• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Białoruś w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci

  Przeczytaj także...
  Ksienija Michajłauna Sitnik (biał. Ксенія Міхайлаўна Сітнік; ros. Ксения Михайловна Ситник); 13 maja 1995 roku w Mozyrzu) - białoruska piosenkarka. W barwach Białorusi wygrała Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2005 z piosenką "My wmiestie", którą napisała sama.Język rosyjski (ros. русский язык, russkij jazyk; dawniej też: język wielkoruski) – język należący do grupy języków wschodniosłowiańskich, posługuje się nim jako pierwszym językiem około 145 mln ludzi, ogółem (według różnych źródeł) 250-300 mln. Jest językiem urzędowym w Rosji, Kirgistanie i na Białorusi, natomiast w Kazachstanie jest językiem oficjalnym oraz jest jednym z pięciu języków oficjalnych a jednocześnie jednym z sześciu języków konferencyjnych Organizacji Narodów Zjednoczonych. Posługuje się pismem zwanym grażdanką, graficzną odmianą cyrylicy powstałą na skutek jej upraszczania.
  Nacyjanalnaja Dziarżaunaja Teleradyjokampanija Respubliki Biełaruś (biał. Нацыянальная Дзяржаўная Тэлерадыёкампанія Рэспублікі Беларусь) – białoruski publiczny nadawca radiowo-telewizyjny. Od 1 stycznia 1993 roku jest członkiem EBU jako Belarusian Television and Radio Company (BTRC).
  function mfTempOpenSection(id){var block=document.getElementById("mf-section-"+id);block.className+=" open-block";block.previousSibling.className+=" open-block";}

  Białoruś w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci brała udział 14 razy. Państwo to, jako jedno z nielicznych, wystawiało swojego reprezentanta w każdej edycji konkursu, począwszy od 2003 roku.

  Konkurs Piosenki Eurowizji (ang. Eurovision Song Contest (ESC), fr. Concours Eurovision de la Chanson, potocznie Eurowizja) – organizowany od 1956 roku coroczny festiwal muzyczny, w którym udział biorą przedstawiciele publicznych stacji telewizyjnych zrzeszonych w Europejskiej Unii Nadawców (EBU). Do 1994 roku organizowany był w marcu, kwietniu lub w maju. Od 1995 roku Konkurs Piosenki Eurowizji odbywa się w maju (najczęściej w drugiej połowie maja).Europejska Unia Nadawców (ang. European Broadcasting Union, w skrócie EBU), (franc. Union européenne de radio-télévision, w skrócie UER), nazywana także Eurowizją, powstała w 1950 roku jako organizacja skupiająca publiczne (niekomercyjne) stacje radiowe i telewizyjne Europy Zachodniej w celu wymiany realizowanych programów i wspólnej produkcji audycji dla widzów w wielu krajach. W socjalistycznej Europie Wschodniej powstała kilkanaście lat później konkurencyjna instytucja - Międzynarodowa Organizacja Radia i Telewizji (Interwizja). Polskie Radio i Telewizja należały do Interwizji. W latach 70. XX wieku Festiwal w Sopocie miał nawet formułę "Festiwalu Interwizji", odpowiednika Konkursu Piosenki Eurowizji.

  Historia występów[]

  Białoruś jest pierwszym państwem, które dwukrotnie triumfowało w konkursie (dwukrotne zwycięstwo odniosła później również Gruzja – w 2008 i 2011 roku). Nadawca białoruski jest również jedynym członkiem Europejskiej Unii Nadawców, który w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci zadebiutował wcześniej niż w konkursie głównym.

  Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci 2010 (ang. Junior Eurovision Song Contest) był 8. edycją tego konkursu i odbył się w Mińsku na Białorusi. Widowisko zorganizowała białoruska telewizja BRTC, zaś miejscem widowiska była Mińsk Arena.Drugi Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci odbył się w Norwegii, a dokładnie w mieście Lillehammer, które 10 lat wcześniej gościło zimowe igrzyska olimpijskie. Finał miał miejsce 20 listopada. Z ogromną przewagą punktową wygrała María Isabel reprezentująca Hiszpanię. Zwycięstwo w konkursie otworzyło jej drzwi do międzynarodowej kariery.

  W 2005 roku 1 miejsce zajęła Ksienija Sitnik z piosenką My wmiestie. Reprezentantka Białorusi zebrała wówczas 149 punktów i wyprzedziła o 3 punkty reprezentanta Hiszpanii. Rok później w Bukareszcie Andrej Kuniec z piosenką Nowyj dień zajął 2 miejsce ze 129 punktami. W kolejnym roku Białoruś wygrała po raz drugi dzięki Alaksiejowi Żyhałkowiczowi, który wystąpił z piosenką S druziami i zdobył 137 punktów, wygrywając 1 punktem z reprezentantką Armenii Arevik.

  Trzeci Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci odbył się w Belgii. Wygrała, z 3 punktową przewagą, reprezentantka Białorusi – Ksenia Sitnik z piosenką My Vmeste.Rosja w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci brała udział 5 razy. Najlepszym miejscem było 1. w 2006 roku. Najgorszym miejscem było 9. w 2005 roku.

  Duży rozgłos w Internecie zyskał białoruski reprezentant z 2009 roku Jury Dziemidowicz. Falę kontrowersji wywołała wówczas białoruska piosenka konkursowa Wołszebnyj krolik, charakteryzująca się nietypowym dla piosenki dziecięcej ciężkim brzmieniem. W 2010 roku, gdy konkurs organizowany był w stolicy Białorusi, reprezentantem kraju został Daniił Kazłou z piosenką Muzyki swiet. Uplasował się on na 5 miejscu z 85 punktami.

  Język białoruski (biał. беларуская мова, biełaruskaja mowa) – należy do grupy języków wschodniosłowiańskich. Liczba osób posługujących się tym językiem wynosi około 9 milionów.Taraszkiewica, klasyczny wariant (biał. Тарашкевіца, Taraškievica; клясычны правапіс, klasyčny pravapis) – potoczna nazwa jednego z wariantów ortografii języka białoruskiego, opierającego się na regułach stosowanych przed reformą językową z 1933 roku i będącego systemem alternatywnym w stosunku do ortografii oficjalnej. W szerszym rozumieniu nazwa taraszkiewica dotyczy również pewnych różnic w składni, gramatyce i leksyce (w stosunku do oficjalnych norm językowych).

  Najgorsze jak dotąd miejsce w konkursie Białoruś zajęła w 2004 roku. Ówczesny reprezentant Jahor Wauczok z piosenką Śpiawajcie sa mnoju zajął 14 miejsce z 9 punktami.

  Reprezentanci Białorusi w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci wykonywali utwory w jednym z dwóch języków urzędowych Republiki Białorusi: po białorusku w 2003, 2004 i 2014 oraz po rosyjsku w późniejszych edycjach konkursu.

  Uczestnictwo[]

  Legenda:

  Alaksiej Żyhałkowicz (biał. Аляксей Жыгалковіч; ros. Алексей Жигалкович, Aleksiej Żygałkowicz) (ur. 18 kwietnia 1996) - białoruski piosenkarz, zwycięzca dzięcięcej Eurowizji w 2007.Hiszpania, Królestwo Hiszpanii (hiszp. Reino de España, gal. Reino de España, kat. Regne d’Espanya, arag. Reino d’España, bask. Espainiako Erresuma, okc. Regne d’Espanha, ast. Reinu d’España) – największe z trzech państw położonych na Półwyspie Iberyjskim.

       1 miejsce

       2 miejsce

       3 miejsce

  Historia głosowania[]

  Ksienija Sitnik pierwsza zwyciężczyni z Białorusi (w 2005 roku z piosenką My wmiestie)

  W latach 2003-2012 Białoruś przekazała najwięcej punktów następującym krajom:

  W latach 2003-2012 Białoruś otrzymała najwięcej punktów od następujących krajów:

  Konkurs Piosenki Eurowizji dla Dzieci (ang. Junior Eurovision Song Contest) - dziecięcy konkurs muzyczny, organizowany przez Europejską Unię Nadawców (EBU) od 2003 roku, w którym udział biorą młodzi wykonawcy (w wieku od 10 do 15 lat) reprezentujący kraje członkowskie EBU.Mińsk, dawniej Mińsk Litewski, (biał. Мінск (hist. Менск); ros. Минск; jid. מינסק, Minsk) – stolica Białorusi, nad Świsłoczą; miasto wydzielone i obwodowe; największy ośrodek gospodarczy, kulturalny i naukowy kraju. Sekretariat założonej w 1991 Wspólnoty Niepodległych Państw.

  Organizacja[]

  Białoruś była organizatorem 8. Konkursu Piosenki Eurowizji dla Dzieci w 2010 roku. Koncert odbył się wówczas w Mińsk Arena w stolicy Białorusi.

  Zobacz też[]

 • Białoruś w Konkursie Piosenki Eurowizji
 • Przypisy

  1. Ci pajedzie «Czarouny trusik» na Eurabaczannie? (biał. (tar.)). Radyjo Swaboda, 2009-11-09. [dostęp 2013-01-31].
  2. Mimo że reprezentantka Rosji Jekaterina Riabowa zdobyła identyczną ilość punktów, to według ówczesnego regulaminu konkursu wyższe miejsce zajęła Białoruś.
  (window.RLQ=window.RLQ||).push(function(){mw.log.warn("Gadget \"edit-summary-warning\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"wikibugs\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"ReferenceTooltips\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");mw.log.warn("Gadget \"main-page\" styles loaded twice. Migrate to type=general. See \u003Chttps://phabricator.wikimedia.org/T42284\u003E.");});
  Gruzja w Konkursie Piosenki Eurowizji dla Dzieci brała udział 5 razy. Zwyciężyła do tej pory dwa razy w 2008 i 2011 roku. Najgorszym miejscem Gruzji w Konkursie było 7 w 2009 roku.Białoruś uczestniczy w Konkursie Piosenki Eurowizji od 2004 roku. Od czasu debiutu konkursem na Białorusi zajmuje się publiczny nadawca Narodowa Państwowa Kompania Radiowo-Telewizyjna Republiki Białorusi (BTRC). Reprezentanci wybierani są wewnętrznie przez białoruską telewizję lub podczas krajowego festiwalu EuroFest.  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.047 sek.