Bielsk Podlaski (gmina wiejska)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Widowo

Bielsk Podlaski (do 1952 gmina Bielsk; 1952–54 gmina Dobromil) – gmina wiejska w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie bielskim. W latach 1919–1998 gmina administracyjnie należała do województwa białostockiego.

Gmina wiejska − gmina, która na swoim terytorium nie zawiera miasta (co nie wyklucza możliwości istnienia siedziby gminy w sąsiadującym mieście - Wśród gmin mających siedzibę w mieście, gdzie równocześnie funkcjonuje gmina miejska są zarówno niewielkie gminy jak Obrzycko (woj. wielkopolskie), które jako miasto liczy 2239 mieszkańców a gmina wiejska 4387 , Stoczek Łukowski (lubelskie) 2701 (miasto) oraz 5126 (gmina wiejska) oraz Kowal (kujawsko-pomorskie) odpowiednio 3495 oraz 4020, jak i gminy zdecydowanie większe, np. Ełk (57471, 10578) , Włocławek (117 264, 6417) oraz Tarnów (114 168, 24113)).Gmina Zabłudów – gmina miejsko-wiejska w województwie podlaskim, w powiecie białostockim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie białostockim.

Siedziba gminy to Bielsk Podlaski.

Według danych z 30 czerwca 2004 gminę zamieszkiwało 7512 osób. Natomiast według danych z 31 grudnia 2019 roku gminę zamieszkiwało 6606 osób.

Struktura powierzchni[ | edytuj kod]

Według danych z roku 2002 gmina Bielsk Podlaski ma obszar 430,14 km², w tym:

 • użytki rolne: 74%
 • użytki leśne: 19%
 • W roku 2009 w centralnej części gminy powołano obszar sieci Natura 2000 Murawy w Haćkach.

  Gmina Wyszki – gmina wiejska w województwie podlaskim, w powiecie bielskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie białostockim.Skrzypki Duże – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie bielskim, w gminie Bielsk Podlaski. Obowiązki sołtysa pełni Antoni Żarski.

  Gmina stanowi 31,05% powierzchni powiatu.

  Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Chraboły – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie bielskim, w gminie Bielsk Podlaski, przy trasie Białystok-Lublin (droga krajowa nr 19), nad rzeką Orlanką. Obowiązki sołtysa pełni Jerzy Chilkiewicz.
  Treszczotki – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie bielskim, w gminie Bielsk Podlaski. Obowiązki sołtysa pełni Władysław Demianiuk.
  Knorozy – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie bielskim, w gminie Bielsk Podlaski. Obowiązki sołtysa pełni Mikołaj Nikołajuk.
  Stryki – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie bielskim, w gminie Bielsk Podlaski. Obowiązki sołtysa pełni Leon Syczewski.
  Kotły – wieś w Polsce położona w województwie podlaskim, w powiecie bielskim, w gminie Bielsk Podlaski. Obowiązki sołtysa pełni Tomasz Gołębiecki.
  Powiat bielski - powiat w Polsce (województwo podlaskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Bielsk Podlaski.
  Natura 2000 – program utworzenia w krajach Unii Europejskiej wspólnego systemu (sieci) obszarów objętych ochroną przyrody. Podstawą dla tego programu są dwie unijne dyrektywy: Dyrektywa Ptasia i Dyrektywa Siedliskowa (Habitatowa). Celem programu jest zachowanie określonych typów siedlisk przyrodniczych oraz gatunków, które uważa się za cenne i zagrożone w skali całej Europy. Wspólne działanie na rzecz zachowania dziedzictwa przyrodniczego Europy w oparciu o jednolite prawo ma na celu optymalizację kosztów i spotęgowanie korzystnych dla środowiska efektów. Jednolite prawo powinno ułatwić współdziałanie wielu instytucji zajmujących się ochroną przyrody stale i tych dla których jest to działanie oboczne. Zadanie i cel rangi europejskiej powinno łatwiej uzyskać powszechną akceptację społeczną, tym bardziej że poszczególne kraje członkowskie są zobowiązane do zachowania na obszarach wchodzących w skład sieci Natura 2000 walorów chronionych w stanie nie pogorszonym, co wcale nie musi wykluczać ich gospodarczego wykorzystania.

  Reklama