozarządowych, będąc m.in. jedną z najważniejszych postaci stojących na powstaniem nowozelandzkiego Muzeum Narodowego. Został także odznaczony Orderem św. Michała i św. Jerzego klasy Rycerz Komandor, dającym mu prawo używania tytułu Sir. Zmarł na raka w 1995 w wieku 67 lat.

  Nowotwór (łac. neoplasma, skrót npl – z greckiego neoplasia) – grupa chorób, w których komórki organizmu dzielą się w sposób niekontrolowany przez organizm, a nowo powstałe komórki nowotworowe nie różnicują się w typowe komórki tkanki. Utrata kontroli nad podziałami jest związana z mutacjami genów kodujących białka uczestniczące w cyklu komórkowym: protoonkogenów i antyonkogenów. Mutacje te powodują, że komórka wcale lub niewłaściwie reaguje na sygnały z organizmu. Powstanie nowotworu złośliwego wymaga kilku mutacji, stąd długi, ale najczęściej bezobjawowy okres rozwoju choroby. U osób z rodzinną skłonnością do nowotworów część tych mutacji jest dziedziczona.Norman Kirk (ur. 6 stycznia 1923 w Waimate - zm. 31 sierpnia 1974 w Wellington) - nowozelandzki polityk, w latach 1972-1974 premier Nowej Zelandii.

  Przypisy

  1. Bezpośrednio po śmierci Normana Kirka p.o. premiera był Hugh Watt, jednak nie został on oficjalnie zaprzysiężony na szefa rządu.

  Linki zewnętrzne[]

 • Biografia na stronie Premiera Nowej Zelandii
 • Order św. Michała i św. Jerzego (ang. Order of St Michael and St George) – brytyjskie wysokie odznaczenie państwowe przyznawane za szczególne osiągnięcia i zasługi odniesione w służbie zagranicznej Wielkiej Brytanii lub powiązane z działaniami w sferze międzynarodowej. Pełna nazwa: The Most Distinguished Order of Saint Michael and Saint George ("Wielce Wybitny Order św. Michała i św. Jerzego"). Ustanowiony został w 1818.Motueka - miasto w Nowej Zelandii, na Wyspie Południowej, w regionie Tasman. Leży nad Zatoką Tasmana. Populacja liczy ok. 6 tys. mieszkańców.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  31 października jest 304. (w latach przestępnych 305.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 61 dni.
  Nowozelandzka Partia Narodowa (ang. New Zealand National Party) - druga co do wielkości partia nowozelandzka, rdzeń opozycji. Największa centroprawicowa, konserwatywna partia w Nowej Zelandii. Nazywani czasem Torysami. Powstała w 1936 roku. Powstała z połączenia partii działających w opozycji do nowozelandzkiej Partii Pracy (przede wszystkim Partii Zjedn., założonej 1927, sukcesorki Partii Liberalnej, i konserwatywnej Partii Reform, działających od 1931 w koalicji); jej utworzenie wiązało się z przegraną sił konserwatywnych w wyborach 1935 na rzecz Partii Pracy; partia o konserwatywnym programie polit.-gosp., jedna z 2 głównych partii Nowej Zelandii; pozostaje w opozycji do Partii Pracy (różnice programowe między nimi stopniowo zanikają); rządząca w latach 1949–1957, 1960–1972, 1975–1984, 1990-1996 i ponownie od 2008.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  ANZUS – Pakt Bezpieczeństwa Pacyfiku (ang. Pacific Security Treaty) – pakt polityczno-wojskowy powołany 1 września 1951 w San Francisco, nazywany często ANZUS od pierwszych liter nazw państw-sygnatariuszy Australii (Australia), Nowej Zelandii (New Zealand) i Stanów Zjednoczonych (United States).
  Sir Robert Muldoon (ur. 25 września 1921 w Auckland - zm.5 sierpnia 1992 tamże) - nowozelandzki polityk, w latach 1975-1984 premier Nowej Zelandii.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.