Biblioteka Analiz (wydawnictwo)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Biblioteka Analiz)
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Biblioteka Analiz – nazwa firmy i tytuł czasopisma, dwutygodnika o rynku wydawniczo-księgarskim.

Łukasz Gołębiewski, pseud. Krzysio Isztar, K.I. Sider (ur. 1971 w Warszawie) – polski poeta, prozaik, dziennikarz, krytyk i wydawca. Jest prezesem zarządu spółki Biblioteka Analiz Sp. z o.o.Konsulting (in. consulting, doradztwo) to dziedzina zarządzania zajmująca się szeroko pojętym doradztwem podmiotom gospodarczym, szczególnie dużym firmom. Osoba pracująca w konsultingu to konsultant.

Firma powstała w 1999. Jej twórcą był Łukasz Gołębiewski, analityk rynku wydawniczo-księgarskiego, przez wiele lat związany z dziennikiem „Rzeczpospolita”. Początkowo firma wydawała wyłącznie dwutygodnik „Biblioteka Analiz” (od stycznia 2000). W maju 2001 przejęła wydawanie „Magazynu Literackiego”, zmieniając jego nazwę na „Magazyn Literacki Książki”. W 2004 roku przejęto wydawanie kwartalnika „Wiadomości Księgarskie", zaś w 2007 roku powołano kwartalnik literacki „Wyspa”, który ukazywał się dzięki wsparciu finansowemu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W latach 2011-2015 nakładem wydawnictwa ukazywał się także miesięcznik „Notes Wydawniczy”.

Pismo powstało w 1992 roku, powołane przez Kamila Witkowskiego, w latach 1992-2001 redaktora naczelnego. Początkowo ukazywało się nieregularnie, jako pismo literackie, drukowało utwory poetyckie i prozatorskie, głównie debiuty oraz teksty krytyczno-literackie, felietony i recenzje. W 1998 roku powołana została spółka Magazyn Literacki Sp. z o.o., która rozpoczęła wydawanie pisma w formie miesięcznika. Zastępcą redaktora naczelnego i współwydawcą został Łukasz Gołębiewski. Wówczas poszerzono też zawartość o artykuły poświęcone zagadnieniom rynku wydawniczo-księgarskiego, zwiększono nakład, wprowadzono reklamy. Pismo stopniowo ewoluowało w kierunku miesięcznika o rynku książki, szybko wypierając konkurencyjne tytuły, przede wszystkim: "Megaron" oraz "Kurier Czytelniczy". W maju 2001 roku miesięcznik zmienił wydawcę, rozstał się z nim też Kamil Witkowski, który założył własne wydawnictwo Nowy Świat. Nowym redaktorem naczelnym został Piotr Dobrołęcki, zaś wydawcą - spółka Biblioteka Analiz Sp. z o.o. Wówczas rozszerzono tytuł na "Magazyn Literacki KSIĄŻKI", zachowując tradycję, numerację i numer ISSN (1234-0200) poprzedniego tytułu. Obecnie "Magazyn Literacki KSIĄŻKI" jest największym w Polsce miesięcznikiem o książkach, co miesiąc dostarcza kilkadziesiąt recenzji, rozmowy z pisarzami, listę bestsellerów, aktualności z rynku wydawniczego i wiele tekstów publicystycznych. Co roku ukazuje się 12 numerów oraz co najmniej cztery bezpłatne dodatki tematyczne wydawane jako osobne zeszyty. Redakcja "Magazynu Literackiego KSIĄŻKI" przyznaje nagrody: Książki Roku (od 2000 roku), Wydawca Roku (od 2006 roku), Nagroda im. Kallimacha (od 2009 roku - za wybitne osiągnięcia w dziedzinie edukacji) i Nagrody Magellana (od 2009 roku - dla książek turystycznych: przewodników, map i atlasów).

Biblioteka Analiz publikuje też fachowe książki (m.in. rocznik „Rynek książki w Polsce”), prowadzi serwis internetowy rynek-ksiazki.pl, zajmuje się badaniami rynku, konsultingiem, prowadzi szkolenia.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Serwis rynek-ksiazki.pl
  • Strona Biblioteki Analiz w serwisie rynek-ksiazki.pl
  • Reklama