• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Białobrzegi - województwo podkarpackie

  Przeczytaj także...
  Gmina Białobrzegi – gmina wiejska w województwie podkarpackim, w powiecie łańcuckim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie rzeszowskim.Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.
  Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.

  Białobrzegiwieś w Polsce położona w województwie podkarpackim, w powiecie łańcuckim, w gminie Białobrzegi; siedziba władz gminy.

  Miejscowość jest siedzibą rzymskokatolickiej parafii Najświętszego Serca Jezusowego.

  W latach 1975–1998 miejscowość administracyjnie należała do województwa rzeszowskiego.

  11 lutego 1897 roku w Białobrzegach urodził się generał brygady Walenty Peszek.

  Parafia pw. Najświętszego Serca Jezusowego w Białobrzegach − parafia rzymskokatolicka znajdująca się w archidiecezji przemyskiej w dekanacie Łańcut II. Erygowana w 1920. Jest prowadzona przez księży archidiecezjalnych. Mieści się pod numerem 30.Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.

  Zobacz też[]

 • miasto Białobrzegi
 • Białobrzegi-Kolonia
 • Katastrofa lotnicza w Białobrzegach
 • Przypisy

  Linki zewnętrzne[]

 • Białobrzegi 2(1) w Słowniku geograficznym Królestwa Polskiego, Tom I (Aa – Dereneczna) z 1880 r. • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wieś (łac. pagus, rus) – jednostka osadnicza o zwartej, skupionej lub rozproszonej zabudowie i istniejących funkcjach rolniczych lub związanych z nimi usługowych lub turystycznych, nieposiadająca praw miejskich lub statusu miasta (art. 2 ustawy z 29 sierpnia 2003 o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych).
  Województwo podkarpackie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw utworzonych w 1999 roku. Powstało poprzez scalenie ziem dawnego województwa rzeszowskiego sprzed 1975 roku (z wyjątkiem powiatu gorlickiego), tj. województw przemyskiego i rzeszowskiego, oraz części krośnieńskiego, tarnobrzeskiego i tarnowskiego. Województwo zajmuje powierzchnię 17 846 km² i zajmuje 11 miejsce w kraju. Pod względem liczby mieszkańców (2 128 687 osób) znajduje się na 9 miejscu w Polsce. Jest najdalej na południe wysuniętym województwem Polski.
  Katastrofa lotnicza w Białobrzegach – 2 listopada 1988 samolot Polskich Linii Lotniczych LOT Antonow An-24 o znakach SP-LTD „Dunajec” nr lotu 703 wystartował z lotniska Warszawa-Okęcie na lotnisko Rzeszów-Jasionka. Podczas lotu nastąpiła awaria obu silników. Pilot lądował awaryjnie bez wysuniętego podwozia na polach we wsi Białobrzegi koło Łańcuta. Na pokładzie znajdowało się 29 osób (w tym dziennikarz Tomasz Beksiński). W wyniku wypadku zginęła 69-letnia mieszkanka Rzeszowa, reszta pasażerów po lądowaniu ewakuowała się. Kilka zostało poważnie rannych, pozostali odnieśli drobne obrażenia. Chwilę później samolot doszczętnie spłonął. Wypadek Dunajca przyspieszył podjęcie decyzji PLL LOT o wymianie wyeksploatowanych już samolotów Antonow An-24.
  Białobrzegi – miasto w woj. mazowieckim, w powiecie białobrzeskim, siedziba władz miejsko-wiejskiej gminy Białobrzegi. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. radomskiego, zaś przed 1975 r. do woj. kieleckiego.
  Powiat łańcucki - powiat w Polsce (województwo podkarpackie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Łańcut. Powiat ten wchodzi w skład obszaru metropolitarnego miasta Rzeszowa
  Walenty Peszek (ur. 11 lutego 1897 w Białobrzegach, zm. 15 stycznia 1979 w Paignton) – generał brygady Wojska Polskiego.
  Słownik geograficzny Królestwa Polskiego i innych krajów słowiańskich – słownik encyklopedyczny wydany w latach 1880–1902 w Warszawie przez Filipa Sulimierskiego, Bronisława Chlebowskiego i Władysława Walewskiego; rejestrował toponimy z obszaru Rzeczypospolitej Obojga Narodów oraz niektórych terenów ościennych (m.in. części Śląska, czy Prus Książęcych); wielokrotnie wznawiany, stanowi cenne źródło wiadomości geograficznych, historycznych, gospodarczych, demograficznych i biograficznych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.019 sek.