• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bieriezniki

  Przeczytaj także...
  Sól potasowa, sylwinit – skała osadowa, chemiczna, powstała podczas ewaporacji z mórz i słonych jezior. Głównym składnikiem jest chlorek potasu, KCl.Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.
  Kama (Ка́ма) (tatar. Çulman) – rzeka w Rosji, lewy dopływ Wołgi (i największy z nich, w rzeczywistości większy także od Wołgi w miejscu połączenia obu rzek). Wypływa w republice autonomicznej Udmurcja (ros. Удму́ртия) płynąc najpierw na wschód, potem skręca na południe i zachód w obwodzie permskim, przepływa ponownie przez Udmurcję a następnie przez republikę autonomiczną Tatarstan, gdzie spotyka się z Wołgą.

  Bieriezniki (ros.: Березники) – miasto w Rosji, w Kraju Permskim, na lewym brzegu Kamy. W 2010 roku liczyło ok. 156,5 tys. mieszkańców. Ośrodek przemysłu chemicznego (m.in. produkcja sody, nawozów sztucznych, amoniaku, saletry amonowej, saletry sodowej, gąbki tytanowej oraz farb i barwników), elektrotechnicznego, metalowego, lekkiego, spożywczego i materiałów budowlanych; w mieście działa także port rzeczny. W pobliżu miejscowości znajdują się złoża soli kamiennej, potasowej i magnezowej eksploatowane od XVII wieku. Ponadto w Bierieznikach mieszczą się: oddział Permskiego Uniwersytetu Technologicznego, teatr i muzeum krajoznawcze.

  Trolejbusy w Bierieznikach – system trolejbusowy funkcjonujący w mieście Bieriezniki, w Kraju Permskim, w Rosji. Został uruchomiony 4 marca 1961 r. Operatorem jest przedsiębiorstwo Wodokanał goroda Bieriezniki. Od czasu likwidacji trolejbusów w Permie jest to jedyny system w Kraju Permskim. Prawa miejskie – zbiór praw dotyczący mieszkańców miasta, szczególnie istotny w średniowieczu, gdyż wyjmował mieszczan spod jurysdykcji prawa ziemskiego (tzw. prawo dworskie).

  Historia[ | edytuj kod]

  Osada założona w 1883 roku, do 1933 znana jako Usole Solikamskie, prawa miejskie od 1932 roku. W 1961 r. uruchomiono system trolejbusowy. Obecnie miasto jest ważnym ośrodkiem przemysłowym; port rzeczny na Kamie. Miasto posiada muzeum jest też znane od XVI wieku z leczniczych wód solankowych.

  Bieriezniki dynamicznie rozwinęły się dzięki wydobyciu sylwinitu (od 1927 roku), powstały jako kolonia karna. Kopalnia znajduje się częściowo bezpośrednio pod miastem, zalewane wodą wyrobiska są przyczyną bezpośredniego zagrożenia dla miasta – podmyte korytarze i komory ulegają częstemu zawalaniu, tworząc na powierzchni leje i zapadliska. W mieście działa system monitorujący powstawanie nowych zapadlisk i ostrzegający mieszkańców. Największy do tej pory lej nazywany Dziadkiem powstał w roku 2007, ma 310 m szerokości i 390 m długości, i wciąż się rozrasta. Jego powstanie zmusiło do ewakuacji 2 tys. mieszkańców.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. ПРЕДВАРИТЕЛЬНЫЕ ИТОГИ ВСЕРОССИЙСКОЙ ПЕРЕПИСИ НАСЕЛЕНИЯ 2010 ГОДА (ros.). Федеральная служба государственной статистики. [dostęp 2013-01-30].
  2. БЕРЕЗНИКИ (ros.). Энциклопедический словарь. [dostęp 2013-01-30].
  3. Kopalnia sylwinitu w Bierieznikach - piękna bestia pochłania miasto (pol.). W: Onet Podróże [on-line]. Grupa Onet.pl SA, 2015-06-19. [dostęp 2015-07-06].
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.009 sek.