• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Biblioteka Narodowa Aruby

  Przeczytaj także...
  Aruba – terytorium zależne Holandii (de iure autonomiczny kraj wchodzący w skład Królestwa Niderlandów) i jedna z wysp wulkanicznego archipelagu Małych Antyli, zamykającego od wschodu Morze Karaibskie. Aruba ma powierzchnię 180 km² i zamieszkiwana jest przez 120 tys. osób, głównie pochodzenia hiszpańskiego, holenderskiego i afrykańskiego.Biblioteka narodowa – biblioteka powołana przez rząd kraju jako wyróżniające się repozytorium informacji dla tego kraju. W odróżnieniu od bibliotek publicznych, rzadko zezwalają na pożyczanie książek obywatelom kraju. Często, zawierają one, cenne, albo znaczące dzieła.
  International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

  Biblioteka Narodowa Aruby (pap. Biblioteca Nacional Aruba) – biblioteka narodowa Aruby, terytorium zależnego od Holandii w mieście Oranjestad. Przewidziana jest jako repozytorium dziedzictwa kulturowego Aruby, pełni też funkcję bilioteki publicznej.

  Biblioteka powstała 20 czerwca 1949 roku. Posiada filię w Sint Nicolaas i drugi budynek w Oranjestaad.

  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Język papiamento, papiamentu, papiamen – język kreolski na bazie portugalskiego i hiszpańskiego, używany w regionie Karaibów, głównie na wyspach Aruba, Bonaire i Curaçao. Nazwa pochodzi od czasownika papiá (rozmawiać), z portugalskiego papear.

  Na stronie http://bna.aw/digital można korzystać z internetowych zbiorów biblioteki.

  Logo biblioteki

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Peter Scholing, Biblioteca Nacional Aruba - National Digital Collection, ufdc.ufl.edu [dostęp 2020-10-07] (ang.).
  2. Irais, Gregorio (Ito) Tromp De Lange Sankatsing, Nos biblioteca ta di oro : vijftig jaar bibliotheek op Aruba : van uitleendepot naar informatiecentrum, Oranjestad : Biblioteca Nacional Aruba, 2002, ISBN 978-99904-89-01-9 [dostęp 2020-10-07].
  3. Historia, BNA - Biblioteca Nacional Aruba [dostęp 2020-10-07] (ang.).
  4. Contact, BNA - Biblioteca Nacional Aruba [dostęp 2020-10-07] (ang.).
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Sint Nicolaas (niderl. Święty Mikołaj) - miasto w południowo-zachodniej części wyspy Aruba (terytorium autonomicznym Holandii); nad Morzem Karaibskim; 15,3 tys. mieszkańców (2013); drugie, po Oranjestad miasto Aruby; ośrodek sportów wodnych i kąpielisko morskie; port handlowy i promowy; w pobliżu rafineria ropy naftowej.
  Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama

  Czas generowania strony: 1.099 sek.