• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Biegi płotkarskie

  Przeczytaj także...
  XXVI Letnie Igrzyska Olimpijskie odbyły się w Atlancie w Stanach Zjednoczonych w dniach 19 lipca - 4 sierpnia 1996 roku.Bieg na 110 metrów przez płotki – jedna z biegowych konkurencji lekkoatletycznych, najkrótszy dystans płotkarski dla mężczyzn na otwartym stadionie (kobiety biegają dystans 100 metrów).
  Bieg na 50 metrów przez płotki – konkurencja lekkoatletyczna, rozgrywana wyłącznie podczas zawodów halowych, najkrótszy dystans płotkarski. Współcześnie rozgrywana jest jedynie podczas mityngów, wcześniej bieg na 50 metrów przez płotki był rozgrywany między innymi na halowych mistrzostwach Europy, obecnie na wszystkich największych międzynarodowych imprezach halowych odbywa się bieg na 60 metrów przez płotki.
  Zawodniczki podczas biegu na 100 m przez płotki (IO Atlanta 1996)

  Biegi płotkarskie – rodzaj biegowych konkurencji lekkoatletycznych, w którym zawodnicy podczas biegu pokonują równomiernie rozstawione płotki.

  Na zawodach lekkoatletycznych mężczyźni i kobiety rozgrywają po dwa dystanse biegów płotkarskich:

 • krótki – 100 metrów kobiet (do lat 60. XX wieku biegano 80 metrów) i 110 metrów mężczyzn, tzw. "wysokie płotki",
 • długi – 400 metrów kobiet i mężczyzn, tzw. "niskie płotki".
 • Wysokość płotków zależy od dystansu i płci zawodników:

  Bieg na 3000 metrów z przeszkodami – konkurencja lekkoatletyczna, w którym zawodnicy biegną siedem i pół okrążeń stadionu, pokonując na każdym razem pięć przeszkód: cztery płoty o wysokości 91,4 cm dla mężczyzn i 76,2 cm dla kobiet oraz rów z wodą poprzedzony płotem o tej samej wysokości co pozostałe płoty. Rów z wodą umieszczony jest zazwyczaj po wewnętrznej stronie bieżni, tym samym w rzeczywistości zawodnicy pokonują okrążenie stadionu o długości ok. 390 m.Bieg na 100 metrów przez płotki – jedna z biegowych konkurencji lekkoatletycznych, najkrótszy dystans płotkarski dla kobiet na otwartym stadionie (mężczyźni biegają dystans 110 metrów). Zawodniczki muszą w jak najszybszym czasie pokonać dziesięć płotków o wysokości 84 cm rozstawionych na dystansie 100 m. Pierwszy płotek pokonują po 13 m od startu, kolejne są co 8,5 m, a od ostatniego płotka do mety dzieli je 10,5 m.
 • 106,70 cm – w biegu na 110 m ppł mężczyzn,
 • 91,40 cm – w biegu na 400 m ppł mężczyzn,
 • 84,00 cm – w biegu na 100 m ppł kobiet,
 • 76,20 cm – w biegu na 400 m ppł kobiet.
 • Krótkie biegi płotkarskie stanowią też jedną z konkurencji wieloboju (siedmioboju kobiet i dziesięcioboju mężczyzn).

  Siedmiobój – (heptatlon) dyscyplina lekkoatletyczna, składająca się z 7 konkurencji. Na otwartym stadionie rozgrywana wyłącznie przez kobiety (mężczyźni rozgrywają tam dziesięciobój) a w hali przez mężczyzn (kobiety w hali startują w pięcioboju).Bieg na 400 metrów przez płotki – jedna z biegowych konkurencji lekkoatletycznych, bieg płotkarski rozgrywane na otwartym stadionie zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Zawodnicy muszą pokonać 10 płotków rozmieszczonych równomiernie na dystansie równym jednemu okrążeniu stadionu. Mężczyźni pokonują płotki o wysokości 91,40 cm, a kobiety – o wysokości 76,20 cm. Płotki są niższe o kilkanaście centymetrów od tych ustawianych w biegach na 100 metrów kobiet i 110 metrów przez płotki mężczyzn.

  W hali są rozgrywane przede wszystkim krótkie biegi płotkarskie: na imprezach mistrzowskich bieg na 60 metrów (płotki o wysokości 106,70 cm u mężczyzn i 84,00 cm u kobiet), na mityngach czasem bieg na 50 metrów, rzadkością są biegi na "niskich" płotkach (na 300 lub 400 metrów).

  Bieg na 80 metrów przez płotki – nierozgrywana już konkurencja lekkoatletyczna, jeden z dystansów biegów płotkarskich kobiet. Obecnie zastąpił go bieg na 100 metrów przez płotki.Bieg na 60 metrów przez płotki – konkurencja lekkoatletyczna, rozgrywana wyłącznie w zawodach halowych. Jest to najkrótszy bieg płotkarski (bieg na 50 metrów przez płotki nie jest rozgrywany na dużych międzynarodowych imprezach lekkoatletycznych). Rozgrywany jest między innymi na halowych mistrzostwach świata i Europy. Aktualnymi rekordzistami świata są Colin Jackson i Susanna Kallur.

  Zobacz też[]

 • bieg na 3000 metrów z przeszkodami
 • Linki zewnętrzne[]

 • Hurdles 101 (ang.) (archiwum) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wieloboje lekkoatletyczne składają się z kilku konkurencji lekkoatletycznych. Najlepsze wyniki uzyskane przez zawodników w poszczególnych konkurencjach przeliczane są na punkty według tabel wielobojowych i suma punktów decyduje o zajętym miejscu. Wieloboje rozgrywane są w konkurencjach dla kobiet (siedmiobój) i dla mężczyzn (dziesięciobój).
  Płotek – to konstrukcja budowlana, wykonywana w podstawowym zakresie z naturalnych materiałów martwych, a także z żywych pędów określonych roślin, stosowana w hydrotechnice, melioracjach i budownictwie ziemnym, do zabezpieczania brzegów i skarp. Tego rodzaju umocnienie zaliczane jest do kategorii biotechnicznego umocnienia brzegu lub stoku. Podstawowym materiałem stosowanym przy wykonywaniu tego rodzaju robót budowlanych są elementy z naturalnych materiałów martwych jak: paliki drewniane, łaty drewniane, pędy wybranych roślin, np. wierzby; wiklina, kiszki faszynowe. Jako materiały pomocnicze stosuje się drut i gwoździe stalowe. W zależności od zastosowanych materiałów wyróżnia się różne rodzaje płotków. Ponadto tak wykonany płotek może być płotkiem nieożywionym lub płotkiem ożywionym. W płotku ożywionym stosuje się świeże pędy wybranej rośliny, najczęściej wierzby, które dzięki zagłębieniu w ziemi mają możliwość wegetacji.
  Dziesięciobój – konkurencja lekkoatletyczna na otwartym stadionie, rozgrywana tylko przez mężczyzn, w skład której wchodzi 10 konkurencji. W hali mężczyźni rozgrywają siedmiobój.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.