Bibcode

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Bibcode – identyfikator używany w wielu astronomicznych systemach danych do oznaczania publikacji wymienianych w bibliografii.

DOI (ang. digital object identifier – cyfrowy identyfikator dokumentu elektronicznego) – identyfikator dokumentu elektronicznego, który w odróżnieniu od identyfikatorów URL nie zależy od fizycznej lokalizacji dokumentu, lecz jest do niego na stałe przypisany.SIMBAD (the Set of Identifications, Measurements, and Bibliography for Astronomical Data) – baza danych obiektów astronomicznych spoza Układu Słonecznego sporządzana i zarządzana przez Centre de Données astronomiques de Strasbourg (CDS) we Francji.

Bibcode został opracowany do stosowania w bazach danych SIMBAD oraz NASA/IPAC Extragalactic Database (NED), ale obecnie jest szerzej wykorzystywany, np. w NASA Astrophysics Data System. Kod ma stałą długość 19 znaków i jest w formacie: YYYYJJJJJVVVVMPPPPA,

gdzie YYYY to czterocyfrowy rok odniesienia, JJJJJ jest kodem wskazującym, gdzie została wydana wymieniona publikacja. W przypadku czasopisma VVVV jest numerem woluminu, M oznacza część czasopisma, w której tekst został opublikowany (np. L dla działu listów), PPPP zawiera początkowy numer strony, a A jest pierwszą literą nazwiska pierwszego autora. Kropki (.) używane są do wypełnienia niewykorzystanych pół, tak by zachować oznaczenie o stałej długości.

Przykłady użycia bibcode:

Zobacz też[ | edytuj kod]

  • DOI (identyfikator cyfrowy)
  • Przypisy[ | edytuj kod]

    1. M. Schmitz i inni, NED and SIMBAD Conventions for Bibliographic Reference Coding, [w:] Daniel Egret, Miguel A. Albrecht, Information & On-Line Data in Astronomy, Kluwer Academic Publishers, 1995, ISBN 0-7923-3659-3 (ang.).
    2. About the Data in the ADS (help page) (ang.). adsabs.harvard.edu. [dostęp 2011-06-18].
    Reklama