• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bielawy - Toruń

  Przeczytaj także...
  Lubicz – dawniej wieś, obecnie podzielona na dwa sołectwa (Lubicz Górny i Lubicz Dolny), w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie toruńskim, ok. 10 km na wschód od Torunia, na obu brzegach Drwęcy. Liczba mieszkańców ok. 5,6 tys., w tym Lubicz Dolny 2,2 tys., Lubicz Górny 3,4 tys. Przez wieś przebiega droga krajowa nr 10 Szczecin – Płońsk (odcinek drogi ekspresowej S10 – część autostrady A1) i droga krajowa nr 80 a także linia kolejowa Toruń – Sierpc.Droga krajowa nr 15 – droga krajowa o długości 374 km przebiegająca przez województwa: dolnośląskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie i warmińsko-mazurskie. Na odcinku Trzebnica – Gniezno może być alternatywą dla drogi krajowej nr 5 z ominięciem Poznania. Dalej wiedzie przez tereny rolnicze na Kujawach na Mazury. W węźle "Września" bezkolizyjnie przecina autostradę A2.
  Grębocin nad Strugą (do 2008 Grębocin-Wybudowanie) – północno-wschodnia część urzędowa Torunia. Rozwijała się już od średniowiecza wzdłuż szlaku handlowego do Golubia, Brodnicy i Olsztyna. Osiedle stanowiło niegdyś osobną osadę koło Torunia, obecnie jej część jest jego „dzielnicą”, część natomiast stanowi wieś w gminie Lubicz.
  Centrum Handlowe Bielawy

  Bielawy - część urzędowa Torunia zlokalizowana na prawobrzeżu.

  Przy podziale miasta dla potrzeb rad okręgów (jednostek pomocniczych gminy), teren Bielaw współtworzy okręg "Bielawy-Grębocin".

  Lokalizacja[]

  Bielawy zlokalizowane są we wschodniej części miasta, od północy i wschodu graniczą z Grębocinem, od południa ze Skarpą, zaś od zachodu z Rubinkowem.

  Toruńskie Zakłady Materiałów Opatrunkowych (TZMO) – przedsiębiorstwo zajmujące się produkcją materiałów opatrunkowych i środków higienicznych z siedzibą w Toruniu.Droga wojewódzka nr 654 (DW654) - droga wojewódzka w centralnej Polsce w województwie kujawsko-pomorskim przebiegająca przez teren powiatu toruńskiego. Droga ma długość 9 km. Łączy miejscowość Silno z Toruniem.

  Ulice[]

  Do głównych ulic przecinających lub stanowiących granice Bielaw zaliczyć należy: Olimpijską, Olsztyńską oraz Szosę Lubicką.

  Charakterystyka[]

  Osiedle o przeważającej zabudowie jednorodzinnej, wraz z kościołem, pocztą, dwoma hotelami, dużym zespołem sklepów i kilkunastoma mniejszymi. W mniejszym stopniu także pokryte lasami i terenami parkowymi. Niewielką część osiedla (od południa) stanowi zespół kilku supermarketów, fabryka TZMO, Straż Pożarna oraz tereny działkowe.

  Rubinkowo - część urzędowa miasta Torunia, składająca się z osiedli: Rubinkowo I oraz Rubinkowo II. Zbudowane w latach 70. XX wieku na terenie dawnych posiadłości Jakuba Kazimierza Rubinkowskiego, od północy graniczy z terenami przemysłowymi (Elana - dawniej największy zakład w Toruniu; Metalchem), oraz dzielnicami: Jakubskie Przedmieście i Mokre od zachodu, Bielawy od wschodu, Winnica i Na Skarpie (która początkowo – przed utworzeniem osobnej Spółdzielni Mieszkaniowej - była nazywana Rubinkowem III) od południa.Dwór – szlachecki, wiejski dom mieszkalny. Forma wykształcona w architekturze polskiej okresu renesansu, przetrwała do XX wieku.
 • Osiedle zajmuje (wraz z Grębocinem) 9,9% Torunia.
 • Mieszka tu 3,2% torunian.
 • Historia[]

  W latach 1934-1939 istniała gmina Bielawy.

  Infrastruktura[]

  Osiedle posiada duże Toruńskie Centrum Handlowe BIELAWY. Na jego terenie znajduje się kilka supermarketów: Carrefour, Leroy Merlin, JYSK, apteka, placówki usługowe, galeria handlowa, restauracje, dwa hotele, dwie stacje benzynowe, 3 salony samochodowe, wiele parkingów. W środku osiedla w 2007 rozpoczyna się budowa nowoczesnej szkoły.

  Droga ekspresowa S10 – budowana polska droga ekspresowa Szczecin – Płońsk. Połączy zespół portów morskich Szczecin-Świnoujście z aglomeracją warszawską.Poznań (niem. Posen, łac. Posnania, jidysz פּױזן Pojzn) – miasto na prawach powiatu w zachodniej Polsce, położone na Pojezierzu Wielkopolskim, nad Wartą, u ujścia Cybiny. Historyczna stolica Wielkopolski, od 1999 r. siedziba władz województwa wielkopolskiego i powiatu poznańskiego. Miasto jest istotnym węzłem drogowym i kolejowym, funkcjonuje tu również międzynarodowy port lotniczy.

  Komunikacja[]

  Komunikacja:

 • autobusowa - linie MZK, TKA i mniejszych przewoźników prywatnych.
 • tramwajowa - linia tramwajowa nr 1 i 4 w południowej części, przy osiedlu Rubinkowo. Planowane połączenie linii nr 2 (Curie-Skłodowskiej) z linią 1 i 4 (Olimpijska) przez ulicę Olsztyńską oraz budowa obok Straży Pożarnej nowej zajezdni tramwajowej.
 • samochodowa: od północy i południa osiedle okalają dwie drogi krajowe, służące także komunikacji miejskiej. Łatwy dojazd do innych części Torunia.
 • droga krajowa nr 15 z kier. Inowrocławia, Poznania, Wrocławia do Olsztyna
 • droga krajowa nr 80 z kier. Lubicza i Warszawy w kier. Bydgoszczy
 • droga wojewódzka nr 654 - początek drogi w kier. Złotorii, Grabowca i Silna
 • kolejowa: w północnej części przystanek kolejowy Grębocin.
 • autostradowa - we wschodniej części osiedla przebiega
 • autostrada A1
 • węzeł drogowy Toruń-Lubicz (bezkolizyjny) - S10 - DK10 - DK80
 • Zabytki[]

  Przy Szosie Lubickiej, znajduje się zabytkowe założenie parkowe, zajmujące powierzchnię 3,4 ha. Wchodzi w skład dawnego zespołu dworsko-parkowego z końca XVIII wieku (folwarku biskupów włocławskich). Obecna jego forma przestrzenna ukształtowana została na przełomie XIX i XX wieku. Ważnym elementem układu jest dwór, usytuowany na skraju parku, na terenie między parkiem a ogrodami użytkowymi. Z trudem można dziś odnaleźć dawny układ przestrzenny tego założenia, który zdążył porosnąć dziką roślinnością.

  Park – teren rekreacyjny, przeważnie z dużą ilością flory, w tym często zadrzewiony. W miastach ma charakter dużego, swobodnie ukształtowanego ogrodu z alejami spacerowymi. W Polsce 9249 parków jest objętych ochroną prawną poprzez wpisanie ich do rejestru zabytków lub rejestru pomników przyrody. Łącznie zajmują obszar 50354,65 ha.Droga krajowa nr 80 – droga krajowa o długości ok. 66 km, leżąca na obszarze województwa kujawsko-pomorskiego. Trasa ta łączy DK10 koło Bydgoszczy z DK10 i A1 koło Torunia. Biegnie równolegle do DK10 po północnej stronie Wisły. Niegdyś był to odcinek DK10, lecz z uwagi na remont mostu na Wiśle w Fordonie i związanym z tym ograniczeniem jego nośności DK10 poprowadzono od Lubicza przez obwodnicę Torunia, Solec Kujawski i obwodnicę Bydgoszczy, wyprowadzając tranzyt z centrów Torunia i Bydgoszczy. DK80 na całej swej długości od Przysieka k. Torunia, do Strzyżawy (przed mostem na Wiśle w Fordonie) posiada utwardzone pobocza. Na DK 10 została ukończona modernizacja dzięki której droga stała się prawdziwą obwodnicą Bydgoszczy i Torunia przejmując większość ruchu ciężarowego.

  Przypisy

  1. Zmiany obszaru miasta Torunia na przestrzeni wieków (pol.). W: Studium uwarunkowań i kierunków zagospodarowania przestrzennego Miasta Torunia [on-line]. Miejska Pracownia Urbanistyczna w Toruniu, 2006-05-18. [dostęp 2012-03-14].
  2. Toruń - podział na okręgi (jednostki pomocnicze gminy), www.google.com [dostęp 2016-09-18].
  3. Dzielnice i osiedla | www.torun.pl, www.torun.pl [dostęp 2016-09-12].
  4. Procenty osiedlowe. „Nowości”, s. 4, 2011-04-14. 
  Autostrada A1 – częściowo płatna polska autostrada w ciągu międzynarodowej trasy E75, leżąca w VI transeuropejskim korytarzu transportowym, zwana również Autostradą Bursztynową. Po upadku koncepcji budowy autostrady A3 wzdłuż zachodniej granicy kraju, A1 jest jedyną polską autostradą o przebiegu południkowym.Carrefour (wym. [karˈfur]) – sieć hipermarketów i supermarketów, powstała we Francji w 1959 roku. Pierwszy supermarket należący do rodzin Marcela Fournier i Louisa Defforey’a, otwarty był w Annecy we Francji w 1960 roku. Wybudowano go na skrzyżowaniu 5 ulic i stąd nazwa Carrefour – w języku francuskim „skrzyżowanie”.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Droga krajowa nr 10 – droga krajowa łącząca aglomeracje: szczecińską, bydgosko-toruńską oraz warszawską. Trasa przebiega przez województwa: zachodniopomorskie, wielkopolskie, kujawsko-pomorskie i mazowieckie.
  Język polski (polszczyzna) – język naturalny należący do grupy zachodniosłowiańskich (do których należą również czeski, słowacki, kaszubski, dolnołużycki, górnołużycki i wymarły połabski), stanowiących część rodziny indoeuropejskiej.
  Bydgoszcz (łac. Bidgostia, niem. Bromberg) – miasto na prawach powiatu w północnej Polsce, historycznie leży na Kujawach, nad rzeką Brdą i Kanałem Bydgoskim, którego wschodni fragment graniczy na Wiśle, największe miasto województwa kujawsko-pomorskiego. Jest siedzibą Wojewody Kujawsko-Pomorskiego.
  Jysk (własna pisownia JYSK, duń. Jydsk Sengetøjslager, wym. "jusk") – sieć supermarketów dekoracyjnych założona przez Duńczyka Larsa Larsena.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.
  Gmina Bielawy – dawna gmina wiejska istniejąca w latach 1934-1939 w woj. pomorskim (dzisiejsze woj. kujawsko-pomorskie). Siedzibą władz gminy były Bielawy (obecnie osiedle w Toruniu).
  Grabowiec – wieś w Polsce położona w województwie kujawsko-pomorskim, w powiecie toruńskim, w gminie Lubicz, ok. 10 km na południowy wschód od Torunia. W pobliżu znajduje się most przez Wisłę na trasie planowanej autostrady A1.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.05 sek.