• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Big Brother - Polska  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6] [7]
  Przeczytaj także...
  Grzegorz Miecugow (ur. 22 listopada 1955 w Krakowie) – polski dziennikarz, redaktor radiowej Trójki, wydawca i prezenter Wiadomości w TVP1, twórca i prezenter Faktów w TVN, felietonista „Dziennika Polskiego” i publicysta „Przekroju”.Fundacja TVN Nie jesteś sam – ogólnopolska fundacja, będąca organizacją pozarządową posiadającą także status organizacji pożytku publicznego.

  Big Brother (pol. Wielki Brat) – polski program telewizyjny typu reality show emitowany od 4 marca 2001 do 26 maja 2002 na antenie TVN, od 2 września 2007 do 1 czerwca 2008 na TV4 i ponownie od 17 marca do 15 grudnia 2019 na TVN 7, oparty na niderlandzkim formacie Big Brother na licencji Endemol Shine.

  Zwycięzcami programu zostali kolejno: Janusz Dzięcioł, Marzena Wieczorek, Piotr Borucki, Jola Rutowicz, Janusz Strączek, Magdalena Wójcik i Kamil Lemieszewski, a edycję specjalną (VIP) wygrał aktor Jarosław Jakimowicz.

  Piotr Zelt (ur. 10 grudnia 1968 w Łodzi) – polski aktor telewizyjny, teatralny, filmowy i dubbingowy, prezenter telewizyjny. Andrzej Sołtysik (ur. 6 października 1966 w Sułoszowej) – polski dziennikarz radiowy i telewizyjny, filmoznawca, prezenter telewizji TVN, były rzecznik prasowy tej stacji.

  Nazwa programu pochodzi od imienia jednego z bohaterów antyutopii George’a Orwella zatytułowanej Rok 1984, gdzie przedstawiony został obraz państwa totalitarnego, w którym Wielki Brat kontrolował całe życie mieszkańców.

  Charakterystyka programu[ | edytuj kod]

  Program polega na obserwacji codziennego wspólnego życia uczestników i śledzeniu ich wzajemnych relacji.

  Albert Dariusz Sosnowski (ur. 7 marca 1979 w Warszawie) – polski bokser wagi ciężkiej. Były mistrz świata organizacji WBF (2006-2007), mistrz Europy EBU (2009-2010), były pretendent do tytułu mistrza świata organizacji WBC.George Orwell, właściwie Eric Arthur Blair (ur. 25 czerwca 1903, zm. 21 stycznia 1950) – pisarz i publicysta angielski, uczestnik hiszpańskiej wojny domowej. Urodzony w Motihari w Bengalu, do Anglii przeprowadził się w 1907 roku. Jego dzieła odznaczają się inteligencją i dowcipem oraz wrażliwością na nierówności społeczne. Zagorzały krytyk systemów totalitarnych, zwolennik socjalizmu demokratycznego.

  Nagrodą główną w trzech pierwszych polskich edycjach było 500 000 złotych, a w czwartej edycji – 100 000 zł. Zwycięzca piątej edycji otrzymywał 50 000 zł i motocykl Harley-Davidson, a szóstej – 100 000 zł i samochód Mitsubishi Space Star. Zwycięzca edycji VIP otrzymywał dwa zegarki o łącznej wartości 50 000 zł.

  Wirtualne Media – polski portal informacyjny poświęcony telewizji, radiu, prasie, internetowi, reklamie, technologii, public relations i badaniom marketingowym.Maja Frykowska wcześniej Agnieszka Frykowska, pseud. Frytka (ur. 23 grudnia 1977 w Łodzi) – uczestniczka trzeciej polskiej edycji Big Brothera oraz trzeciej i czwartej polskiej edycji Baru, była redaktor naczelna portalu antyplotkarskiego XoXo.pl, była prezenterka telewizji Tele 5, również aktorka i piosenkarka. Jest córką tragicznie zmarłego Bartłomieja Frykowskiego oraz wnuczką modelki Ewy Marii Morelle i Wojciecha Frykowskiego, zamordowanego przez członków sekty Charlesa Mansona w willi Romana Polańskiego.

  Zasady programu[ | edytuj kod]

  Grupa uczestników wprowadza się do Domu Wielkiego Brata, tj. niewielkiego budynku pełnego kamer i odciętego od jakichkolwiek informacji od świata. Życie w domu dyktowane jest poprzez głośniki przez tzw. Wielkiego Brata, który wydaje uczestnikom polecenia oraz daje różnorodne zadania i nakazy, których wypełnianie jest obowiązkowe.

  Endemol Shine Group – jeden z największych producentów telewizyjnych na świecie, lider w dziedzinie programów rozrywkowych. Michał Artur Skawiński (ur. 25 maja 1980 we Wrocławiu) – polski tancerz. Reprezentujący najwyższą klasę taneczną "S" (najwyższa klasa międzynarodowa).

  Co 2 tygodnie (w późniejszym etapie: co tydzień) odbywają się tzw. nominacje, w których każdy z uczestników w dźwiękoszczelnym „pokoju zwierzeń” typuje dwoje ze współmieszkańców do odejścia z programu. Dwie (w razie remisu: więcej) osoby z największą liczbą głosów zostają nominowane do opuszczenia domu. Przez kolejny tydzień publiczność decyduje, kto powinien opuścić program, poprzez oddanie głosów przy pomocy telefonów: dzwoniąc pod specjalny numer (w pierwszych sezonach programu), wysyłając wiadomość SMS lub głosując przez Internet (od szóstego sezonu). Uczestnicy mogą również być eliminowani karnie przez produkcję lub zrezygnować z programu, a także wyjść z domu samodzielnie. W trakcie trwania edycji zdarza się, że do domu wprowadzają się nowi mieszkańcy. Proces nominacji i głosowania powtarza się do momentu, gdy w grze pozostaje trójka uczestników, między którą rozgrywa się finał. Zwycięzcę programu ponownie wybierają telewidzowie.

  Politechnika Szczecińska – nieistniejąca szkoła wyższa, funkcjonująca w latach 1 grudnia 1946 i 31 grudnia 2008 roku. Z jej struktur, w połączeniu z Akademią Rolniczą w Szczecinie powołano 1 stycznia 2009 roku Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie.Agnieszka Woźniak-Starak, z domu Szulim, po pierwszym mężu Badziak (ur. 15 kwietnia 1978 w Warszawie) – polska dziennikarka, prezenterka radiowa i telewizyjna.

  W czwartej i piątej edycji eliminacje uczestników odbywały się już od początku programu co tydzień, przy czym przy większości z nich oprócz osób z największą liczbą głosów, w sposób automatyczny nominowana była też przynajmniej jedna osoba, która w przeciągu danego tygodnia uczyniła choć jedno odstępstwo od regulaminu. Pod koniec edycji natomiast zrezygnowano z nominacji i automatycznemu zagrożeniu poddawani zostawali co tydzień wszyscy zawodnicy.

  Janusz Andrzej Dzięcioł (ur. 11 grudnia 1953 w Dąbrowie Chełmińskiej) – polski polityk, poseł na Sejm VI i VII kadencji.Rasizm, dyskryminacja rasowa (z fr. le racisme od la race – ród, rasa, grupa spokrewnionych) – zespół poglądów głoszących tezę o nierówności ludzi, a wynikająca z nich ideologia przyjmuje wyższość jednych ras nad innymi. Przetrwanie tych "wyższych" ras staje się wartością nadrzędną i z racji swej wyższości dążą do dominowania nad rasami "niższymi". Rasizm opiera się na przekonaniu, że różnice w wyglądzie ludzi niosą za sobą niezbywalne różnice osobowościowe i intelektualne (ten pogląd znany jest w jęz. ang. jako racialism).


  Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5] [6] [7]
  Warto wiedzieć że... beta

  Gołków – wieś w Polsce położona w województwie mazowieckim, w powiecie piaseczyńskim, w gminie Piaseczno. W latach 1975-1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa warszawskiego.
  Magdalena Daria Gessler, z domu Ikonowicz (ur. 10 lipca 1953 w Warszawie) – polska restauratorka, właścicielka i współwłaścicielka kilkunastu restauracji. Prowadząca program Kuchenne rewolucje oraz jurorka polskiej edycji MasterChef; obydwa emitowane przez kanał TVN. Redaktor naczelna serwisu smakizycia.pl.
  Rada Etyki Mediów – organizacja powstała 29 marca 1995 z inicjatywy Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich, na mocy Karty Etycznej Mediów, zajmująca się opiniowaniem zachowań dziennikarzy oraz innych spraw istotnych dla mediów i ludzi związanych zawodowo z mediami.
  Homofobia – silna niechęć, nieufność, nienawiść, wrogość lub dyskryminacja homoseksualizmu lub homoseksualistów, definiowane także jako "irracjonalny strach, awersja lub dyskryminacja" ich. Termin "homofobia" został wprowadzony do dyskursu naukowego przez psychologa i aktywistę gejowskiego George’a Weinberga w 1972 w książce Society and the Healthy Homosexual, stając się ważnym narzędziem dla działaczy LG, ich zwolenników i sojuszników. W 1969 roku został użyty przez amerykański tygodnik "Time". W rozumieniu Weinberga, homofobia to irracjonalny lęk o podłożu socjalnym i religijnym.
  Piotrków Trybunalski – miasto na prawach powiatu w centralnej Polsce, położone na zachodzie Równiny Piotrkowskiej. Drugie pod względem wielkości miasto w województwie łódzkim i 47. w Polsce. Był miastem królewskim.
  Małgorzata Kosik (ur. 17 czerwca 1973 roku w Warszawie) – polska tancerka, fotomodelka, piosenkarka, prezenterka telewizyjna i aktorka niezawodowa.
  Rok 1984 (tytuł oryginalny: Nineteen Eighty-Four) – futurystyczna antyutopia o licznych podtekstach politycznych, napisana przez George’a Orwella i opublikowana w roku 1949. Autor napisał ją pod wpływem kontaktu z praktyczną stroną systemu stalinowskiego, do jakiego po raz pierwszy doszło w Hiszpanii w 1936 roku (w czasie wojny domowej), gdzie pojechał jako dziennikarz i sympatyk strony republikańskiej.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.036 sek.