• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bieg na milę

  Przeczytaj także...
  Doping wydolnościowy – sztuczne podnoszenie wydolności fizycznej i psychicznej zawodnika metodami wykraczającymi poza normalny, "naturalny" trening, choć w praktyce granica między dopingiem i treningiem jest często bardzo trudna do ustalenia. Ogólnie za doping uważa się metody medyczne, potencjalnie szkodliwe dla zdrowia, które zostały oficjalnie zabronione.Roger Gilbert Bannister (ur. 23 marca 1929 w Harrow w Londynie) – angielski lekkoatleta specjalizujący się w biegach średniodystansowych, neurolog.
  Amerykanie – pluralistyczna wspólnota narodowo-państwowa pochodzenia imigracyjnego, kształtująca się w Stanach Zjednoczonych, licząca około 300 mln osób. W związku ze specyficzną, migracyjną historią swojego powstania, posiada pochodzenie mieszane, przede wszystkim europejskie i afrykańskie. Mniejszość stanowią osoby pochodzenia azjatyckiego oraz rdzenni Amerykanie – Indianie Ameryki Północnej. Skutkiem tradycyjnej wielonarodowości Stanów Zjednoczonych jest fakt, że wielu Amerykanów identyfikuje się zarówno ze Stanami Zjednoczonymi, jak i – raczej sentymentalnie – z krajem pochodzenia swoich przodków (np. Amerykanie włoskiego czy irlandzkiego pochodzenia – Italian Americans, Irish Americans).

  Bieg na milęlekkoatletyczna konkurencja biegowa, zaliczana do biegów średnich. 1 mili odpowiada 1 609,34 metrów.

  Tabliczka upamiętniająca pokonanie przez Rogera Bannistera granicy 4 minut w biegu na jedną milę, 6 maja 1954 na trasie Iffley Road Track przy Oxford University

  Dystans ten (ponad 4 okrążenia stadionu) jest popularny w krajach anglosaskich. Obecnie rozgrywa się go tylko na niektórych mityngach lekkoatletycznych, nie ma go na żadnych imprezach mistrzowskich. Najlepszym biegaczem na tym dystansie był Hicham El Guerroujrekordzista świata – który aż siedmiokrotnie występuje na liście 10 najlepszych rezultatów w historii biegu na jedną milę.

  Rekordy świata w lekkoatletyce – najlepsze rezultaty uzyskane w historii lekkoatletyki i oficjalnie zatwierdzone przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Federacji Lekkoatletycznych.Hicham El Guerrouj (arab. هشام الكروج, ur. 14 września 1974 w Berkane, Maroko) – lekkoatleta marokański, specjalizujący się w biegach na średnich dystansach i na 5000 m.

  W krajach anglosaskich pokonanie przez Rogera Bannistera (6 maja 1954) granicy czterech minut na tym dystansie (uzyskał on wówczas 3:59,4) jest traktowane jako kamień milowy w historii lekkoatletyki; brytyjska mennica wypuściła w 2004 roku specjalną monetę 50-pensową z okazji 50 rocznicy tego wydarzenia. W ciągu tego półwiecza niektórzy lekkoatleci pokonali tę barierę wielokrotnie, m.in. Amerykanin Steve Scott przebiegł ten dystans poniżej 4 minut już 136-krotnie (najlepszy spośród jego wyników to 3:47,69 osiągnięty w lipcu 1982 w Oslo). Pierwszym czterdziestolatkiem, któremu udało się przebiec milę poniżej tej granicy jest Irlandczyk Eamonn Coghlan.

  Jelena Władimirowna Sobolewa, ros. Елена Владимировна Соболева, (ur. 3 sierpnia 1982 w Briańsku) – rosyjska lekkoatletka, specjalizująca się w biegach średniodystansowych (głównie 1500 metrów).Irlandczycy (ang.: Irish (people)), irl.: Muintir na hÉireann, na hÉireannaigh, na Gaeil) – naród pochodzenia celtyckiego zamieszkujący Irlandię.

  Rekordziści[edytuj kod]

  mężczyźni[edytuj kod]

  kobiety[edytuj kod]

  Najszybsi zawodnicy w historii[edytuj kod]

  mężczyźni[edytuj kod]

  Poniższa tabela przedstawia listę 10 najlepszych biegaczy na milę w historii tej konkurencji (stan na 1 lutego 2015). zobacz więcej na stronach IAAF

  kobiety[edytuj kod]

  Poniższa tabela przedstawia listę 10 najlepszych biegaczek na milę w historii tej konkurencji (stan na 15 września 2016).

  Kamień milowy (łac. milliarium) – znak kamienny, który służył do oznaczania drogi w czasach Imperium Rzymskiego.Bieg średniodystansowy – biegi obejmujące takie dystanse jak 800 metrów, 1500 metrów oraz 1 milę. Okazyjnie rozgrywa się także biegi na dystansach 600, 1000 oraz na 2000 metrów.
  zobacz więcej na stronach IAAF

  Rekordziści w hali[edytuj kod]

  mężczyźni[edytuj kod]

  kobiety[edytuj kod]

  Najszybsi zawodnicy w hali[edytuj kod]

  mężczyźni[edytuj kod]

  Poniższa lista przedstawia 10 najszybszych zawodników na milę w hali (stan na 2 marca 2015). zobacz więcej na stronach IAAF (ang.)

  kobiety[edytuj kod]

  Poniższa lista przedstawia 10 najszybszych zawodniczek na milę w hali (stan na 1 lutego 2015).

  Uniwersytet Oksfordzki (ang. University of Oxford, łac. Universitas Oxoniensis) – uniwersytet w Oksfordzie założony przed 1167, najstarszy uniwersytet w Wielkiej Brytanii i krajach anglosaskich.Mityng lekkoatletyczny – rodzaj zawodów lekkoatletycznych odbywających się na stadionie lub w halach lekkoatletycznych. Zawody takie służą uzyskiwaniu jak najlepszych rezultatów, w biegach średnio i długodystansowych przez pierwszą część dystansu tempo nadaje specjalnie w tym celu zakontraktowany zawodnik, tzw. zając (ang. pacemaker).
  zobacz więcej na stronach IAAF

  Uwagi

  1. Jelena Sobolewa z Rosji uzyskała na otwartym stadionie wynik 4:15,63 29 czerwca 2007 w Moskwie, a w hali 4:20,21 27 stycznia 2008 w Moskwie, ale oba rezultaty zostały unieważnione z powodu dopingu.
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Oslo (wym. norw. [ˈuʂˈlu], 1624–1877: Christiania, 1877–1924: Kristiania) – stolica i największe miasto Norwegii.Steve Scott (ur. 5 maja 1956 w USA) - były amerykański lekkoatleta, biegacz średniodystansowy biegający na 1 milę i 1500 m. Jest srebrnym medalistą mistrzostw świata w Helsinkach na 1500 m.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.033 sek.