• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bill Pullman  Podstrony: 1 [2] [3]
  Przeczytaj także...
  Moja droga Wendy (tytuł oryg. Dear Wendy) − film fabularny z 2005 roku, powstały w koprodukcji ośmiu państw: Włoszech, Stanów Zjednoczonych, Holandii, Hiszpanii, Danii, Francji, Niemczech i Wielkiej Brytanii. Film do scenariusza autorstwa Larsa von Triera wyreżyserował Thomas Vinterberg.Mary Kathleen Turner (ur. 19 czerwca 1954 w Springfield, w stanie Missouri) – amerykańska aktorka, reżyserka i producentka filmowa i teatralna.

  William James „Bill” Pullman (ur. 17 grudnia 1953 w Hornell) − amerykański aktor filmowy, teatralny i telewizyjny, także reżyser i producent filmowy.

  Życiorys[ | edytuj kod]

  Wczesne lata[ | edytuj kod]

  Urodził się w Hornell w stanie Nowy Jork jako syn Jamesa Pullmana, fizyka, i pielęgniarki Johanny (z domu Blaas). Jego ojciec miał pochodzenie angielskie, a matka holenderskie.

  John Candy (ur. 31 października 1950 w Toronto w prowincji Ontario, zm. 4 marca 1994 w Durango w Meksyku) – amerykański aktor komediowy pochodzenia kanadyjskiego.Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  W 1971 roku ukończył nowojorską Hornell High School. Uczęszczał do State University of New York at Delhi (SUNY Delhi) i State University of New York at Oneonta. W końcu otrzymał magistra sztuki na University of Massachusetts Amherst. Pullman był wykładowcą dramatu w SUNY Delhi i Szkole Filmowej i Fotograficznej w stanie Montana, gdzie został przekonany przez swoich uczniów do udziału w filmie.

  Dzień Niepodległości – fantastycznonaukowy film produkcji amerykańskiej, wyreżyserowany przez Rolanda Emmericha, zdobywca Oscara za efekty wizualne.Madonna, właśc. Madonna Louise Veronica Ciccone (ur. 16 sierpnia 1958 w Bay City) – amerykańska artystka, przede wszystkim piosenkarka (głównie popowa i taneczna), ale także autorka i producentka muzyki, tancerka, osobowość filmowa (aktorka, reżyserka, scenarzystka, producentka), pisarka, projektantka ubrań, przedsiębiorca i filantrop. Pod koniec lat 70. przeniosła się z rodzinnego miasta do Nowego Jorku w celu rozpoczęcia kariery tancerki nowoczesnej, jednak tam ukierunkowała się na muzykę. Początkowo grała w zespołach, a potem rozpoczęła karierę solową, w 1983 roku wydając debiutancki album Madonna. Kolejne jej płyty spotykały się z olbrzymim sukcesem komercyjnym i wysokimi wynikami sprzedaży, a single stawały się przebojami. Artystka wpłynęła nie tylko na rozwój muzyki popowej, ale i mody oraz pojęć koncertu i teledysku, stając się ikoną popkultury; zasłynęła ze skandali na tle seksualnym i religijnym. Upowszechniła model piosenkarki łączącej muzykę z wizerunkiem scenicznym oraz gwiazdy-businesswoman. Jej kariera i sukcesy trwają nieprzerwanie do dziś, a sama Madonna nazywana jest „królową popu”.

  Kariera[ | edytuj kod]

  Po ukończeniu studiów zaczął poświęcać się pracy w teatrze, współpracując z wieloma grupami, w tym Folger Teatr Groupe i Los Angeles Theatre Center. Jego pierwszym filmem była czarna komedia Bezlitośni ludzie (Ruthless People, 1986) z Dannym DeVito, Bette Midler i Judgem Reinholdem. W parodystycznym filmie SF Mela Brooksa Kosmiczne jaja (Spaceballs, 1987) wystąpił jako Lone Starr obok Ricka Moranisa, Daphne Zunigi i Johna Candy'ego.

  Carole Penny Marshall (ur. 15 października 1942 w Nowym Jorku) – amerykańska reżyserka, producentka i aktorka filmowa pochodzenia włosko-angielsko-szkockiego.Ja cię kocham, a ty śpisz (ang. While You Were Sleeping) – komedia romantyczna produkcji amerykańskiej w reżyserii Jona Turtletauba z 1995 roku.

  Zagrał w kilkudziesięciu filmach różnych gatunków, w tym w horrorze Wesa Cravena Wąż i tęcza (The Serpent and the Rainbow, 1988), dramacie Lawrence'a Kasdana Przypadkowy turysta (The Accidental Tourist, 1988) z Williamem Hurtem, Kathleen Turner i Geeną Davis, komedii sportowej Penny Marshall Ich własna liga (A League of Their Own, 1992) z Tomem Hanksem i Madonną, komedii romantycznej Nory Ephron Bezsenność w Seattle (Sleepless in Seattle, 1993) z Tomem Hanksem i Meg Ryan, dreszczowcu Harolda Beckera Pełnia zła (Malice, 1993) z Nicole Kidman i Alekiem Baldwinem czy jednym z najbardziej szalonych filmów Davida Lyncha Zagubiona autostrada (Lost Highway, 1996). W filmie Rolanda Emmericha Dzień Niepodległości (Independence Day, 1996) zagrał prezydenta USA Thomasa J. Whitmore.

  IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.Alec Baldwin, właśc. Alexander Rae Baldwin III (ur. 3 kwietnia 1958 w Massapequa) – amerykański aktor, reżyser, scenarzysta i producent filmowy, teatralny i telewizyjny. W 1990 znalazł się w magazynie People na liście 50 najpiękniejszych ludzi świata, a w 1995 magazyn Empire umieścił go na 80. miejscu listy 100 najseksowniejszych gwiazd w historii kina. Ma 180 cm wzrostu.

  3 stycznia 1987 roku ożenił się z tancerką Tamarą Hurwitz. Mają troje dzieci: córkę Maesę (ur. 1988) oraz dwóch synów - Jacka (ur. 1989) i Lewisa (ur. 1993).

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Bezlitośni ludzie – amerykańska komedia z 1986 roku. W rolach głównych wystąpili Danny DeVito, Bette Midler, Judge Reinhold oraz Helen Slater. W epizodzie pojawił się Bill Pullman, który był jego debiutem filmowym.
  Nicole Mary Kidman (ur. 20 czerwca 1967 w Honolulu) – australijska aktorka i piosenkarka urodzona w Stanach Zjednoczonych, laureatka Oscara za rolę Virginii Woolf w filmie Godziny.
  Holendrzy – naród germański zamieszkujący głównie Holandię (około 16 mln), a także USA (ok. 5 mln osób pochodzenia holenderskiego), Kanadę (około 900 tys.) oraz Niemcy i holenderskie posiadłości na Morzu Karaibskim. W Południowej Afryce mieszka około 5 milionów Afrykanerów, którzy są w dużej mierze potomkami holenderskich osadników.
  Daphne Zuniga właśc. Daphne Eurydice Zuniga (ur. 28 października 1962 w Berkeley ) – amerykańska aktorka filmowa, teatralna i telewizyjna.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  1600 Penn (2012-2013) – amerykański serial komediowy stworzony przez Josha Gada i Jona Lovetta. Wyprodukowany przez 20th Century Fox Television.
  Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.032 sek.