• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Biesłan

  Przeczytaj także...
  1 września 2004, pierwszego dnia roku szkolnego, szkoła w Biesłanie, w Północnej Osetii w Rosji została opanowana przez grupę uzbrojonych terrorystów należących do sił czeczeńskiego dowódcy polowego Szamila Basajewa. Teren szkoły został otoczony przez policję i jednostki sił specjalnych. Prowadzono negocjacje z napastnikami, po dwóch dniach, aby uniemożliwić ucieczkę terrorystom, nastąpił szturm wojsk rosyjskich.Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.
  Rostów nad Donem (ros. Ростов-на-Дону, Rostow na Donu), miasto w południowej Rosji, nad rzeką Don, niedaleko jej ujścia do Morza Azowskiego.

  Biesłan (ros. Беслан) − miasto w Rosji, w Osetii Północnej, w pobliżu granicy z Inguszetią. Trzecie co do wielkości miasto w Osetii Północnej, po Władykaukazie i Mozdoku. Leży 15 km od Władykaukazu. Ważny węzeł kolejowy na linii Rostów nad DonemBaku. Przemysł rolno-spożywczy, przede wszystkim przetwórstwo zboża.

  Inguszetia (ing.: ГIалгIай Мохк, Ghalghaj Mochk) – autonomiczna republika wchodząca w skład Federacji Rosyjskiej, położona na północnych zboczach Kaukazu. W ramach federacji Inguszetia graniczy z Osetią Północną oraz Czeczenią, ma także zewnętrzną granicę z Gruzją.Port lotniczy Władykaukaz-Biesłan (IATA: OGZ, ICAO: URMO) – port lotniczy położony 5 km na północny wschód od Biesłanu i 15 km od Władykaukazu, w Północnej Oseti, w Rosji.

  Historia[]

  Miasto zostało założone w 1847 roku i początkowo nosiło nazwę Biesłaniaku, od imienia miejscowego rządcy, Biesłana Tułatowa – oficjalnie używano nazwy Tułatowo lub Tułatowskoje. W 1941 roku przemianowano je na Iriston, a w 1950 roku na Biesłan.

  1 września 2004 roku Szkoła nr 1 w Biesłanie opanowana została przez uzbrojony oddział trzydziestu trzech napastników należących do sił czeczeńskiego dowódcy polowego Szamila Basajewa. 3 września szkoła została odbita przez rosyjskie siły specjalne, milicję i uzbrojonych mieszkańców. Według niepełnych danych, podczas działań zginęło co najmniej 334 zakładników, w tym 156 dzieci, a setki osób zostało rannych.

  Mozdok (ros. Моздок, os. Мæздæг) - miasto w republice Północnej Osetii-Alanii, w południowej Rosji, ośrodek administracyjny rejonu mozdockiego.Władykaukaz (ros. Владикавка́з; oset. Дзæуджыхъæу) – stolica i największe miasto Republiki Północnej Osetii-Alanii, położone w południowo-wschodniej części kraju, u stóp Kaukazu, nad rzeką Terek. Ludność składa się z Osetyjczyków, Rosjan, Ormian i Gruzinów. We Władykaukazie była duża polska diaspora i kościół. Obecnie (2005) w mieście jest polski klub. Wcześniej nosiło nazwy Ordżonikidze (1931-1944, 1954-1990) oraz Dzaudżikau (1944-1954).

  Transport[]

 • Port lotniczy Władykaukaz-Biesłan • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Baku (azer. Bakı) – stolica i największe miasto Azerbejdżanu. Najstarszy i największy port na Morzu Kaspijskim, położony we wschodniej części kraju.
  Osetia Północna (oficj. Republika Osetii Północnej – Alania, ros. Республика Северная Осетия – Алания, Riespublika Siewiernaja Osietija – Ałanija, oset. Цæгат Ирыстоны Аланийы Республикæ) – jedna z autonomicznych republik wchodzących w skład Federacji Rosyjskiej, położona na północnym Kaukazie.
  Szamil Sałmanowicz Basajew (ur. 14 stycznia 1965, zm. 10 lipca 2006) – przywódca rebeliantów czeczeńskich. Uznawany zarówno za patriotę walczącego o uniezależnienie Czeczenii od Rosji, jak i za jednego z najgroźniejszych terrorystów światowych (tę ostatnią opinię wyrażała nie tylko Rosja, ale też ONZ, Departament Stanu USA i Komisja Europejska). W 2003 roku zmienił swoje imię i nazwisko na Abdallah Szamil Abu-Idris.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.