• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bilbil żółtooki

  Przeczytaj także...
  Zamboanga Peninsula (Zamboanga Półwysep, Region IX) – jeden z 17 regionów Filipin, położony na Półwyspie Zamboanga pomiędzy Morzem Sulu (na północy) a Morzem Mindanao (na południu) w zachodniej części wyspy Mindanao.Basilan − filipińska wyspa na morzu Sulu. Położona na wschodzie wyspy Mindanao. Stanowi główną część prowincji Basilan oraz część regionu IX Zamboanga Peninsula na północy wyspy. Jest największą i najdalej na północ wysuniętą wyspą archipelagu Sulu znajdującego się pomiędzy wyspami Mindanao i Borneo. Uprawa kauczukowca, palmy kokosowej, trzciny cukrowej, kawowca.
  Ptaki (Aves) – gromada stałocieplnych zwierząt z podtypu kręgowców. Jest najbardziej zróżnicowaną spośród gromad kręgowców lądowych – istnieje około 10 tys. gatunków ptaków, które zamieszkują ekosystemy na całym świecie. Ich wielkość waha się od 5 cm u koliberka hawańskiego do 2,7 m u strusia.

  Bilbil żółtooki (Poliolophus urostictus) − gatunek małego azjatyckiego ptaka z rodziny bilbili (Pycnonotidae). Wyróżniono kilka podgatunków P. urosticus:

  Catanduanes, wyspa Oceanu Spokojnego należąca do Filipin. Położona na południowy wschód od Luzon. Głównym miastem jest Virac na południowym wybrzeżu wyspy.Gatunek (łac. species, skrót sp.) – termin stosowany w biologii w różnych znaczeniach, zależnie od kontekstu, w jakim występuje. Najczęściej pod pojęciem gatunku rozumie się:
 • P. urostictus ilokensis – północny Luzon.
 • P. urostictus urostictus – środkowy i południowy Luzon, Polillo i Catanduanes.
 • P. urostictus atricaudatus – Samar, Biliran, Leyte, Panaon, Bohol i Negros.
 • P. urostictus philippensis – Dinagat, Siargao, Bucas i Mindanao (z wyjątkiem Zamboanga Peninsula).
 • P. urostictus basilanicus – Zamboanga Peninsula i Basilan.
 • Naturalne siedliska tego gatunku znajdują się na Filipinach. Ptak gniazduje w subtropikalnych i tropikalnych wilgotnych lasach nizin.

  Azja (gr. Ἀσία Asía, łac. Asia) – część świata, razem z Europą tworząca Eurazję, największy kontynent na Ziemi. Z powodów historycznych i kulturowych sama Azja bywa również nazywana kontynentem (zob. alternatywne listy kontynentów).Negros − filipińska wyspa w środkowej części kraju. Położona między wyspą Panay na północnym zachodzie, a Cebu na wschodzie. Oblewana przez Morze Sulu południowym zachodzie, Morze Bohol na południowym wschodzie i Morze Wisayan na północy.

  Przypisy

  1. Pycnonotus urostictus, w: Integrated Taxonomic Information System (ang.) [dostęp 2016-03-10]
  2. Yellow-wattled Bulbul (Pycnonotus urostictus) (ang.). IBC: The Internet Bird Collection. [dostęp 2012-08-09].
  3. BirdLife International 2012, Pycnonotus urostictus, [w:] The IUCN Red List of Threatened Species 2016 [online], wersja 2015-4 [dostęp 2016-03-10] (ang.).
  4. P. Mielczarek, M. Kuziemko: Rodzina: Pycnonotidae Gray,GR, 1840 - bilbile - Bulbuls (wersja: 2015-12-10). W: Kompletna lista ptaków świata [on-line]. Instytut Nauk o Środowisku Uniwersytetu Jagiellońskiego. [dostęp 2016-03-10].
  5. F. Gill, D. Donsker: Bulbuls (ang.). IOC World Bird List: Version 6.1. [dostęp 2016-03-10].
  Filipiny, oficjalnie Republika Filipin (fil.: Pilipinas, Republika ng Pilipinas, ang.: Philippines, Republic of the Philippines ) – państwo wyspiarskie w południowo-wschodniej Azji, położone na Archipelagu Filipińskim na Oceanie Spokojnym. Od północy Filipiny oblewane są wodami cieśniny Luzon, od zachodu wodami Morza Południowochińskiego. Archipelag oddzielony od wyspy Borneo Morzem Sulu oraz Morzem Celebes od pozostałych wysp Indonezji. Od wschodu Filipiny otoczone są wodami Morza Filipińskiego. Położenie w strefie klimatu równikowego powoduje, że Filipiny narażone są na częste tajfuny. Bliskość pacyficznego pierścienia ognia naraża je na częste trzęsienia ziemi. Jest to jednak jeden z najbogatszych obszarów na świecie pod względem bioróżnorodności. Cały archipelag składa się z 7107 wysp, lecz najczęściej dzieli się go na trzy główne jednostki: Luzon, Visayas i Mindanao. Stolicą Filipin jest Manila.Luzon – jedna z wysp archipelagu Filipin, o powierzchni 104 tys. km². Zamieszkuje ją około 40 milionów mieszkańców.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Bilbile (Pycnonotidae) – rodzina ptaków z rzędu wróblowych (Passeriformes), obejmująca około stu pięćdziesięciu gatunków. Występują w Afryce i tropikalnej Azji.
  Bohol – wyspa i prowincja na Filipinach w regionie Central Visayas. Jest położona pomiędzy wyspami Cebu na zachodzie, Leyte na północnym wschodzie i Mindanao na południu na morzu Mindanao.
  Biliran – wyspa i prowincja na Filipinach, położona na wyspach Biliran i Maripipi kilka kilometrów na północ od wyspy Leyte w regionie Eastern Visayas. Do 1992 roku była częścią prowincji Leyte.
  Las (biocenoza leśna) - kompleks roślinności swoisty dla danego kontynentu geograficznego, charakteryzujący się dużym udziałem drzew rosnących w zwarciu, wraz ze światem zwierzęcym i różnymi czynnikami przyrody nieożywionej oraz związkami, które między nimi występują.
  Mindanao – druga co do wielkości wyspa Filipin, ustępuje jedynie wyspie Luzon. Położona w południowej części archipelagu. Dobrze rozwinięta linia brzegowa z licznymi półwyspami i zatokami. Wnętrze wyspy jest górzyste z najwyższym szczytem Filipin, wulkanem Apo (2965 m n.p.m.).
  Siedlisko – zespół czynników abiotycznych (klimatyczno-glebowych), niezależnych od biocenozy, które panują w określonym miejscu, działających na rozwój poszczególnych organizmów, ich populację lub całą biocenozę. Siedlisko określa warunki istnienia zajmujących je typów zbiorowisk roślinnych i związanych z nimi zgrupowań zwierzęcych. Siedlisko danego gatunku to przestrzeń, w której ten gatunek występuje.
  Samar (Sm, łac. samarium) – pierwiastek chemiczny, lantanowiec. Nazwa pochodzi od minerału, z którego został wyizolowany w 1879 r. przez francuskiego chemika, Paula Lecoq de Boisbaudrana – samarskitu (Y,Ce,U,Fe)3(Nb,Ta,Ti)5O16.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.016 sek.