• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Biblioteka Narodowa Korei

  Przeczytaj także...
  Biblioteka narodowa – biblioteka powołana przez rząd kraju jako wyróżniające się repozytorium informacji dla tego kraju. W odróżnieniu od bibliotek publicznych, rzadko zezwalają na pożyczanie książek obywatelom kraju. Często, zawierają one, cenne, albo znaczące dzieła.Chińska Biblioteka Narodowa (chiń. upr.: 中国国家图书馆; chiń. trad.: 中國國家圖書館; pinyin: Zhōngguó Guójiā Túshūguǎn) – chińska biblioteka narodowa, znajdująca się w Pekinie. Jest największą biblioteką w Azji.
  Sedżong (kor.: 세종, Sejong) – miasto planowane i specjalna jednostka administracyjna w środkowo-zachodniej Korei Południowej, miejsce docelowego przeniesienia znacznej części rządu i agencji rządowych (do końca 2014 roku). W 2012 roku cała jednostka administracyjna liczyła ok. 120 tys. mieszkańców. Według założeń nowo powstające miasto ma docelowo liczyć ok. 500 tys. mieszkańców w 2030 roku.

  Biblioteka Narodowa Koreibiblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek.

  Historia[ | edytuj kod]

  Biblioteka Narodowa została założona 15 października 1945 roku. Biblioteka działa na podstawie ustawy o bibliotekach z 1963 roku. W 2016 roku przepisy dotyczące egzemplarza obowiązkowego poszerzono o materiały online.

  Narodowa Biblioteka Parlamentarna Japonii (jap. 国立国会図書館 Kokuritsu Kokkai Toshokan) – biblioteka narodowa Japonii. Seul (kor. 서울, Seoul, Sŏul; posłuchaj oryginalnej wymowy) – od 1394 roku stolica Korei. Od końca II wojny światowej po podziale Półwyspu Koreańskiego na dwa państwa Seul został stolicą Republiki Koreańskiej (Korei Południowej), a Pjongjang stał się stolicą Koreańskiej Republiki Ludowej (Korei Północnej). Podczas wojny koreańskiej przez krótki czas Seul był zajęty przez komunistycznych okupantów, a stolicę Korei Południowej przeniesiono do Pusan (Busan).

  Bibliotece Narodowej podlegają: Biblioteka Narodowa dla Dzieci i Młodych Dorosłych, która powstała w 2006 roku, działająca od 2013 roku Biblioteka Narodowa Korei w Sedżong i istniejąca od 2012 roku Biblioteka Narodowa dla Osób Niepełnosprawnych. W 2009 roku został otwarta biblioteka cyfrowa w której do końca 2018 roku został zdigitalizowanych prawie 900 000 książek. Biblioteka we współpracy z Chińską Biblioteką Narodową i Narodową Biblioteką Parlamentarną Japonii tworzy CJK Digital LIbrary, który udostępnia on-line książki wydane w tych krajach.

  Republika Korei (kor. 대한민국, hancha 大韓民國, lat. Daehan Minguk/Taehan Minguk, skr. 한국; 韓國; Hanguk, Korea Południowa, wysłuchaj oryginalnej wymowy) – państwo w Azji, południowej części Półwyspu Koreańskiego powstałe po II wojnie światowej na terenach zajętych przez wojska USA. Republika Korei oficjalnie rości sobie pretensje do całego terytorium Korei.
  Budynek Biblioteki Narodowej w Sedżong.

  Biblioteka Narodowa Korei w Sejong[ | edytuj kod]

  W 2006 roku podjęto decyzję o budowie oddziału Biblioteki Narodowej w Sedżong, nowo budowanym mieście do którego zostały przeniesione siedziby niektórych ministerstw i agencji rządowych. Nowy budynek został zaprojektowany przez Samoo Architects & Engineers. Geometryczna forma budynku przypomina wygiętą kartkę książki. Biblioteka powstała, aby zapewnić dostęp do informacji administracyjnej urzędnikom publicznym, ale jest dostępna dla wszystkich .

  Budynek[ | edytuj kod]

  Główna siedziba biblioteki mieści się w Seulu. Budynek został oddany w maju 1988 roku. Od 2017 roku prowadzona jest jego modernizacja.

  Zbiory[ | edytuj kod]

  Zgodnie z ustawa o bibliotekach z 1963 roku każdy druk wydany w Korei powinien być w ciągu 30 dni przekazany do Biblioteki Narodowej, która wydaje zaświadczenie o przekazaniu i pokrywa jego koszty. Biblioteka ma prawo do 2 egzemplarzy, z których jeden jest udostępniany, a drugi archiwizowany. Od 2016 roku obowiązkiem tym objęto materiały on-line. Najcenniejszą częścią zbiorów jest kolekcja 270 000 książek wśród których znajduje się kolekcja 867 książek w ponad 3000 woluminów sprzed XVII wieku. Większość książek z tej kolekcji została zdigitalizowana i jest dostępna w bibliotece cyfrowej. Biblioteka gromadzi cyfrowe kopie dokumentów związanych z Koreą, których nie posiada w swoich zbiorach.

  Window of Korea[ | edytuj kod]

  Dzięki współpracy Koreańskiej Biblioteki Narodowej z Dolnośląską Bibliotekę Publiczną, we Wrocławiu powstała biblioteka nosząca nazwę Window of Korea. W jej zbiorach znalazło się kilka tysięcy książek w języku koreańskim przekazane przez Bibliotekę Narodową Korei oraz zbiory w języku polskim i angielskim poświęcone Korei. Biblioteka ma służyć Koreańczykom mieszkającym i pracującym we Wrocławiu i okolicach oraz wszystkim zainteresowanym językiem i kulturą koreańską.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.018 sek.