• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Bibcode

  Przeczytaj także...
  Astrophysics Data System (w skrócie ADS) - utworzona przez NASA internetowa baza ponad ośmiu milionów dokumentów z astronomii i fizyki, zarówno recenzowanych, jak i nierecenzowanych przez naukowców z tych dziedzin. Za darmo dostępne są on-line streszczenia prawie wszystkich artykułów, a także skany starszych artykułów zapisane w formacie GIF oraz PDF. Baza zawiera też linki do elektronicznych wersji nowych artykułów, publikowanych na stronach internetowych czasopism, ale te są zwykle dostępne tylko poprzez płatną subskrypcję (wykupiona przez większość ośrodków badań astronomicznych). Baza jest zarządzana przez Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics.Bibliografia (gr. βιβλιο „książka” + γραφία „piszę”) – termin oznaczający zarówno uporządkowany według pewnych kryteriów i spełniający określone zadania informacyjne wykaz (spis) dokumentów pisanych, jak i dział nauki o utworach piśmiennictwa definiujący zasady tworzenia wspomnianych spisów.
  Astronomia (gr. ἀστρονομία astronomía) – nauka przyrodnicza zajmująca się badaniem ciał niebieskich (np. gwiazd, planet, komet, mgławic, gromad i galaktyk) oraz zjawisk, które zachodzą poza Ziemią, jak również tych, które oddziałują w jej atmosferze, wnętrzu lub na powierzchni, a są pochodzenia pozaplanetarnego (np. neutrina, wtórne promieniowanie kosmiczne). Skoncentrowana jest na fizyce, chemii, meteorologii i ruchu ciał niebieskich, zajmuje się także powstaniem i rozwojem (ewolucją) Wszechświata.

  Bibcode – identyfikator używany w wielu astronomicznych systemach danych do oznaczania publikacji wymienianych w bibliografii.

  Bibcode został opracowany do stosowania w bazach danych SIMBAD oraz NASA/IPAC Extragalactic Database (NED), ale obecnie jest szerzej wykorzystywany, np. w NASA Astrophysics Data System. Kod ma stałą długość 19 znaków i jest w formacie: YYYYJJJJJVVVVMPPPPA,

  gdzie YYYY to czterocyfrowy rok odniesienia, JJJJJ jest kodem wskazującym, gdzie została wydana wymieniona publikacja. W przypadku czasopisma VVVV jest numerem woluminu, M oznacza część czasopisma, w której tekst został opublikowany (np. L dla działu listów), PPPP zawiera początkowy numer strony, a A jest pierwszą literą nazwiska pierwszego autora. Kropki (.) używane są do wypełnienia niewykorzystanych pół, tak by zachować oznaczenie o stałej długości.

  DOI (ang. digital object identifier – cyfrowy identyfikator dokumentu elektronicznego) – identyfikator dokumentu elektronicznego, który w odróżnieniu od identyfikatorów URL nie zależy od fizycznej lokalizacji dokumentu, lecz jest do niego na stałe przypisany.SIMBAD (the Set of Identifications, Measurements, and Bibliography for Astronomical Data) – baza danych obiektów astronomicznych spoza Układu Słonecznego sporządzana i zarządzana przez Centre de Données astronomiques de Strasbourg (CDS) we Francji.

  Przykłady użycia bibcode:

  Zobacz też[ | edytuj kod]

 • DOI (identyfikator cyfrowy)
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. M. Schmitz i inni, NED and SIMBAD Conventions for Bibliographic Reference Coding, [w:] Daniel Egret, Miguel A. Albrecht, Information & On-Line Data in Astronomy, Kluwer Academic Publishers, 1995, ISBN 0-7923-3659-3 (ang.).
  2. About the Data in the ADS (help page) (ang.). adsabs.harvard.edu. [dostęp 2011-06-18].
  Reklama

  Czas generowania strony: 0.006 sek.