• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Białka - województwo dolnośląskie

  Przeczytaj także...
  Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.Województwo dolnośląskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw, ze stolicą we Wrocławiu. Zostało utworzone w 1999 roku z ziem poprzednich województw wrocławskiego, legnickiego, jeleniogórskiego, wałbrzyskiego i części leszczyńskiego oraz kaliskiego. Województwo to jest położone na południowym zachodzie Polski, obejmuje zachodnią część historycznego Śląska, czyli Dolny Śląsk, a także Ziemię kłodzką, wschodnie Łużyce Górne oraz niewielki skrawek historycznej Saksonii (Bogatynia i okolice).
  Gmina Krotoszyce – gmina wiejska w województwie dolnośląskim, w powiecie legnickim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie legnickim.

  Białka (niem. Weißenhof) – nieistniejąca wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie legnickim, w gminie Krotoszyce, leżąca w bezpośrednim sąsiedztwie Huty Miedzi Legnica, zlikwidowana i wysiedlona ze względu na szkodliwe oddziaływanie zakładu. Wszystkie zabudowania oraz drogi (z wyjątkiem dojazdu z ul. Ceglanej w Legnicy) zostały rozebrane w 1994 r.

  Wieś (łac. pagus, rus) – jednostka osadnicza o zwartej, skupionej lub rozproszonej zabudowie i istniejących funkcjach rolniczych lub związanych z nimi usługowych lub turystycznych, nieposiadająca praw miejskich lub statusu miasta (art. 2 ustawy z 29 sierpnia 2003 o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych).Powiat legnicki – powiat w Polsce (województwo dolnośląskie), utworzony w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Legnica, które jednak samo stanowi osobne miasto na prawach powiatu i w skład powiatu legnickiego nie wchodzi. Powiat położony jest w centralnej części województwa dolnośląskiego.

  Podział administracyjny[]

  Od 1983 r. część terenów dawnej wsi znajduje się w granicach administracyjnych miasta Legnicy (obręb geodezyjny Białka). Pozostałe, podobnie jak dawniej, leżą na terenie gminy Krotoszyce. Część gruntów dawnej wsi wykorzystano również pod budowę zbiornika wodnego będącego częścią obiegu wodnego Huty Miedzi Legnica.

  Legnica (dawniej Lignica, czes. Lehnice, niem. Liegnitz, łac. Lignitium) – miasto na prawach powiatu w południowo-zachodniej Polsce, w środkowej części województwa dolnośląskiego, na równinie legnickiej, położone nad rzekami: Kaczawą (lewy dopływ Odry) i wpadającą do niej Czarną Wodą.

  Zobacz też[]

 • Białka (ujednoznacznienie) • w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.02 sek.